Kuchnia prowansalska – przytulna i klimatyczna. Jak urządzić kuchnię inspirowaną stylem prowansalskim?
Kuchnia w stylu prowansalskim odzwierciedla tradycję, kulturę i motywy charakterystyczne dla wsi na południu Francji. Jest więc sielska, ciepła, naturalna, zdobiona wizerunkami kwiatów i owoców, pachnąca ziołami i lawendą oraz – z ufnością poddająca się biegowi czasu. Kuchnię można urządzić, trzymając się kanonów stylu albo inspirując się nim!
Piękne kuchnie inspirowane stylem prowansalskim
Autor: Piotr Mastalerz, styl.: Dorota Karpińska
Oto kuchnia we współcześnie wybudowanym domu pod Warszawą z gospodynią, Katarzyną Litwińską, współwłaścicielką sklepu Coqlila.pl, głównie z rzeczami w francuskiej wsi... Nic więc dziwnego, że i kuchnia jest urządzona w klimacie wnętrz prowansalskich, a zaprojektowała całość sama gospodyni. Widoczne elementy konstrukcji stropu, belki i kolumny potraktowano jako elementy dekoracyjne. Po pobieleniu wydają się być lekkie jak piórko. Z „górą” ładnie koresponduje „dół”, czyli jesionowa podłoga. Kremowa zabudowa jest bardzo retro, a wyłożona płytkami część wokół płyty grzejnej tworzy ciekawy kolorystyczny akcent. Mała wyspa przysłonięta zasłonką z lnu o podwieszany żeliwny wieszak to efektowne uzupełnienie. Stół oświetlony stylizowanym żyrandolem to kropka nad i.
Spis treści
- Piękne kuchnie inspirowane stylem prowansalskim
- Kuchnia prowansalska jest naprawdę biała? Nie!
- Kuchnia prowansalska, czyli jaka? Najważniejsze elementy wyposażenia
- Jakie lampy do kuchni w stylu prowansalskim?
- Dekoracje i dodatki do kuchni prowansalskiej
- Jak urządzić kuchnię inspirowaną stylem prowansalskim?
Kuchnia prowansalska jest naprawdę biała? Nie!
– Wpisując w wyszukiwarkę hasło „Styl prowansalski” albo pod nim przeglądając w Polsce oferty sklepów, także internetowych, ma się wrażenie, że wnętrza prowansalskie, zwłaszcza kuchnie, są białe jak skandynawskie śniegi! – mówi Bożena Kowalewska, stylistka i dekoratorka wnętrz. – Nie wierzcie w to! Prowansalski mas, czyli kamienny dom, jest kolorowy! Zbudowany z jasnego wapienia bywa tynkowany i malowany, zawsze na ciepłe barwy. Z kamieniołomów w Roussillon pochodzi naturalny barwnik ochra w odcieniach od jasnożółtego do oranżu, którym barwi się ściany. Często przeciera się je wapnem – kolory wtedy jaśnieją, zyskują ciekawą fakturę. Podłogi wykłada się rudą terakotą albo kamieniem, by chroniły przed upałem.
Domowe sprzęty z drewna owocowego lub orzechowego czasem zdobione są delikatnymi rzeźbieniami z motywami kłosów, owoców czy kwiatów. Często malowane są na żółto, zielono, niebiesko. Przecierany kolor jest stanem naturalnym, wynika z wieloletniego używania mebla. Krzesła, stoliki, ławki i kanapy z kutego żelaza, u nas uchodzące za meble ogrodowe, tam rezydują we wnętrzu. Tkaniny to kretony i żakardy w barwach charakterystycznych dla tego regionu: żółcieniu, oranżu, kobaltowych błękitach i zieleni. W tych samych kolorach jest miejscowa ceramika, najpiękniejsza pochodzi z Moustiers.
Warto pamiętać o prowansalskich motywach zdobniczych: lawendzie, oliwkach, cykadach. Wnętrza w prowansalskim domu to często malownicza zbieranina sprzętów w różnym stylu. Ludwiki sąsiadują z ogrodowymi i starymi wiejskimi meblami, a współczesne wygodne kanapy okrywa się boutis albo domowej roboty pokrowcami. Obok wiejskiej ławy może rezydować współczesny stołek z metalu odświeżony turkusową farbą, a stojący w pobliżu stolik z lat 60. może być przemalowany na biało. Na ścianie widzi się też lustra w ramach, których okres świetności mają za sobą. To oczywiście kanony stylu, ale jak zawsze dopuszcza się „wariacje na temat”.
Kuchnia prowansalska, czyli jaka? Najważniejsze elementy wyposażenia
Niezależnie od swojej wielkości kuchnia w prowansalskich domach często ma wyjście do ogródka czy na mały taras (bywa, że jest miejsce tylko na mały stolik i krzesełko metalowe czy drewniane, przy których można wypić kawę). Ściany z reguły pokrywa nierówny tynk – zwykle w odcieniu beżu, żółcienia, jasnej zieleni, ochry (zawsze w ciepłej tonacji). Spotka się białe ściany, ale są w mniejszości i raczej towarzyszą im kolory. Mogą pojawiać się na nich motywy dekoracyjne (zioła i kwiaty, ze słynną lawendą na czele oraz owoce, a wśród nich oliwki). Kiedyś się je malowało odręcznie, teraz pomocne są szablony malarskie i naklejki czy gotowe bordiury, a nawet tapeta. Posadzka najczęściej jest z terakoty albo kamienna, by chłodziła, a dziś też z płytek. Bywa że te materiały zawędrują i na kawałek ściany.
Meble drewniane – może być to zabudowa z klasycznymi, filongowanymi frontami, stół z krzesła, kredensik (na ogół narożny). Zamiast ciągu roboczego i szaf kuchennych z jednej bajki spotyka się radosną zbieraninę różnych mebli pełniących te funkcje. Kredensy, szafy kuchenne, okapy i półki mają z reguły gzymsy. Kuchenne meble bywają w ciepłym odcieniu bieli i beżu, ale z reguły są ciemniejsze, a choć niektóre z nich, np. ława, stół i krzesła, jakaś szafa itp., są malowane na odcienie niebieskie, zielone, żółte.
Spotyka się meble z metalowej koronki niczym z romantycznego ogrodu, np. krzesełka przy drewnianym stole, ławka, półki itp. Oczywiście, także się je maluje. Tak często widziane w ofertach sklepów „meble prowansalskie” w czystej, śnieżnej bieli w tradycyjnej kuchni prowansalskiej właściwie nie występują. Jeśli już, to biel jest przybrudzona, w odcieniach beżu czy kremowym. Być może, obecnie także na francuskiej wsi, już białe zabudowy itp. rodem z sieciówek można spotkać i są one adaptowane do stylu, ale mają niewiele wspólnego z kanonem estetyki wywodzącej się z regionu.
Do klasycznego wyposażenia kuchni należy stół na środku. Przy nim się jada na co dzień, rozpakowuje zakupy, obiera warzywa. Drewniany, stary, z poprzecieraną farbą, a wokół niego krzesła: metalowe jak z ogrodu albo typowe dla regionu drewniane z wyplatanym siedziskiem, z reguły malowane. Jeśli pomieszczenie jest spore, pojawia się metalowa ławka albo sofa wymoszczone poduszkami. Dodatkowo może też stanąć narożny kredensik (charakterystyczny dla prowansalskiej jadalni).
Jakie lampy do kuchni w stylu prowansalskim?
Żyrandol czy pojedyncze lampy wiszące i ścienne mogą doskonale podkreślić urodę kuchni prowansalskiej. Nie ma ścisłych reguł, którymi można się kierować przy ich wyborze, lecz powinny być „w klimacie”. Metal, szkło, drewno, tkanina mile widziane – nigdy plastik. Lampy mogą być trochę retro, trochę pałacowe albo jak ze stodoły. Spotyka się poprzecierane metalowe „pająki”, drewniane „klatki”, sfatygowane latarenki, babcine klosze z falbankami. Jeśli obecnie instaluje się oświetlenie funkcyjne, to dyskretne, by nowoczesne oprawy nie psuły ogólnego efektu.
Dekoracje i dodatki do kuchni prowansalskiej
W kuchniach na prowansalskiej wsi oko domowników i gości cieszą stare drewno, spatynowany metal, kamionka i porcelana, ładne tekstylia oraz rośliny. Stałym elementem są meble z frontami w misternych ażurach lub zdobionymi typowymi dla regionu motywami kwiatów i owoców. Wszędzie pełno koszy, pięknych naczyń w owoce i kwiaty, dzbanków z bukietami i użytkowych, świeczników i doniczek z ziołami i roślinami. Miedziane rondle i patelnie stoją na półkach albo wiszą u powały nad kuchnią. Tkaniny są naturalne, w odcieniach żółcieniu, oranżu, kobaltowych błękitach i zieleni. Całość tworzy miły sercu rustykalny klimat bliski naturze.
Jak urządzić kuchnię inspirowaną stylem prowansalskim?
W kuchni prowansalskiej można się zakochać – jest tak ciepła, swojska, bezpretensjonalna i klimatyczna. Marzysz o tym, by twoja kuchnia była właśnie taka? Możesz zaczerpnąć, ile chcesz z tej konwencji, ale zastanów się dobrze, zanim postanowisz przenieść ją jeden do jednego na grunt polski, bo... Bo u nas światło jest inne i te ciepłe ochry i oranże oraz odcienie kobaltowe w sezonie jesienno-zimowym u nas wcale nie muszą wyglądać tak wspaniale, jak na południu Francji, a motyw oliwek może wyglądać trochę nienaturalnie (lawenda już się obroni).
Można więc zastosować więcej bieli (ściany lub zabudowa), kamienną posadzkę zastąpić drewnianą. Warto wyeksponować nierówny tynk, na części ściany można położyć płytki bardzo retro. Meble ażurowe i zdobione malunkami czy podrzeźbieniami też będą efektownie się prezentowały. Stare drewniane wiejskie meble oraz metalowe romantyczne krzesła, stoliki i ławki można pociągnąć farbą i przetrzeć.
Błękity, odcienie jasnej zieleni, rozbielone żółcienie ładnie ożywią wnętrze. Przeciwnie niż na południu u ciebie dywaniki mogą być większe i może być ich więcej – tam służą ozdobie, nie muszą ocieplać wnętrza. Wybierz ceramikę w kwiatowe i roślinne wzory, stylizowaną na retro. Rustykalne kosze i pojemniki, spatynowane metalowe konewki i osłonki na doniczki, drewniane lichtarze dopełnią wystrój. Nie zapomnij o ziołach i roślinach – z nimi nie można przesadzić!
Autor: Piotr Mastalerz, styl.: Dorota Karpińska
Oto kuchnia we współcześnie wybudowanym domu pod Warszawą z gospodynią, Katarzyną Litwińską, współwłaścicielką sklepu Coqlila.pl, głównie z rzeczami w francuskiej wsi... Nic więc dziwnego, że i kuchnia jest urządzona w klimacie wnętrz prowansalskich, a zaprojektowała całość sama gospodyni. Widoczne elementy konstrukcji stropu, belki i kolumny potraktowano jako elementy dekoracyjne. Po pobieleniu wydają się być lekkie jak piórko. Z „górą” ładnie koresponduje „dół”, czyli jesionowa podłoga. Kremowa zabudowa jest bardzo retro, a wyłożona płytkami część wokół płyty grzejnej tworzy ciekawy kolorystyczny akcent. Mała wyspa przysłonięta zasłonką z lnu o podwieszany żeliwny wieszak to efektowne uzupełnienie. Stół oświetlony stylizowanym żyrandolem to kropka nad i.