Co zrobić, żeby nie słyszeć sąsiadów z dołu? Czym wyciszyć podłogę? Co najlepiej wygłusza podłogę?

2024-03-20 17:24

Mieszkanie w budynku wielorodzinnym może wiązać się z hałasem dobiegającym z lokalu znajdującego się piętro niżej. Jak odseparować się od dźwięków z mieszkania sąsiadów z dołu? Jakie są sposoby na wyciszenie podłogi?

podłoga
Autor: gettyimages Jak wyciszyć podłogę, żebu nie słyszeć sąsiada z dołu?

Spis treści

  1. Dlaczego słyszymy hałasy od sąsiadów z dołu?
  2. Czym wyciszyć podłogę?
  3. Jak poprawić akustykę podłogi?
  4. Zobacz pomysły na wykończenie podłogi
Jakie panele wybrać? Dowiesz się w programie Murator Remontuje.

Hałas dobiegający z mieszkania piętro niżej jest przekazywany przez powietrze oraz strop pod podłogą i samą podłogę. Możemy słyszeć zarówno dźwięki rozmów, muzyki, przesuwania krzeseł, jak i odgłosy kroków, przedmiotów spadających na podłogę w mieszkaniu pod nami. Co zrobić, żeby nie słyszeć sąsiadów z dołu?

Dlaczego słyszymy hałasy od sąsiadów z dołu?

Podstawowym powodem przenikania tych dźwięków mogą być błędy w konstrukcji budynku, np. brak izolacji akustycznej na stropie. Jeśli kupiliśmy mieszkanie w tak zbudowanym domu, nie jesteśmy w stanie zniwelować tych błędów. Możemy jedynie trochę poprawić akustykę, wyciszając podłogę.

Czym wyciszyć podłogę?

W mieszkaniu, w którym musimy wykonać posadzkę, czyli warstwę wykończeniową podłogi, możemy zastosować pod nią materiały pochłaniające dźwięki. Są to maty wyciszające wykonane z różnego rodzaju tworzyw sztucznych, np. pianki polietylenowe, poliuretanowe, maty gumowe. Są one dostępne w matach lub rolkach o grubości kilku milimetrów. Cienką warstwę układa się bezpośrednio pod posadzką. Można je zastosować pod panelami, parkietem, płytkami ceramicznymi, wykładzinami.

Innym rozwiązanie jest zastosowanie podłóg z materiałów wyciszających. Pod tym względem sprawdzą się między innymi wykładziny dywanowe, zwłaszcza grube, mięsiste włochacze. Dobre właściwości akustyczne mają też posadzki z korka. Ze względu na ich charakter nie można ich ułożyć w każdym pomieszczeniu, ale już w salonie czy sypialni spełnią swoje zadanie.

Jak poprawić akustykę podłogi?

Jeśli jesteśmy w trakcie projektowania domu lub mieszkania, a nawet jego wykańczania, możliwe jest przygotowanie podłogi akustycznej, która zdecydowanie lepiej wyciszy hałasy dobiegające z dołu. Pod wylewką w takiej podłodze powinna się znaleźć warstwa materiału izolującego akustycznie. Może to być styropian akustyczny lub maty izolacyjne z różnych materiałów. Trzeba pamiętać, żeby były to materiały, które są odporne na większy nacisk, bo będą obciążone betonem. Podłoga akustyczna powinna być podłogą pływającą, to znaczy oddzieloną od konstrukcji stropu i ścian. Po ułożeniu maty akustycznej trzeba jeszcze wykonać dylatacje obwodowe z pianki, żeby wylewka nie była połączona z elementami pionowymi.

W przypadku podłogi na stropie drewnianym konieczne jest zastosowanie w nim warstwy materiału izolującego akustycznie. Ważne jest także ułożenie na stykach elementów konstrukcyjnych przekładek przerywających przenoszenie drgań akustycznych, np. z gumy lub filcu.

Zobacz pomysły na wykończenie podłogi

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.