Kuchnia prawie śródziemnomorska
Sielski klimat tej kuchni budują naturalne materiały, proste formy oraz ciepłe barwy ziemi i szafranu. Choć przestrzeń nie jest duża, została zaplanowana w taki sposób, że stała się wyjątkowo przyjazna i funkcjonalna.
Autor: Mariusz Bykowski
Pomieszczenie o powierzchni 9 m2 to za mało, by stworzyć w nim kuchnię w prowansalskim stylu, o jakiej zawsze marzyła Karolina. Do odnowionego wnętrza postanowiła więc wprowadzić motywy zaczerpnięte z natury, by klimat choć trochę nawiązywał do stylu śródziemnomorskiego. Podłoga z drewna, a nad blatem kamienie. Elementy o charakterze rustykalnym współgrają tu z nowoczesnymi, praktycznymi rozwiązaniami, a całość tworzy spójne, choć nieco eklektyczne wnętrze.
Przed remontem
- Nieprawidłowo rozplanowana przestrzeń - brakowało pojemnych szafek, szuflad i wygodnego blatu roboczego; nie można było pracować przy oknie.
- Ściany nad blatem pokrywały zniszczone, szkliwione płytki w żółtym kolorze.
- Podłoga przykryta była wykładziną elastyczną.
- Zabudowa kuchenna i urządzenia - meble w ciemnej okleinie optycznie zmniejszały pomieszczenie. Wolno stojąca kuchenka gazowa i stary zlewozmywak nadawały się już tylko do wymiany.
Krok 1
Właścicielka zdecydowała, że pozbędzie się starych mebli i płytek ze ścian. Z urządzeń zostawiła tylko lodówkę do zabudowy. Postanowiła zdjąć też wykładzinę elastyczną, która wcześniej przykrywała zniszczony dębowy parkiet. Wystarczyło go wycyklinować, by odzyskał urok. Odnowioną powierzchnię zabezpieczono specjalnym olejem, który podkreślił barwę i fakturę drewna.
Krok 2
Pojedynczą lampę wiszącą pośrodku sufitu miało zastąpić dyskretne punktowe oświetlenie. Stąd wziął się pomysł na montaż sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu. Taka konstrukcja pozwoliła też uniknąć żmudnych napraw starego sufitu. Nowy, pomalowany na biało rozjaśnia pomieszczenie. A ściany pokryte farbą w odcieniu szafranu wprowadzają do wnętrza ciepły i przytulny nastrój.
Krok 3
Fragment ściany nad blatem kuchennym Karolina postanowiła zaakcentować oryginalną okładziną. Gipsowe elementy imitujące kamienie zostały przyklejone przy użyciu specjalnego kleju, a następnie pomalowane wodoodporną farbą. Szczeliny między nimi wypełniono gruboziarnistą fugą. Na koniec zabezpieczono ją przed działaniem wilgoci odpowiednim preparatem impregnującym.
Krok 4
Szafki kuchenne z płyty MDF Karolina zaprojektowała sama, dostosowując liczbę półek i szuflad do swoich potrzeb. Blat wykonany z drewna bukowego ma kształt litery L, a jego fragment zastępuje parapet i stanowi dodatkowe, wygodne miejsce do pracy.
Uzupełnieniem kuchni jest niewielki kącik jadalny. Ustawiono tam salonowe meble, które ładnie wkomponowują się w przestrzeń kuchni - stolik i krzesła oraz lampa wprowadzają miły nastrój podobny do tego jakim charakteryzują się maleńkie knajpki.
Autor: Mariusz Bykowski
Dobrze się sprawdza:
- Usytuowany pod oknem blat zastępujący parapet. To dobre rozwiązanie do niedużej kuchni. Chociaż jest nieco węższy niż standardowy blat kuchenny, można przy nim wygodnie przyrządzać posiłki, a kuchenne czynności umila widok za oknem.
- Dobór jasnych barw i prostych form mebli. Optycznie powiększył niewielkie pomieszczenie.
- Zestawienie ciepłej barwy drewna, kremowej lakierowanej płyty MDF i metalowych elementów wyposażenia. Dało ciekawy efekt.
Ze względu na niedużą powierzchnię kuchni tylko podłoga i fragment ściany nawiązują do stylu rustykalnego. Nowoczesne meble z gładkimi, jasnymi frontami szafek dodają wnętrzu lekkości, stanowią jego klarowne dopełnienie.
Zaprojektowana na ścianie przy kąciku jadalnym domowa galeria fotografii, sprawia, że wnętrze staje się jeszcze bardziej przytulne, wręcz intymne.
Karolina Chmielnik-Dubaj stylistka