Mała łazienka przed remontem
Niewielka toaleta (1,1 x 2 m) znajduje się w zabytkowej łódzkiej kamienicy z końca XIX w. W miejscu, w którym znajduje się obecnie wyremontowana łazienka, wcześniej był zdewastowany pustostan z odrapanymi ścianami i wyposażeniem z lat 50.
Zasadniczym problemem były wilgotne mury. Trzeba było przede wszystkim osuszyć to wnętrze i usunąć stare stropy. Osuszenie wykonano metodą iniekcji krystalicznej – w mury został wprowadzony środek, który łączy się z wilgocią i i nie wypuszcza jej na zewnątrz.
GALERIA: metamorfozy łazienek - zdjęcia PRZED i PO remoncie
Zachowanie oryginalnych elementów w aranżacji łazienki
Projektantce zależało na tym, by pozostawić jak najwięcej oryginalnych elementów, które decydowały o charakterze tego miejsca, na przykład piękną stolarkę drzwi. Zostały one jedynie pomalowane farbą olejną. Szyby w drzwiach do łazienki wymieniono na mleczne. Podziały okna nad drzwiami również pozostały oryginalne.
Przeczytaj też:
Łazienka z oknem. Jakie powinny być okna w łazienkach >>>

i
Proste formy w łazience
W przypadku aranżacji tej małej łazienki zdecydowano się na minimum środków. Micha szklanej umywalki ma prostą formę. Podobnie dwie lampy o okrągłych kloszach. Są zawieszone na różnej wysokości. Jedna z nich, odbijając się w lustrze, dodatkowo doświetla wnętrze.
Lampy współtworzą kompozycję i dają i iluzję przestrzeni. Odrealniają to pomieszczenie – przypominają dwa księżyce wiszące nad głową.
Przeczytaj też:
Oświetlenie w łazience: poznaj zasady projektowania oświetlenia łazienkowego >>>

i
Podłoga, ściana z umywalką i okno
Spróchniałą podłogę w łazience zastąpiono betonową posadzką pokrytą białą żywicą epoksydową.
Półka z umywalką jest wykonana z mlecznego szkła piaskowanego. Biegnie wzdłuż całej ściany, a jej krawędź – po skosie. Ta diagonalna kompozycja ma walory estetyczne, a poza tym blat nie zasłania okna, które zaczyna się nisko przy podłodze. Prawie całą ścianę za umywalką zajmuje lustro (sięga podłogi i kończy się 1 m od sufitu). Sprawia, że nieduża powierzchnia optycznie powiększa się dwukrotnie.
Orzechowe drewno okien wybrano ze względu na wymogi konserwatora. Okno jest zasłonięte czarną roletą, tak by wnętrze w całości pozostawało monochromatyczne.
Polecany artykuł:
Czarna łazienka nie musi być ciemna
Czarno-biała grafika umieszczona nad szklaną umywalką, a także lampy oraz kran z chromowanej stali odbijają światło i rozświetlają wnętrze. Dzięki nim nie wydaje się ono ciasne i ciemne.
Projekt łazienki wykonała Katarzyna Piąstka, współpraca pracownia R-Custom.