Kuchnia retro: inspiracje i wskazówki jak ją urządzić

2019-09-10 15:46

Jaka jest kuchnia retro? Styl retro jest cały czas obecny również w pomieszczeniach kuchennych. Takie aranżacje to nie tylko elementy klasyczne lub rustykalne, ale także wzornictwo lat 80. czy 90. XX wieku. Zrobiliśmy krótki przegląd kuchni retro!

Kuchnia w stylu retro
Autor: Photo by Rustic Vegan on Unsplash Kuchnia retro wcale nie musi przypominać tej tradycyjnej i rustykalnej, to także miks stylów z lat 50, 60 czy 70. XX w.

Przywodzi na myśl dawne lata, dzieciństwo, czy te, które widzieliśmy np. w starych filmach (lub tych opowiadających o minionych latach). Kuchnia retro nie jedno ma imię, bo może być klasyczna, przypominająca kuchnię na wsi, bardziej tradycyjna, czy też rodem z mid-century modern. Inaczej wygląda kuchnia angielska, a inaczej kuchnia francuska. W aranżacji najważniejsze są szczegóły – to one nadają wnętrzu kuchni retro charakter. Funkcjonalność mebli i akcesoriów w tym stylu jest podwójna: wygląd i ich użyteczność idą w parze.

Meble do kuchni retro

Kuchnia retro to naturalne materiały. Dlatego meble przede wszystkim powinny być drewniane. Niekoniecznie w naturalnym kolorze, mogą być pomalowane białą farbą czy też rzeźbione. Fronty szafek mogą być gładkie, przeszklone albo plecione. Styl retro w kuchni podkreślą detale, takie jak gzymsy, boniowania albo listwy na frontach. Dobrym pomysłem są też otwarte półki, na których pięknie zaprezentują się stylowe akcesoria – miedziane garnki, ceramiczne misy czy szklane słoje.

W kuchni retro albo w jadalni sprawdzi się drewniany duży stół, a w samym kuchennym pomieszczeniu ważna funkcję pełnią blaty – tu także drewniane lub z laminatu albo kamienia. Stół może być pobielony, na prostych lub zdobionych nogach. Do tego drewniane lub oryginalne krzesła w stylu vintage. Często można dostać już odrestaurowane albo znaleźć do odnowienia.

Przeczytaj też:

Bardzo ważne miejsce w kuchni retro zajmuje kredens lub wolno stojąca witryna – czy to tradycyjne drewniane, czy bardziej w stylu lat 50., 60. Przechowujemy w nich zastawy stołowe, szkło i różne bibeloty.

Kuchnia retro: jakie kolory

Kolorystyka w kuchni retro to na pewno dużo bieli lub écru, ale jeśli stawiamy na kuchnię w stylu lat 50., 60. czy nawet 70. XX w., to gama barw już się rozszerza. Mile widziane są różne odcienie koloru czerwonego, pudrowy róż w dodatkach, czy gołębia szarość na frontach mebli. Sprawdzą się też modny kolor miętowy, turkusowy, a także ciepłe odcienie żółtego. Ściany w stylowych, klasycznych kuchniach przeważnie są białe, ale mogą mieć różnorodne faktury, np. na blatem kuchennym białe płytki przypominające kształtem cegiełki.

Przeczytaj też:

Można też wybrać bardziej żywe, kolorowe płytki lub pomalować np. jedną ścianę na kolor pasujący do retro (polecane odcienie to szary, delikatne pastelowe błękity, ale i ciemniejsze barwy jak butelkowa zieleń czy granatowy). Również w kuchni retro można pokusić się o tapetę specjalnie przeznaczoną do tego pomieszczenia.

Kuchnia retro
Autor: Photo by Dane Deaner on Unsplash Ważną rolę w kuchni retro grają dodatki

Kuchnia retro: sprzęt AGD i armatura

Do kuchni retro warto wybrać stylizowany sprzęt AGD. Na rynku jest dość duży wybór lodówek, kuchenek, czy piekarników stylizowanych na retro w różnych kolorach, zarówno klasycznej czerni w połączeniu ze złotym wykończeniem, jak i pastelowych odcieniach. Jeśli w aranżacji kuchni dominują biele i czerń, to można postawić na kontrast i wybrać kolorową lodówkę.

Można też kupić drobny sprzęty AGD - typu robot kuchenny, czajnik, ekspres do kawy w stylistyce retro, ale najczęściej nawiązującej do tej z lat 50. i 60. XX wieku. Niestety przeważnie ceny takich sprzętów są dość wysokie, ale czasem można trafić coś tańszego.

W kuchni retro sprawdzi się biały, głęboki i ceramiczny zlewozmywak, a jeśli chodzi o armaturę, to bez problemu znajdziemy przypominające te dawne.

W kuchni retro liczą się także stylowe dodatki takie jak np. grafiki z ziołami, obrazy czy plakaty z dawnych lat lub stylizowane na nie. Miedziane, żeliwne, porcelanowe naczynia to także charakterystyczne akcesoria dla retro.

Aranżacja kuchni w stylu retro: co na podłodze?

Szach i mat! To najpopularniejszy czarno-biały wzór kafelków na podłodze w kuchni retro. Nie starzeje się i jest cały czas modny. Więc jeśli nie mamy innego pomysłu, to ten zawsze się sprawdzi. Oprócz płytek podłogowych możemy postawić na drewnianą podłogę. Cały czas modna jest ta układana w jodełkę. Można na niej położyć dywaniki przy kuchence, by podczas gotowania za bardzo nie zniszczyć podłogi. Pamiętajmy, że drewno musi być odpowiednio zaimpregnowane, by wilgoć i brud nie uszkodziły podłogi.

Przeczytaj też:

Oświetlenie w stylu retro

Jeśli chodzi o oświetlenie to w tradycyjnej retro kuchni dobrze będą wyglądać kute żyrandole, a w tych bardziej współczesnych - lampy żywcem wyjęte z danej epoki lub na nią stylizowane (np. szklane klosze, itp.).

Kuchnia w stylu retro daje naprawdę mnóstwo możliwości aranżacyjnych, bo to, co całkiem niedawno wydawało nam się współczesne staje się już retro.

Kuchnia sprzed lat. Czy wiesz co to jest?

Pytanie 1 z 10
Małdrzyk to:
Nasi Partnerzy polecają