Pokój dla niemowlaka. Jak go funkcjonalnie zaaranżować?

2019-07-09 15:52

Jedną z przyjemniejszych rzeczy, która czeka rodziców przed narodzinami dziecka jest urządzenie pokoju lub kącika dla malucha. Taka przestrzeń powinna być ładna, ale także funkcjonalna i przyjazna zarówno dla niemowlaka, jak i dla rodziców.

Pokój niemowlaka
Autor: gettyimages

Zdarza się, że w natłoku przygotowań do przyjścia na świat dziecka zapominamy, że na początku tak naprawdę niewiele ono potrzebuje. Łatwo nagromadzić wiele ślicznych rzeczy i mebli, a koniec końców okazuje się, że wcale nie są nieodzowne w pokoju dla niemowlaka. Dobrze, by pokój dziecka rozwijał się wraz z nim, ale dopiero około drugiego roku życia potrzebuje ono więcej rzeczy wokół siebie. Na etapie niemowlęctwa lepiej zachować umiar, a wręcz podejść do tego z dozą minimalizmu.

Razem czy osobno?
Autor: gettyimages Rodzice często chcą mieć maluchy blisko siebie. Dlatego na początku decydują się na urządzenie kącika dla noworodka, a potem niemowlaka w swojej sypialni

Pokój dla niemowlaka: razem czy osobno?

Wszystko zależy od miejsca, jakim dysponujemy. Jeśli jest przewidziany osobny pokój dla dziecka, to warto urządzić go odpowiednio wcześniej, by maluch nie był narażony na zapach świeżej farby czy dopiero co położonych podłóg. Na początku często rodzice aranżują kącik w swojej sypialni, bo jest to wygodniejsze dla nich, a dziecko czuje ich bliskość. W jednym i drugim przypadku trzeba się jednak do tego odpowiednio przygotować.

Kupując materiały do przeprowadzenia remontu, trzeba zwrócić uwagę, czy farba albo lakier do podłóg nadają się do pokoju dziecięcego i czy są polecane alergikom – nie zakładajmy, że dziecko będzie na nie uczulone, ale lepiej, by chemikalia były mało alergizujące. Warto zainwestować w podłogę, która łatwo się zmywa (panele podłogowe albo dobrze zabezpieczone drewno) i raczej unikać dywanów, przynajmniej na etapie niemowlaka, bo to zbiór roztoczy i potencjalna przyczyna alergii.

Wyciszające kolory

Do pokoju niemowlaka najlepiej dobierać spokojne barwy, np. pastelowe albo biele czy szarości. Dotyczy to zarówno ścian, jak i dodatków. W pierwszych miesiącach dziecko nie odróżnia kolorów – jedynie czerń i biel, a potem czerwień. Jaskrawe kolory pobudzają, ale odgrywają swoją rolę, gdy dzieci są już starsze. Wtedy można je zastosować w miejscach, gdzie najmłodsi się bawią.

Przy doborze kolorów trzeba pamiętać także o dobrym oświetleniu. W pokoju malucha gra ono kluczową rolę. Oprócz głównej górnej lampy ważne są nocne lampki z delikatnym światłem. Dobre są także cotton balls – kulki w różnych kolorach, które dają delikatną poświatę, czy specjalne lampki dla dzieci. Takie oświetlenie nie przeszkadza podczas usypiania dziecka, dzięki niemu rodzice bez problemu wstaną do niego w nocy, by je doglądać lub karmić. Starsze dzieci nie będą dzięki takiemu światłu bać się zasypiać.

Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu pokoju dla niemowalaka?
Anna Betley-Uchańska
Anna Betley-Uchańska, architekt wnętrz, Pracownia ABU Wnętrza

Podstawowa decyzja to taka, czy rodzice chcą osobny pokój dla niemowlaka, czy stworzą kącik we własnej sypialni. Niezależnie od wyboru warto zaaranżować wygodną i funkcjonalną przestrzeń.

W każdym z tych miejsc najbardziej istotne są dwa elementy: łóżeczko w formie wolnostojącej lub dostawki do łóżka rodziców oraz przewijak, który też może mieć formę wolnostojącego mebla lub nakładki na łóżeczko. Przy planowaniu warto także wygospodarować parę półek lub szuflad na dziecięcą odzież i akcesoria związane z przewijaniem i ubieraniem niemowlęcia. Wszystko to w bliskiej odległości od siebie. Jeżeli mamy osobny pokój, warto do niego wstawić wygodny fotel do karmienia lub niewielką rozkładaną sofę dla rodzica.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze mebli? Powinny być: stabilne, bezpieczne, w miarę możliwości bez ostrych kantów. Mogą być nowe lub używane. W tym drugim przypadku warto je odświeżyć, np. odmalowując. Jeśli chodzi o kolorystykę, to zwłaszcza przy niemowlętach zaleca się barwy stonowane, neutralne, wyciszające. Obecnie znowu wracamy do naturalnych materiałów: drewna i wikliny. Modne są kolory ziemi oraz nadal tzw. skandynawskie: biele, szarości czy błękity.

Warto również przewidzieć tzw. nocne światło. Delikatną lampkę lub pasek LED, który pozwoli nam bez rozbudzania reszty domowników i dziecka zmieniać pieluchy i karmić w nocy.

Pokój niemowlaka: przyjaźnie i funkcjonalnie

Meble dla małych dzieci powinny być bezpieczne. Już zawczasu warto przymocować je do ściany, by później raczkujący maluch nie miał żadnego zagrożenia. Wszystkie meble w pokoju niemowlaka i starszych dzieci nie powinny mieć ostrych zakończeń.

  • Łóżeczko. Wybierając łóżeczko dla noworodka i niemowlaka, zwrócić uwagę na to, by miało regulowaną wysokość. Gdy dziecko jest malutkie, posłanie powinno być ustawione na najwyższym poziomie - wtedy dostęp jest najłatwiejszy. Wraz z jego rozwojem odpowiednio obniża się wysokość posłania. Dostępne są także opcje przechodnie, jak np. kołyska, kosz Mojżesza, małe łóżeczka wiklinowe, dostawka do łóżka rodziców, ale są to rozwiązania na krótszy okres.
  • Materac. Dla noworodka najlepsze są twarde materace, bo są zdrowsze dla kręgosłupa. Jeśli chodzi o materiał, to najlepiej wybierać przewiewne i przeznaczone dla alergików, np. z pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej, lateksowy czy kokosowy.  Dostępne są także takie z pokrowcami antybakteryjnymi albo pokrowcami z wodoodporną poszewką.
  • Ochraniacze na łóżeczko. Są ładnym akcentem w wystroju pokoju, ale przydają się dopiero wtedy, gdy dziecko zaczyna przekręcać się na boki i brzuch. A gdy zaczyna odróżniać kształty oraz kolory, stają się dodatkowym elementem wspomagającym jego rozwój.
  • Komoda albo szafa. do przechowywania dziecięcych ubranek i akcesoriów. To, gdzie się znajdą, zależy od wielkości i ustawności pokoju lub kącika niemowlaka. Powinno to być miejsce łatwo dostępne.
  • Fotel do karmienia, przewijak i organizer. W przypadku przewijaka, jeśli rodzice nie mają kłopotów z kręgosłupem, to można się bez niego obejść. Gdy jednak się na niego zdecydują - najlepiej ustawić go przy łóżeczku. Dostępne są też takie w formie nakładki na łóżeczko. Obok przewijaka i łóżeczka powinien stać organizer, np. w postaci pudełka na kosmetyki, pieluszki czy mokre chusteczki. W okolicy łóżka warto postawić fotel do karmienia, który bardzo ułatwi karmiącym mamom i również tatom, jeśli dziecko je mleko z butelki, a dodatkowo można w nim malucha utulić, uśpić, czy się z nim bawić.
Pokój niemowlaka
Autor: gettyimages Warto wybrać dodatki, które długo przetrwają i szybko się nie opatrzą.

Zabawki w przypadku niemowlaka, to raczej kwestia do odłożenia na później. To, w co warto zainwestować to karuzela nad łóżeczkiem z melodiami albo popularne szumiące misie, które mają za zadanie uspakajać dzieci. Na etapie niemowlęcym przyda się także w pokoju mata edukacyjna.

Rozsądne i funkcjonalne rozplanowanie pokoju niemowlaka będzie sprawiało radość dziecku, które w tym pomieszczeniu ma się przecież rozwijać, bawić, a potem uczyć. Jest także wygodą dla rodziców, którzy wszystko będą mieli pod ręką.

Czy wiesz, jak pielęgnować wrażliwą skórę noworodka i dziecka?

Pytanie 1 z 5
Czego używać do mycia ciała noworodka