Blacha na ścianie w kuchni i konglomerat. Ciekawe wykończenie nad blatem

2021-03-08 16:59

Blacha na ścianie w kuchni to coraz częściej spotykane rozwiązanie. To wyjątkowo trwały i odporny na zabrudzenia oraz uszkodzenia materiał. Jakie rodzaje blachy najlepiej sprawdzą się nad blatem kuchennym? Jakie właściwości i zalety ma konglomerat, który również jest stosowany do wykończenia ściany w kuchni.

Blacha nad blatem w kuchni
Autor: Marcin Czechowicz Ciekawy efekt osiągniemy poprzez wykończenie ściany w kuchni blachą. To trwały i odporny na uszkodzenia materiał

Wybierając okładziny do wykończenia ściany nad blatem w kuchni należy postawić na te, które sprostają trudnym warunkom panującym w pomieszczeniu. Musimy wybrać te materiały, które spełniają określone kryteria: są wodoodporne, wytrzymałe na wysoką temperaturę, a nawet na kontakt z otwartym ogniem, i co bardzo istotne niezbyt chłonne – żeby nie zaplamiły się trwale tłuszczem, łatwe do częstego czyszczenia, odporne na substancje żrące i zarysowanie. Coraz częściej między szafkami kuchennymi poza powszechnie stosowanymi płytkami ceramicznymi pojawiają się inne materiały wykończeniowe. Ciekawy efekt uzyskamy poprzez wykończenie ściany w kuchni blachą. 

Blacha na ścianie w kuchni: jakie zalety ma to rozwiązanie

Blacha nad blatem to pomysł godny powielenia w niejednej kuchni. Jej zaletą jest przede wszystkim odporność na ogień i wysoką temperaturę. Nie stopi się od rozgrzanego garnka ani nie zaszkodzi jej pryskający tłuszcz. Nie ma też mowy o jakichś przebarwieniach, bo nie chłonie brudu. Blachę na ścianie w kuchni łatwo zatem doczyścić. Do codziennej pielęgnacji wystarczy szmatka nasączona oliwką kosmetyczną.

Blacha wpisuje się we współczesną estetykę industrialną, jest symbolem nowoczesności i nieskazitelnej czystości. Umożliwia pokrycie ściany bez wizualnych podziałów i trudnych do utrzymania w czystości połączeń. Jest żaroodporna, nie wchłania wilgoci i wody. Może mieć powierzchnię gładką lub ryflowaną. Jest ekranem odbijającym i załamującym światło, co czasami może męczyć wzrok.

Kamienne blaty i okładziny. Granit i konglomeraty w kuchni.

Arkusze blachy są cienkie i lekkie. Nie da się ich ciąć z taką łatwością jak paneli, ale sam montaż blachy na ścianie w kuchni wygląda bardzo podobnie. Używać trzeba jednak klejów montażowych o dużej sile wiązania.

Blacha na ścianie w kuchni
Autor: Piotr Mastalerz Blacha na ścianie w kuchni będzie dobrym rozwiązaniem, gdy zależy nam na wyjątkowo trwałym materiale wykończeniowym

Jakie rodzaje blachy sprawdzą się nad blatem kuchennym

Na ścianie nad blatem kuchennym najczęściej wykonuje się okładziny z blachy stalowej szlifowanej, nierdzewnej, typu H17, lub ze stali szczotkowanej (INOX). Zamawia się je w postaci dużych arkuszy, które można samodzielnie skracać. Ci sami sprzedawcy proponują także arkusze blachy aluminiowej. Jest ona dużo tańsza, jednak bardziej podatna na zarysowania niż stalowa.

Oprócz jednolicie wyglądających blach gładkich oferowane są też blachy fakturowane, ryflowane albo trawione. Te ostatnie mają na powierzchni wzór, na przykład szachownicy. Można też kupić blachę barwioną, jeśli metaliczny kolor wydaje się zbyt oczywisty.

Blacha nad blat ma grubość 0,5-3,0 mm. Wielkość arkuszy jest praktycznie dowolna. Mała grubość przekłada się na elastyczność, a zatem blachą możemy też wykańczać ściany zaokrąglone. Warte polecenia są metalowe płytki o niedużych rozmiarach (25 x 25 cm), które można przyklejać bez potrzeby docinania, oczywiście o ile zmieszczą się w całości na określonej płaszczyźnie.

Przeczytaj też:

Blacha jako dekoracja ściany: jakie blachy można wykorzystać? >>

Jedyna wada okładzin blaszanych jest taka, że bardzo widać na nich nawet najdrobniejsze zabrudzenia lub odciski palców. Wymagają zatem regularnej pielęgnacji, co na szczęście nie jest trudne.

Blacha na ścianie w kuchni
Autor: Marcin Grabowiecki Tradycyjna glazurę nad blatem kuchennym zastąpiono perforowaną stalową blachą. To trwały i odporny na uszkodzenia materiał

Kiedy wybrać blachę na ścianę w kuchni 

Blacha na ścianie w kuchni będzie dobrym rozwiązaniem:

  • gdy lubimy styl industrialny,
  • jeżeli chcemy mieć dużą okładzinę bez widocznych spoin,
  • gdy zależy nam na wyjątkowo trwałym materiale.

Blacha nad blatem w kuchni: cena

okładziny metalowe
PRODUKT  CENA [zł/szt.]
Arkusze blachy stalowej szlifowanej 100 x 50 cm 45-94
Arkusze blachy stalowej szczotkowanej 100 x 50 cm 90-168
Arkusze blachy stalowej trawionej 50 x 125 cm 187
Arkusze blachy stalowej ryflowanej 50 x 100 cm  78-199
Arkusze blachy stalowej aluminiowej 50 x 100 cm 21-62
Płytki z blachy stalowej szlifowanej 25 x 25 cm 15-17 

Konglomeraty nad blatem w kuchni

Konglomeraty są twarde, wytrzymałe na uszkodzenia i wysoką temperaturę, odporne na zaplamienie, nie będzie problemu z utrzymaniem w czystości ściany nad blatem, jeżeli przymocuje się do niej okładzinę z konglomeratów kamienia. Dzięki pigmentom mają różne kolory, ale najpopularniejsze są te przypominające do złudzenia naturalny kamień – granit lub marmur.

Przeczytaj też:

Galeria zdjęć: modne ściany w kuchni

Sonda
Czym wykończysz ścianę nad blatem w kuchni?