Prysznic we wnęce. Jak wykonać wnękę z natryskiem zamiast kabiny? Krok po kroku
W łazience można zdecydować się na nieco odważniejsze rozwiązanie – prysznic we wnęce. Zobacz, jak wykonać taką wyjątkową kabinę prysznicową we wnęce.
Często sięgamy po standardowe rozwiązania i gotowe produkty. Kupujemy brodzik i ściany kabiny prysznicowej, dobieramy rodzaj szkła, profile, sposób otwierania drzwi. Trzeba przyznać, że oferta jest bardzo bogata, więc bez kłopotu można znaleźć kabinę o kształcie i wielkości, które pasują do pomieszczenia. Jednak naprawdę komfortowa, duża i nowoczesna kabina prysznicowa to niemały wydatek. Warto więc uświadomić sobie, że nie jest wcale niezbędna do urządzenia natrysku w łazience.
Aby rozpocząć zmianę naszej łazienki w oryginalną przestrzeń toaletową wystarczy – zamiast zwyczajnej kabiny prysznicowej można zrobić prysznic we wnęce – wstawić ścianę z płyt gipsow-kartonowych lub wykorzystać już istniejące wnęki. W ten sposób można przykładowo obniżyć sufit we wnęce, środek obłożyć płytkami, zaś całość zamknąć szklanymi drzwiami.
Prysznic we wnęce - mocowanie brodzika
Pierwszym krokiem – jeśli decydujemy się na brodzik – jest mocowanie brodzika. Najlepiej do tego nadają się brodziki jednolite, które mają odpowiedni wkład i wystarczy postawić je na podłodze i podłączyć do instalacji wodnej. Jeżeli takiego wkładu nie ma, pod brodzikiem robi się podmurówkę.
Może być pod całą jego powierzchnią albo tylko wzdłuż jego krawędzi, ale wtedy trzeba ją w środku uzupełnić twardym materiałem – na przykład polistyrenem. Podmurówka gwarantuje stabilność brodzika – nie ugnie się on nawet wtedy, gdy rozreguluje się jego stelaż.
Przeczytaj też: Budowa prysznica bez brodzika
Wypełnienie natomiast ogranicza hałas – jeśli pod taflą brodzika jest pustka, spadające krople wody głośno uderzają o jego powierzchnię. Połączenie brodzika z podmurówką uszczelnia się pianką poliuretanową, a wszystkie styki ze ścianami zabezpiecza silikonem.
GALERIA: prysznic we wnęce inspiracje
Autor: archiwum serwisu
Prysznic we wnęce to bardzo modne rozwiązanie w nowoczesnych łazienkach
Prysznic we wnęce - wykończenie powierzchni ścian
- izolacja przeciwwodna
Następnie można przystąpić do wykańczania powierzchni ścian prysznica we wnęce. Najważniejsza jest odpowiednia izolacja przeciwwodna. Ściany wnęki prysznicowej powinny być z płyt gipsowo-kartonowych w kolorze zielonym, które mają zwiększoną odporność na wilgoć. Całą ich powierzchnię trzeba oczyścić z kurzu i pokryć preparatem zabezpieczającym przed wodą.
Przeczytaj też:
Hydroizolacja: fakty i mity. Pytamy ekspertów o izolacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne >>>
Może to być środek gruntujący, ale ponieważ wsiąka on w powierzchnię płyty, należy go nałożyć przynajmniej w trzech warstwach. Najlepiej zastosować specjalną masę wodoodporną, która pokrywa płyty, nie wsiąkając w nie. Na ich powierzchni powstaje powłoka przypominająca gumę.
- gruntowanie
Wszystkie narożniki i połączenia powinny być wyłożone taśmami gumowymi, a w miejscu osadzenia baterii prysznicowej na zagruntowaną płytę trzeba przykleić kołnierz gumowy. Jeśli płytek nie układa się od razu, warto poczekać z gruntowaniem, bo nawet niewielka warstwa kurzu zmniejsza przyczepność zaprawy klejowej, co może powodować odpadanie płytek. Jeżeli płyty były zagruntowane wcześniej, powinno się je zabezpieczyć jeszcze raz. Zawsze lepiej użyć jednej warstwy gruntu więcej niż o jedną za mało.
- układanie płytek
Aby narożniki zewnętrzne były estetycznie wykończone, stykające się płytki są szlifowane pod kątem 45°, a ich styki wypełnia się fugą. W narożach wewnętrznych szlifowanie płytek nie jest konieczne, bo jedna płaszczyzna dochodzi prostopadle do drugiej i płytki o równych krawędziach przysłaniają te przycięte.
- wykończenie sufitu
Jeżeli sufit natrysku we wnęce ma być wyłożony płytkami, wykańcza się go tak samo jak ściany – używając jako gruntu gumowej masy wodoodpornej. Jeśli jednak ma być pokryty farbą, to wykonuje się podkład z trzykrotnie nakładanego środka gruntującego. Warstwa gumy uniemożliwiłaby estetyczne pomalowanie powierzchni. Do malowania trzeba wybrać farbę przeznaczoną do pomieszczeń mokrych – odporną na wodę.
Polecany artykuł:
Jakie drzwi do wnęki prysznicowej?
Wybór typu drzwi najlepiej skonsultować z wykonawcą, bo żeby je dopasować, trzeba znać grubość płytek i potrzebną ilość zaprawy klejowej. Drzwi mają określoną regulację – zakres szerokości otworu. Jeśli ściany trzeba będzie wyrównać grubą warstwą kleju, szerokość otworu na pewno się zmniejszy i drzwi mogą się w nim nie zmieścić. Montaż odbywa się ściśle według instrukcji. Wszystkie styki ościeżnicy drzwiowej z płytkami wewnątrz i na zewnątrz kabiny zabezpiecza się silikonem sanitarnym.
Przeczytaj też:
Kabina walk-in. Modna alternatywa dla tradycyjnych kabin >>>
Sposoby na wykorzystanie ściany prysznicowej
Wyższość ściany jako elementu zamykającego strefę natrysku nad panelem kabiny polega na tym, że daje się różnie ukształtować, wykończyć i przyjmuje dodatkowe funkcje. Może być przeszklona częściowo lub całkowicie (z oknami, naświetlami, z luksferów). Może mieć murowane półki, wnęki na kosmetyki lub – poszerzona – tworzyć murowane siedziska. W ścianach można zainstalować baterie i dysze do hydromasażu.
Przeczytaj też:
Praktyczne wnęki w łazience. Gdzie je zrobić, jak je wykorzystać >>>
Natrysk, który ograniczają ściany, a nie przesłony kabiny, jest bardziej fragmentem łazienki, miejscem do kąpieli niż urządzeniem. Podkreśla się to często wykończeniem, na przykład takimi samymi płytkami na ścianach i podłodze, ozdobnym wzorem na ścianie w strefie natrysku, kamienną posadzką.
Pamiętaj o zabezpieczeniu przed pleśnią
Po ułożeniu płytek spoiny wypełnia się fugą wodoodporną, najlepiej z efektem perlenia, bo jest bardziej odporna na brud i pleśń. Wszystkie naroża poziome i pionowe wewnątrz i na zewnątrz wnęki oraz wszystkie złącza – na przykład miejsca styku płytek lub listwy progowej z brodzikiem – wykańcza się silikonem. Musi to być silikon pleśniobójczy, tak zwany sanitarny. Bardzo ważną rzeczą, o której wykonawcy często zapominają, jest obciążenie brodzika przed silikonowaniem, tak aby szczelina między nim a płytkami była jak największa. Wystarczy podczas silikonowania wejść do brodzika, a nie stać na zewnątrz. Jeśli zaniedba się ten szczegół, to podczas kąpieli, kiedy powierzchnia brodzika się obniży, cienka warstwa silikonu na styku może się rozerwać, tworząc szczelinę, w którą wniknie woda. Na zakończenie można obłożyć płytkami cokół z polistyrenu lub podmurówki pod brodzikiem.