Jak zabezpieczyć ścianę w kuchni przed zabrudzeniem? Sprawdzone sposoby
Jak zabezpieczyć ścianę w kuchni przed zabrudzeniem? Czym wykończyć ściany, aby uzyskać powierzchnię, która będzie zmywalna i długo nie straci swojego pierwotnego wyglądu? Oto kilka podpowiedzi, jak uchronić miejsca w pobliżu kuchenki czy zlewozmywaka przed niechcianymi plamami z tłuszczu czy sosów.
Ściana w kuchni może być wykończona na wiele sposobów. Możliwości jest naprawdę wiele. Dostępne są różne materiały, dzięki którym w ciekawy i oryginalny sposób można ją wykończyć i zaaranżować.
Ściana nad blatem roboczym, zlewozmywakiem i kuchenką niestety bardzo łatwo się brudzi - cały czas jest wystawiona na działanie przygotowywanych potraw, wyziewy zdążające do okapu czy rozpryskującą się ze zlewu wodę. Należy więc to miejsce pokryć odpowiednim materiałem. Jakie są możliwości? Jak zabezpieczyć ścianę w kuchni przed zabrudzeniem? Czym wykończyć ściany, aby uzyskać powierzchnię, która będzie zmywalna i nie straci swojego pierwotnego wyrazu? Oto kilka z nich.
Co na ścianę w kuchni, żeby się nie brudziła?
- płytki ceramiczne - tradycyjnie, praktycznie i na lata
Ceramika spełnia wszystkie warunki jako materiał na ściany w kuchni: jest niepalna, łatwo się ją czyści, nie wchłania wilgoci. Bardzo łatwo usunąć z jej zabrudzenia. Bez większego trudu można ją wyczyścić, stosując tradycyjne detergenty.
Przeczytaj też:
Płytki heksagonalne do łazienki, kuchni i salonu. Modny wzór plastra miodu >>>
Ceramika to materiał stosunkowo niedrogi. Bogactwo dostępnych formatów, wzorów i kolorów płytek ceramicznych daje duże możliwości aranżacyjne i ułatwia dopasowanie ściany w kuchni do stylu wnętrza.
- tapeta zmywalna do kuchni
Jednym z najprostszym sposobów na to, jak zabezpieczyć ścianę w kuchni jest tapeta. Należy wybrać specjalną tapetę winylową lub laminowaną, która jest grubsza niż standardowa tapeta i przede wszystkim wodoodporna. Dzięki czemu można bez problemu zmyć z niej wszelkie zabrudzenia.
Przeczytaj też:
Tapeta w kuchni. 12 inspiracji na aranżacje kuchni z tapetą i fototapetą >>>
Wybór tapety na ścianę przy kuchennym stole nie powinien sprawiać trudności. W sklepach dostępny jest naprawdę szeroki wybór różnych wzorów tapet.
GALERIA: ciekawe pomysły na aranżację i wykończenie ściany w kuchni
Autor: Mariusz Bykowski
Ścianę w kuchni wyłożona płytkami ceramicznymi przypominającymi marmur
Polecany artykuł:
- Blacha - nowocześnie i sterylnie w kuchni
Blacha na ścianie w kuchni to materiał, który do naszych domów przywędrował z wielkich kuchni gastronomicznych. Wpisuje się we współczesną estetykę industrialną, jest symbolem nowoczesności i nieskazitelnej higieny. Dostępna w dużych arkuszach blacha umożliwia pokrycie ściany bez wizualnych podziałów i trudnych do utrzymania w czystości połączeń.
Przeczytaj też:
Blacha na ścianę: oryginalna dekoracja! Jakie blachy można wykorzystać >>>
- Szkło - doskonały materiał nad blat kuchenny
Szkło nadaje kuchni wyjątkowego i eleganckiego charakteru. Jest przy tym funkcjonalne. Szybko się czyści. Jego zaletą jest brak brudzących się mocno fug. Jest również odporne na wilgoć i wysoką temperaturę.
Przeczytaj też:
Montaż szkła nad blatem w kuchni. 3 sposoby na modne wykończenie ściany >>>
Szkło dostępne jest w szerokiej gamie kolorystycznej i w różnorodnych wzorach, dzięki czemu jest to materiał, który z powodzeniem można dopasować do wystroju każdej kuchni.
Jaką farbą pomalować ściany w kuchni?
Do niedawna pomalowanie farbą ściany między kuchennymi szafkami uchodziło za brak wykończenia lub rozwiązanie tymczasowe. Dzisiaj doceniono zalety farby - to najbardziej neutralne wykończenie wnętrza, zapewnia jednolitą powierzchnię bez połączeń i podziałów, pozwala uzyskać wykończenie ściany w dowolnym kolorze.
Przeczytaj też:
Farba do kuchni. Jak wybrać farbę, żeby ściany długo były ładne i czyste >>>
Pomalowanie ścian w kuchni farbą jest najprostszym sposobem ich zabezpieczenia przed działaniem szkodliwych substancji. Nie każda z nich, pojawiająca się na rynku tego typu produktów, spełni swoje zadanie. W kuchni należy stosować przede wszystkim farby zmywalne (które można myć i szorować bez ryzyka uszkodzenia powłoki), odporne na działanie wilgoci, grzybów i bakterii. Spośród dostępnych na rynku wyrobów najlepiej poradzą sobie farby lateksowe i ceramiczne.