Kuchnia prowansalska – galeria zdjęć! Piękne kuchnie inspirowane stylem prowansalskim
Kuchnia prowansalska – słodka Francja pod Warszawą
Oto kuchnia we współcześnie wybudowanym domu pod Warszawą z gospodynią, Katarzyną Litwińską, współwłaścicielką sklepu Coqlila.pl, głównie z rzeczami w francuskiej wsi... Nic więc dziwnego, że i kuchnia jest urządzona w klimacie wnętrz prowansalskich, a zaprojektowała całość sama gospodyni. Widoczne elementy konstrukcji stropu, belki i kolumny potraktowano jako elementy dekoracyjne. Po pobieleniu wydają się być lekkie jak piórko. Z „górą” ładnie koresponduje „dół”, czyli jesionowa podłoga. Kremowa zabudowa jest bardzo retro, a wyłożona płytkami część wokół płyty grzejnej tworzy ciekawy kolorystyczny akcent. Mała wyspa przysłonięta zasłonką z lnu o podwieszany żeliwny wieszak to efektowne uzupełnienie. Stół oświetlony stylizowanym żyrandolem to kropka nad i.
Kuchnia prowansalska – przytulnie i klimatycznie
Galerię zaczynamy od ponownej prezentacji zdjęcia z materiału, bo teraz możemy je szerzej opisać. Ta efektowna wiejska kuchnia ma bardzo wiele ze stylu prowansalskiego. Trawertynowa posadzka to charakterystyczny sposób wykończenia kuchni w Prowansji (trawertynowe płytki w wersji mini położono też na ścianie tuż nad blatem roboczym). Podobnie jak nierówny, poprzecierany tynk na ścianach i drewniany sufit z belkowaniem – a ich ciepły, beżoworóżowy kolor również mieści się w kanonie. Nie jest już tak z boazerią, ale wraz z klasyczną zabudową o filongowanych frontach dobrze się prezentuje, więc można darować ten szczegół. Delikatny seledynowy odcień rozświetla i chłodzi wnętrze. Drewniana wyspa z półkami i podwieszanym wieszakiem zastąpiła tradycyjny stół (być może jest poza kadrem), ale jest praktyczna i stanowi przykuwający uwagę centralny element aranżacji. Rustykalną nutę wystroju podkreślają także drewniane blaty i wiejska ława pod oknem. Miedziane rondle i patelnie, miodowe deski do krojenia i zioła ładnie go dopełniają. Relingi, okucia i uchwyty z czarnego metalu doskonale „odprawiają”wnętrze. Gdyby na półkach pojawiło się trochę jasnobeżowej czy kremowej zastawy w kwiatowe lub owocowe motywy, kuchnia byłaby niemal w stu procentach wzorcowa. Biała zastawa nieco ją unowocześnia, ale nie szkodzi to całości. Jest świetnie!
Kuchnia prowansalska – ważne szczegóły
Bardzo stylowe szafki w odcieniu przyjemnej jasnej zieleni: niewielki gzymsik, filongowane fronty z dekoracyjnym ażurem i miodowymi szybkami (nawiązują narwą do wnętrza) oraz z mosiężnymi uchwytami jak z babcinej kuchni. Wewnątrz zaś klasyczna zastawa w roślinno-owocowy wzór.
Kuchnia prowansalska – w polskim wydaniu
Kuchnia w prowansalskim stylu przeniesiona na polski grunt. Jest dziełem pani domu, Romany Bieleckiej-Krupy, zajmującej się projektowaniem wnętrz. Na płytkach niczym terakota stoją szafki zbudowane są z cegieł, które potem pomalowano na ciepły beżowożółty kolor, więc nie rzucają się w oczy. Drzwiczki są ze sklejki – także pomalowane na ten odcień i udekorowane malunkami z szablonu. Ozdobne zawiasy i uchwyty to detale dodające zabudowie charakter retro. Blaty obłożono płytkami, które zawędrowały na parapet oraz ściany, tworząc chroniący je kołnierz. Efektowny okap to konstrukcja z płyty kartonowo-gipsowej wykończonej sztukaterią, ozdobiona przecierką, wzorami z szablonu i napisem. Stylowe detale to ozdobny gzyms i kroksztyny, które udają, że na nich opiera się konstrukcja oraz obramowanie płycin zrobione z uszczelki okiennej pomalowanej farbą! Na ścianie pod okapem dwa stare kafle piecowe z Miśni, które świetlnie wyglądają na tle chropawego niebieskoturkusowego tynku. Wisząca szafeczka z przymrużeniem oka nawiązuje do narożnych kredensów prowansalskich. Kilka detali z metalu (czarna ażurowa kurka na okapie i półeczka z przecieranej blachy) podkreśla styl kuchni.
Kuchnia prowansalska – naturalnie w bieli
Ściany i sufit w ciemnym kuchennym aneksie mają odcień lekko przybrudzonej bieli, ale z powodzeniem mogłyby być w kolorze rozbielonej ochry, bo z rozświetleniem wnęki poradziłyby sobie w zupełności białe szafki. Ich gzymsy i frezowane drzwiczki dają klimat dawności. Zlew i osłona ściany oraz posadzka powstały z trawertynu. Na podłodze położono kamienne płyty (duże na części właściwej i małe, które podkreślają stopień). Zlew zaś i osłona ściany to prawdziwe dzieła sztuki! Zlew został wyżłobiony z jednej bryły i wyszlifowany na gładko. Okładzina ścienna swoim kształtem podkreśla jego niezwykłość. Oflankowują go dwie roślinne dekoracje kojarzące się z cyprysikami na południu Francji. Stary stoliczek ze strychu pieczołowicie oczyszczono i pobielono, by mógł służyć jako pomocnik kuchenny. Jeszcze babcine lampy o kloszach jak falbanki, trochę ziół i gotowe!
Kuchnia prowansalska – czas robi dobrą robotę
Kuchnia prowansalska kocha stare meble! To, że tu i ówdzie farba się przetarła, a nawet zeszła, to nie powód do wstydu, lecz – dumy! Świadczy to bowiem, że sprzęty stoją w domu całymi latami i przechodzą z pokolenia na pokolenie, mają swoją historię. Malowane na odcienie barw żółtej, niebieskiej, zielonej świetnie się prezentują przy zabudowie beżowej, kremowej czy nawet białej. Obecność ziół i naturalnych tkanin także dobrze im robi! Doskonale uzupełniają je dodatki ze spatynowanego metalu albo wyplatane.
Kuchnia prowansalska – pod... Szczecinem (1)
Trudno uwierzyć, że znajdujemy się pod Szczecinem, prawda? Malownicza zbieranina starych kredensików, pomocników, konsolek, wiszących szafek, krzeseł itp. została ujednolicona za pomocą farb i pędzli przez panią domu, Katarzynę Kantor-Michałów, która zajmuje się m.in. stylizacją mebli i od lat prowadzi galerię Prowansalskie Klimaty. Posadzka jak z przetartego czasem kamienia to stylizowany na retro gres – płytki na środku ułożono w karo, a po bokach prosto, co dało efekt bordiury. Ściany i sufit pomalowano tak, by wyglądały jak nie malowane od wieków! Belkę stropową „podparto” kroksztynami, dzięki czemu awansowała na ozdobę. Obrazki nad konsolą mają motywy roślinne, a ponad nimi suche bukiety na dekoracyjnym wieszaku. Krzesła oraz – uwaga! – stół z KEA także nie oparły się zakusom malarskim pani domu. Ależ klimat!
Kuchnia prowansalska – pod... Szczecinem (2)
Drugi kadr z kuchni, którą podziwialiśmy na poprzednim zdjęciu. Ciąg roboczy powstał z ikeowskich korpusów, do których zamówiono u stolarza fronty. Zasłonę w oknie uszyto z dwóch fartuchów kuchennych kupionych w... Holandii. Pani domu śmieje się, że w języku francuskim nawet tak banalne słowa jak cielęcina i wołowina brzmią pięknie, a wydrukowane na tkaninie wyglądają romantycznie. Stylizowane na retro płytki ścienne ułożono tego samego zamysłu, co podłogowe – ułożone prosto stanowią bordiurę trzymającą w ryzach te w karo.
Kuchnia prowansalska – wariacje na temat
Kuchnia miała okleinowe szafki w ciemnym kolorze i brązowe kafelki, ale właścicielka postanowiła odmienić wnętrze. Najpierw przemalowała zabudowę na biało i niebiesko, potem dodała im decoupage’owe napisy. Płytki pokryła białą farbą i ozdobiła za pomocą prowansalskich szablonów. Powyżej ściany zyskały stylowy odcień ochry. Na podłodze nie ma kamienia, ale w końcu to „Prowansja” w Polsce, więc może być i tak. Błękitnawy kredens (we fragmencie po lewej stronie kadru) stylowo uzupełnia wyposażenie. Gospodyni sama uszyła okienne zazdrostki, wykończyła je szydełkiem oraz doszyła wydziergane kwiaty i listki. Kuchnia jest pełna uroczych detali jak maleńka szafka, w której przechowuje jajka, liczne wieszaczki, kosze z koronkami, dzbanki, pojemniczki itp. Na parapecie stoi lawenda, by nie było wątpliwości, skąd pani domu czerpała inspiracje. Warto zwrócić uwagę na strefę pod zlewem – podparta na nóżkach starej konsoli, osłonięta jest zasłonką uszyta z kuchennych ściereczek.
Kuchnia prowansalska – na Mazowszu (1)
Tu króluje klimat Prowansji, który powstał m.in. dzięki posadzce jak z kawałków kamieni (gres Saicis HiTech), drewnianemu, belkowanemu sufitowi pomalowanemu na biało oraz ścianom w wyklejonym tapetą w niebieski motyw roślinny (kupiona na amerykańskim eBayu. Fazowane fronty wyposażono w porcelanowe uchwyty retro. Do dużego podwójnego ceramicznego zlewu dopasowano stylizowane baterie z ceramicznymi pokrętłami. Półki pod zlewem przysłonięto zasłonką. Wszelkie ułatwiające życie funkcjonalności gospodyni Renata Gołaszewska-Adamczyki (@RAGhomePoland) starannie ukryto.
Kuchnia prowansalska – na Mazowszu (2)
Na kolejnym kadrze z tej kuchni widać fragment okapu, którego konstrukcja została oklejona tapetą, jak ściany. Drewniane blaty, rośliny, różne drobiazgi (w tym żeliwna podstawka pod gorące naczynia, druciane koszyk i oparcie dla książki) tworzą niepowtarzalny klimat.