Remont małej łazienki. Jak stare, zniszczone wnętrze po remoncie zyskało nowoczesny charakter
Remont tej małej łazienki był sporym wyzwaniem. Po metamorfozie prezentuje się ona naprawdę wyjątkowo. Stare, zawilgocone pomieszczenie, nabrało charakteru, stylu i elegancji. Aranżacja małej, czarnej łazienki, rozświetlonej połyskującymi powierzchniami, naprawdę zachwyca. Szczególnie jeśli porównasz, jak łazienka wyglądała przed remontem, a jak prezentuje się obecnie.
Mała łazienka przed remontem
Niewielka toaleta (1,1 x 2 m) znajduje się w zabytkowej łódzkiej kamienicy z końca XIX w. W miejscu, w którym znajduje się obecnie wyremontowana łazienka, wcześniej był zdewastowany pustostan z odrapanymi ścianami i wyposażeniem z lat 50.
Zasadniczym problemem były wilgotne mury. Trzeba było przede wszystkim osuszyć to wnętrze i usunąć stare stropy. Osuszenie wykonano metodą iniekcji krystalicznej – w mury został wprowadzony środek, który łączy się z wilgocią i i nie wypuszcza jej na zewnątrz.
GALERIA: metamorfozy łazienek - zdjęcia PRZED i PO remoncie
Autor: archiwum serwisu
Remont łazienki może zdziałać prawdziwe cuda. Dowodzą tego te 3 wspaniałe metamorfozy.
Zachowanie oryginalnych elementów w aranżacji łazienki
Projektantce zależało na tym, by pozostawić jak najwięcej oryginalnych elementów, które decydowały o charakterze tego miejsca, na przykład piękną stolarkę drzwi. Zostały one jedynie pomalowane farbą olejną. Szyby w drzwiach do łazienki wymieniono na mleczne. Podziały okna nad drzwiami również pozostały oryginalne.
Przeczytaj też:
Łazienka z oknem. Jakie powinny być okna w łazienkach >>>
Proste formy w łazience
W przypadku aranżacji tej małej łazienki zdecydowano się na minimum środków. Micha szklanej umywalki ma prostą formę. Podobnie dwie lampy o okrągłych kloszach. Są zawieszone na różnej wysokości. Jedna z nich, odbijając się w lustrze, dodatkowo doświetla wnętrze.
Lampy współtworzą kompozycję i dają i iluzję przestrzeni. Odrealniają to pomieszczenie – przypominają dwa księżyce wiszące nad głową.
Przeczytaj też:
Oświetlenie w łazience: poznaj zasady projektowania oświetlenia łazienkowego >>>
Podłoga, ściana z umywalką i okno
Spróchniałą podłogę w łazience zastąpiono betonową posadzką pokrytą białą żywicą epoksydową.
Półka z umywalką jest wykonana z mlecznego szkła piaskowanego. Biegnie wzdłuż całej ściany, a jej krawędź – po skosie. Ta diagonalna kompozycja ma walory estetyczne, a poza tym blat nie zasłania okna, które zaczyna się nisko przy podłodze. Prawie całą ścianę za umywalką zajmuje lustro (sięga podłogi i kończy się 1 m od sufitu). Sprawia, że nieduża powierzchnia optycznie powiększa się dwukrotnie.
Orzechowe drewno okien wybrano ze względu na wymogi konserwatora. Okno jest zasłonięte czarną roletą, tak by wnętrze w całości pozostawało monochromatyczne.
Polecany artykuł:
Czarna łazienka nie musi być ciemna
Czarno-biała grafika umieszczona nad szklaną umywalką, a także lampy oraz kran z chromowanej stali odbijają światło i rozświetlają wnętrze. Dzięki nim nie wydaje się ono ciasne i ciemne.
Projekt łazienki wykonała Katarzyna Piąstka, współpraca pracownia R-Custom.