Drzwi do łazienki. Rodzaj, wielkość, dodatkowe wymagania
Drzwi do łazienki powinny spełniać określone wymogi. Zobacz, jakie drzwi można zainstalować w łazience, umywalni lub toalecie.
Łazienka to pomieszczenie, w którym po kąpieli powstaje dużo wilgoci, dlatego wymaga ono dobrej wentylacji. Zalegająca długo w pomieszczeniu para wodna skraplałaby się na ścianach i meblach, co nie jest estetyczne. Krople wody ściekające po ścianach lub spływające po szafkach łazienkowych przyczyniłyby się do szybszego ich niszczenia lub, co gorsza, pojawienia się nalotu grzybów i pleśni. Tego efektu z pewnością każdy chce uniknąć, ponieważ zagraża on naszemu zdrowiu.
Dobra jakość powietrza w domu jest niezwykle ważna, dlatego wymogi dotyczące drzwi do łazienki zostały określone w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. Jednym z nich jest istnienie otworów wentylacyjnych umożliwiających swobodną wymianę powietrza między łazienką i innymi pomieszczeniami. Duże ilości wilgoci mogą powstawać również w innych pomieszczeniach tego rodzaju. Dlatego warto wiedzieć, jakie wymogi powinny spełniać drzwi do łazienki, umywalni lub wydzielonego ustępu, pralni.
W artykule znajdziesz opisane wymogi dotyczące drzwi do:
- łazienki,
- toalety,
- ustępu,
- umywalni,
- pralni.
Spis treści
- Otwory wentylacyjne w drzwiach do łazienki
- Wielkość drzwi do łazienki
- Rodzaj drzwi do łazienki
- Podsumowanie wymagań dla drzwi do łazienki
- Wygląd drzwi do łazienki
- Zamek do drzwi do łazienki
Otwory wentylacyjne w drzwiach do łazienki
W warunkach technicznych wskazano, że aby zapewnić dopływ odpowiedniej ilości świeżego powietrza do łazienki, w dolnej części drzwi powinny znajdować się otwory o sumarycznym przekroju nie mniejszym niż 0,022 m2, czyli 220 cm2. Otwory wentylacyjne w drzwiach do łazienki mają różną formę. Mogą zostać wykonane jako podcięcie dolnej części skrzydła. W drzwiach do łazienki często są instalowane prostokątne kratki wentylacyjne wykonane z tworzywa sztucznego. Są one zwykle umieszczone około 10 cm nad ziemią. Innym rozwiązaniem są tuleje wentylacyjne, czyli okrągłe otwory o średnicy kilku centymetrów wykończone metalową lub plastikową obręczą, którą można dopasować do koloru drzwi. Warto zwrócić uwagę na to, żeby w skrzydle była odpowiednia liczba tulei zapewniająca wymagany przepływ powietrza.
Wielkość drzwi do łazienki
Zgodnie z przepisami drzwi do łazienki powinny mieć szerokość nie mniejszą niż 80 cm i wysokość w świetle ościeżnicy 2 m. To odpowiada standardowym wymiarom drzwi wewnętrznych w naszych domach. Przez takie drzwi można będzie wygodnie wnieść jej wyposażenie, np. pralkę, wannę, kabinę prysznicową, żeby je zainstalować. Również podczas korzystania na co dzień z łazienki lub toalety drzwi o takiej szerokości nie spowodują niewygody.
Obecnie buduje się domy z większymi pomieszczeniami niż przed laty, więc i drzwi do łazienki bywają większe. Tym bardziej, że zasadą jest, żeby drzwi do pomieszczeń w określonej wspólnej przestrzeni były takie same albo chociaż spójne estetycznie.
Warto pamiętać, że drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczenia. W razie zasłabnięcia osoby przebywającej wewnątrz łazienki z takimi drzwiami łatwiej będzie udzielić jej pomocy albo wynieść ją na zewnątrz.
Rodzaj drzwi do łazienki
Najpopularniejsze są drzwi do łazienki rozwierne, czyli takie, w których skrzydło jest zawieszone z jednej strony na zawiasach i otwierając, je, przesuwamy skrzydło półkoliści do kąta 180o. Na zainstalowanie takich drzwi trzeba więc mieć przestrzeń przed łazienką. Czasem w domach wydziela się strefę prywatną z sypialniami i łazienkami albo pomocniczą z łazienką, toaletą, pralnią, pomieszczeniem gospodarczym. Często są one zgromadzone obok wspólnego korytarza, co może powodować konflikt skrzydeł podczas otwierania. Dlatego warto wiedzieć, że zgodnie z warunkami technicznymi w łazience lub toalecie ub innych pomieszczeniach tego typu można zainstalować również drzwi przesuwne lub składane. W drzwiach przesuwnych skrzydło porusza się na prowadnicy zamontowanej nad otworem, więc nie zajmuje ono dużo miejsca przed łazienką. W składanych skrzydło dzieli się zwykle na pół i przesuwa na bok wewnątrz otworu. W pozycji otwartej wystaje nieco w głąb łazienki i nieco na korytarz. Wybierając drzwi łamane, warto wziąć szerszy rozmiar, np. 90 cm, ponieważ w pozycji otwartej skrzydło zmniejsza światło przejścia.
Polecany artykuł:
Podsumowanie wymagań dla drzwi do łazienki
Drzwi do łazienki powinny:
- mieć otwory wentylacyjne,
- mieć wymiary co najmniej 80 x 200 cm,
- otwierać się na zewnątrz.
Drzwi do łazienki mogą być:
- rozwierne,
- przesuwne,
- składane.
Wygląd drzwi do łazienki
Kiedyś drzwi do łazienki, zwłaszcza w mieszkaniach w blokach, kojarzyły się z kolorem białym, szklaną wstawką u góry, żeby zapewnić dopływ światła do łazienki bez okna, i kratką na dole. Takie drzwi do łazienki wciąż można kupić. Ale obecnie niemal każde drzwi mogą być drzwiami do łazienki. Dopasowuje się je do wielkości i wystroju wnętrz. Jeśli mamy w domu drzwi drewniane albo okleinowane w kolorze dębiny, to i drzwi do łazienki takie możemy zrobić. Często mają większe rozmiary, niż wymagają przepisy, ponieważ i pomieszczenia są większe. Jeśli mamy otwartą strefę dzienną, w której są wielkie drzwi do gabinetu, sypialni, to i drzwi do łazienki powinny mieć takie wymiary. Drzwi do łazienki mogą być pomalowane lakierem lub okleinowane na wiele kolorów, mieć wykończenie drewnopodobne, nowoczesny wzór metaliczny itp. W drzwiach do łazienki możemy wstawić wielkie przeszklenia w postaci jednej matowej tafli lub kilku mniejszych. Drzwi do łazienki mogą być w całości szklane i wykończone w piękny kolorowy wzór albo oklejone folią bądź matowe, żeby zapewnić prywatność.
Zamek do drzwi do łazienki
W drzwiach do łazienki lub toalety można zastosować drzwi z wkładką zamykane na klucz. Jednak ze względów bezpieczeństwa montuje się typowy zamek łazienkowy z rozetą, który pozwala się zamknąć tylko od środka. W razie jakichkolwiek problemów można go łatwo rozkręcić od zewnątrz śrubokrętem, a nawet monetą.
Polecany artykuł: