Jak zabezpieczyć ścianę w kuchni przed zabrudzeniem? Sprawdzone sposoby

2022-01-12 10:54
Szara kuchnia
Autor: Monika Filipiuk-Obałek Ściany w kuchni, które znajdują się w pobliżu kuchenki czy zlewozmywaka, są wyjątkowo narażone na trudne do usunięcia zabrudzenia, dlatego wymagają szczególnego zabezpieczenia

Jak zabezpieczyć ścianę w kuchni przed zabrudzeniem? Czym wykończyć ściany, aby uzyskać powierzchnię, która będzie zmywalna i długo nie straci swojego pierwotnego wyglądu? Oto kilka podpowiedzi, jak uchronić miejsca w pobliżu kuchenki czy zlewozmywaka przed niechcianymi plamami z tłuszczu czy sosów.

Ściana w kuchni może być wykończona na wiele sposobów. Możliwości jest naprawdę wiele. Dostępne są różne materiały, dzięki którym w ciekawy i oryginalny sposób można ją wykończyć i zaaranżować.

Ściana nad blatem roboczym, zlewozmywakiem i kuchenką niestety bardzo łatwo się brudzi - cały czas jest wystawiona na działanie przygotowywanych potraw, wyziewy zdążające do okapu czy rozpryskującą się ze zlewu wodę. Należy więc to miejsce pokryć odpowiednim materiałem. Jakie są możliwości? Jak zabezpieczyć ścianę w kuchni przed zabrudzeniem? Czym wykończyć ściany, aby uzyskać powierzchnię, która będzie zmywalna i nie straci swojego pierwotnego wyrazu? Oto kilka z nich.

Odnawianie blatu kuchennego

Co na ścianę w kuchni, żeby się nie brudziła?

  • płytki ceramiczne - tradycyjnie, praktycznie i na lata

Ceramika spełnia wszystkie warunki jako materiał na ściany w kuchni: jest niepalna, łatwo się ją czyści, nie wchłania wilgoci. Bardzo łatwo usunąć z jej zabrudzenia. Bez większego trudu można ją wyczyścić, stosując tradycyjne detergenty.  

Przeczytaj też:

Płytki heksagonalne do łazienki, kuchni i salonu. Modny wzór plastra miodu >>>

Ceramika to materiał stosunkowo niedrogi. Bogactwo dostępnych formatów, wzorów i kolorów płytek ceramicznych daje duże możliwości aranżacyjne i ułatwia dopasowanie ściany w kuchni do stylu wnętrza.

  • tapeta zmywalna do kuchni 

Jednym z najprostszym sposobów na to, jak zabezpieczyć ścianę w kuchni jest tapeta. Należy wybrać specjalną tapetę winylową lub laminowaną, która jest grubsza niż standardowa tapeta i przede wszystkim wodoodporna. Dzięki czemu można bez problemu zmyć z niej wszelkie zabrudzenia.

Przeczytaj też:

Tapeta w kuchni. 12 inspiracji na aranżacje kuchni z tapetą i fototapetą >>>

Wybór tapety na ścianę przy kuchennym stole nie powinien sprawiać trudności. W sklepach dostępny jest naprawdę szeroki wybór różnych wzorów tapet.

GALERIA: ciekawe pomysły na aranżację i wykończenie ściany w kuchni

  • Blacha - nowocześnie i sterylnie w kuchni

Blacha na ścianie w kuchni to materiał, który do naszych domów przywędrował z wielkich kuchni gastronomicznych. Wpisuje się we współczesną estetykę industrialną, jest symbolem nowoczesności i nieskazitelnej higieny. Dostępna w dużych arkuszach blacha umożliwia pokrycie ściany bez wizualnych podziałów i trudnych do utrzymania w czystości połączeń.

Przeczytaj też:

Blacha na ścianę: oryginalna dekoracja! Jakie blachy można wykorzystać >>>

Blacha na ścianie w kuchni
Autor: Marcin Grabowiecki Tradycyjna glazurę nad blatem kuchennym zastąpiono perforowaną stalową blachą. To trwały i odporny na uszkodzenia materiał
  • Szkło - doskonały materiał nad blat kuchenny

Szkło nadaje kuchni wyjątkowego i eleganckiego charakteru. Jest przy tym funkcjonalne. Szybko się czyści. Jego zaletą jest brak brudzących się mocno fug. Jest również  odporne na wilgoć i wysoką temperaturę.

Przeczytaj też:

Montaż szkła nad blatem w kuchni. 3 sposoby na modne wykończenie ściany >>>

Szkło dostępne jest w szerokiej gamie kolorystycznej i w różnorodnych wzorach, dzięki czemu jest to materiał, który z powodzeniem można dopasować do wystroju każdej kuchni. 

Szkło nad blatem
Autor: Monika Filipiuk-Obałek; projekt: Joanna Habasińska, Ewa Greczkowska/Pracownia projektowa Domilimetra; stylizacja: Joanna Płachecka Szkło nad blatem w kuchni dodaje aranżacji elegancji. Może być zarówno białe, bezbarwne, jak i kolorowe

Jaką farbą pomalować ściany w kuchni?

Do niedawna pomalowanie farbą ściany między kuchennymi szafkami uchodziło za brak wykończenia lub rozwiązanie tymczasowe. Dzisiaj doceniono zalety farby - to najbardziej neutralne wykończenie wnętrza, zapewnia jednolitą powierzchnię bez połączeń i podziałów, pozwala uzyskać wykończenie ściany w dowolnym kolorze.

Przeczytaj też:

Farba do kuchni. Jak wybrać farbę, żeby ściany długo były ładne i czyste >>>

Pomalowanie ścian w kuchni farbą jest najprostszym sposobem ich zabezpieczenia przed działaniem szkodliwych substancji. Nie każda z nich, pojawiająca się na rynku tego typu produktów, spełni swoje zadanie. W kuchni należy stosować przede wszystkim farby zmywalne (które można myć i szorować bez ryzyka uszkodzenia powłoki), odporne na działanie wilgoci, grzybów i bakterii. Spośród dostępnych na rynku wyrobów najlepiej poradzą sobie farby lateksowe i ceramiczne.

Ściana w kuchni
Autor: Konrad Kalbarczyk Możliwości wykończenia ściany w kuchni jest wiele - jednym z nim jest tradycyjne pomalowanie ściany farbą, która dedykowana jest do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, a dodatkowo plamoodporna
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE