Bruk - niezwykle oryginalna i trwała podłoga drewniana. Widać na niej przekroje pnia
Marzysz o oryginalnej podłodze drewnianej, która będzie zarówno dekoracyjna, jak i trwała? Bruk drewniany to być może rozwiązanie dla ciebie. Podłoga ta zbudowana jest z kostek drewna, w których stroną licową jest fragment przekroju pnia z widocznymi kręgami usłojenia. Wygląda to niezwykle efektownie!
Bruk to bez wątpienia najrzadziej spotykany rodzaj podłogi drewnianej. Z reguły wykonuje się ją na zamówienie.
Posadzka zbudowana jest z kostek drewna, w których stroną licową jest fragment przekroju pnia z widocznymi kręgami usłojenia. Jest nie tylko oryginalna, ale ma też duże zalety użytkowe – jest bardzo odporna na ścieranie.
Kostki bruku mają najczęściej grubość 18-25 mm. Zazwyczaj ich boki mają długość 4 cm i łączone są, podobnie jak mozaika, w płyty (po 5-18 sztuk) oraz naklejane na siatkę.
Ceny bruku posadzkowego zależą od wielkości pojedynczych elementów i klasy drewna producenta. Przykładowo za 1 m2 dębowego bruku można zapłacić 38 albo 210 zł.
Z jakiego drewna robiony jest bruk?
Najczęściej bruk robiony jest z twardego drewna krajowego – dębu, buku, nieco rzadziej jesionu – ale można też zamówić go z któregoś z egzotycznych gatunków.
Jak układać podłogę z bruku?
Do mocowania płyt można zastosować średnio elastyczny dowolny klej do parkietu. Jednak przyklejając dębowy bruk (najczęściej oferowany przez producentów) klejem dwuskładnikowym, trzeba ostrożnie mieszać jego składniki. Rozlanie utwardzacza kleju na kwaśnie drewno dębu może spowodować jego trwałe wybarwienie.
Klej rozprowadza się pacą o wysokości zęba 3-4 mm. Następnie układa się płyty siatką do góry. Po utwardzeniu kleju należy delikatnie namoczyć siatkę i ją zerwać.