Drzwi do łazienki. Rodzaj, wielkość, dodatkowe wymagania

2021-03-01 12:21

Drzwi do łazienki powinny spełniać określone wymogi. Zobacz, jakie drzwi można zainstalować w łazience, umywalni lub toalecie.

Drzwi do łazienki
Autor: Rafał Kotylak Drzwi do łazienki powinny umożliwiać wymianę powietrza między pomieszczeniami, więc muszą mieć otwór wentylacyjny. Projekt JAI Architekci

Łazienka to pomieszczenie, w którym po kąpieli powstaje dużo wilgoci, dlatego wymaga ono dobrej wentylacji. Zalegająca długo w pomieszczeniu para wodna skraplałaby się na ścianach i meblach, co nie jest estetyczne. Krople wody ściekające po ścianach lub spływające po szafkach łazienkowych przyczyniłyby się do szybszego ich niszczenia lub, co gorsza, pojawienia się nalotu grzybów i pleśni. Tego efektu z pewnością każdy chce uniknąć, ponieważ zagraża on naszemu zdrowiu.

Dobra jakość powietrza w domu jest niezwykle ważna, dlatego wymogi dotyczące drzwi do łazienki zostały określone w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. Jednym z nich jest istnienie otworów wentylacyjnych umożliwiających swobodną wymianę powietrza między łazienką i innymi pomieszczeniami. Duże ilości wilgoci mogą powstawać również w innych pomieszczeniach tego rodzaju. Dlatego warto wiedzieć, jakie wymogi powinny spełniać drzwi do łazienki, umywalni lub wydzielonego ustępu, pralni.

W artykule znajdziesz opisane wymogi dotyczące drzwi do:

 • łazienki,
 • toalety,
 • ustępu,
 • umywalni,
 • pralni.
Drzwi do łazienki
Autor: Sykomat Drzwi do łazienki wykończone tak samo jak pozostałe drzwi w domu oraz podłoga
WC kompakt. Poznaj zasady jego montażu

Spis treści

 1. Otwory wentylacyjne w drzwiach do łazienki
 2. Wielkość drzwi do łazienki
 3. Rodzaj drzwi do łazienki
 4. Podsumowanie wymagań dla drzwi do łazienki
 5. Wygląd drzwi do łazienki
 6. Zamek do drzwi do łazienki
Drzwi do łazienki
Autor: Marta Behling, Pion Poziom W drzwiach do łazienki często wykonuje się podcięcie wentylacyjne. Projekt Decoroom

Otwory wentylacyjne w drzwiach do łazienki

W warunkach technicznych wskazano, że aby zapewnić dopływ odpowiedniej ilości świeżego powietrza do łazienki, w dolnej części drzwi powinny znajdować się otwory o sumarycznym przekroju nie mniejszym niż 0,022 m2, czyli 220 cm2. Otwory wentylacyjne w drzwiach do łazienki mają różną formę. Mogą zostać wykonane jako podcięcie dolnej części skrzydła. W drzwiach do łazienki często są instalowane prostokątne kratki wentylacyjne wykonane z tworzywa sztucznego. Są one zwykle umieszczone około 10 cm nad ziemią. Innym rozwiązaniem są tuleje wentylacyjne, czyli okrągłe otwory o średnicy kilku centymetrów wykończone metalową lub plastikową obręczą, którą można dopasować do koloru drzwi. Warto zwrócić uwagę na to, żeby w skrzydle była odpowiednia liczba tulei zapewniająca wymagany przepływ powietrza. 

Wielkość drzwi do łazienki

Zgodnie z przepisami drzwi do łazienki powinny mieć szerokość nie mniejszą niż 80 cm i wysokość w świetle ościeżnicy 2 m. To odpowiada standardowym wymiarom drzwi wewnętrznych w naszych domach. Przez takie drzwi można będzie wygodnie wnieść jej wyposażenie, np. pralkę, wannę, kabinę prysznicową, żeby je zainstalować. Również podczas korzystania na co dzień z łazienki lub toalety drzwi o takiej szerokości nie spowodują niewygody.

Obecnie buduje się domy z większymi pomieszczeniami niż przed laty, więc i drzwi do łazienki bywają większe. Tym bardziej, że zasadą jest, żeby drzwi do pomieszczeń w określonej wspólnej przestrzeni były takie same albo chociaż spójne estetycznie.

Warto pamiętać, że drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczenia. W razie zasłabnięcia osoby przebywającej wewnątrz łazienki z takimi drzwiami łatwiej będzie udzielić jej pomocy albo wynieść ją na zewnątrz.

Rodzaj drzwi do łazienki

Najpopularniejsze są drzwi do łazienki rozwierne, czyli takie, w których skrzydło jest zawieszone z jednej strony na zawiasach i otwierając, je, przesuwamy skrzydło półkoliści do kąta 180o. Na zainstalowanie takich drzwi trzeba więc mieć przestrzeń przed łazienką. Czasem w domach wydziela się strefę prywatną z sypialniami i łazienkami albo pomocniczą z łazienką, toaletą, pralnią, pomieszczeniem gospodarczym. Często są one zgromadzone obok wspólnego korytarza, co może powodować konflikt skrzydeł podczas otwierania. Dlatego warto wiedzieć, że zgodnie z warunkami technicznymi w łazience lub toalecie ub innych pomieszczeniach tego typu można zainstalować również drzwi przesuwne lub składane. W drzwiach przesuwnych skrzydło porusza się na prowadnicy zamontowanej nad otworem, więc nie zajmuje ono dużo miejsca przed łazienką. W składanych skrzydło dzieli się zwykle na pół i przesuwa na bok wewnątrz otworu. W pozycji otwartej wystaje nieco w głąb łazienki i nieco na korytarz. Wybierając drzwi łamane, warto wziąć szerszy rozmiar, np. 90 cm, ponieważ w pozycji otwartej skrzydło zmniejsza światło przejścia.

Polecany artykuł:

Drzwi z przylgą czy bez?

Podsumowanie wymagań dla drzwi do łazienki

Drzwi do łazienki powinny:

 • mieć otwory wentylacyjne,
 • mieć wymiary co najmniej 80 x 200 cm,
 • otwierać się na zewnątrz.

Drzwi do łazienki mogą być:

 • rozwierne,
 • przesuwne,
 • składane.
Drzwi do łazienki
Autor: Porta Drzwi z typowym zamkiem łazienkowym z rozetą

Wygląd drzwi do łazienki

Kiedyś drzwi do łazienki, zwłaszcza w mieszkaniach w blokach, kojarzyły się z kolorem białym, szklaną wstawką u góry, żeby zapewnić dopływ światła do łazienki bez okna, i kratką na dole. Takie drzwi do łazienki wciąż można kupić. Ale obecnie niemal każde drzwi mogą być drzwiami do łazienki. Dopasowuje się je do wielkości i wystroju wnętrz. Jeśli mamy w domu drzwi drewniane albo okleinowane w kolorze dębiny, to i drzwi do łazienki takie możemy zrobić. Często mają większe rozmiary, niż wymagają przepisy, ponieważ i pomieszczenia są większe. Jeśli mamy otwartą strefę dzienną, w której są wielkie drzwi do gabinetu, sypialni, to i drzwi do łazienki powinny mieć takie wymiary. Drzwi do łazienki mogą być pomalowane lakierem lub okleinowane na wiele kolorów, mieć wykończenie drewnopodobne, nowoczesny wzór metaliczny itp. W drzwiach do łazienki możemy wstawić wielkie przeszklenia w postaci jednej matowej tafli lub kilku mniejszych. Drzwi do łazienki mogą być w całości szklane i wykończone w piękny kolorowy wzór albo oklejone folią bądź matowe, żeby zapewnić prywatność.

Drzwi do łazienki
Autor: Eugeniusz Filipiuk W drzwiach do łazienki wykończonych tak jak pozostałe zwykle wykonuje się podcięcie wentylacyjne, żeby się nie wyróżniały

Zamek do drzwi do łazienki

W drzwiach do łazienki lub toalety można zastosować drzwi z wkładką zamykane na klucz. Jednak ze względów bezpieczeństwa montuje się typowy zamek łazienkowy z rozetą, który pozwala się zamknąć tylko od środka. W razie jakichkolwiek problemów można go łatwo rozkręcić od zewnątrz śrubokrętem, a nawet monetą.

Pozostałe podkategorie