Dom dla osoby na wózku: jak zaprojektować przedpokój, aby wygodnie z niego korzystać

2021-03-17 11:42

Dom dla osoby na wózku należy zaprojektować tak, aby znalazły się w nim wszelkie udogodnienia, które ułatwią swobodne poruszanie się. Projektując przedpokój i korytarz, należy wziąć pod uwagę nie tylko szerokość i długość wózka. Koniecznie trzeba sprawdzić, jakiej przestrzeni wymaga pełny obrót wózka. Podajemy minimalne szerokości przedpokoju i drzwi, które osobie niepełnosprawnej zapewnią wygodę.

Duży i wygodny przedpokój
Autor: Piotr Mastalerz W obszernym przedpokoju bezproblemowe jest poruszanie się

Mieszkanie należy dostosować do potrzeb osoby poruszającej się na wózku i wprowadzić w nim wszelkie udogodnienia, które ułatwią swobodne poruszanie się i funkcjonowanie. Osoby niepełnosprawne skazane są na codzienne pokonywanie przeszkód, ale nie muszą i nie powinny robić tego u siebie w mieszkaniu. Dom dla osoby na wózku można tak zaprojektować i wyposażyć, by przestrzeń wokół pomagała zapomnieć o ułomności. 

Otwarcie platformy nurkowej dla osób niepełnosprawnych w Pile

Dom dla osoby na wózku: szerokość przedpokoju, a wymiary wózka inwalidzkiego

Przyjmuje się, że przeciętny wózek inwalidzki ma około 75 cm szerokości i mniej więcej 120 cm długości, choć coraz więcej osób korzystających z wózków ma mniejsze, sportowe modele, które są węższe i zwrotniejsze.

Warto też pamiętać, że poruszający się z pomocą balkonika, chodzący o lasce lub o kulach też potrzebują szerszych przejść. Drzwi powinny mieć minimum 80 cm szerokości, a najlepiej – 90-100 cm.

Żeby wygodnie obrócić wózek inwalidzki, potrzeba 120-130 cm powierzchni. Obrót o 360° wymaga pola o średnicy 140-150 cm.

Dom dla osoby na wózku: wymiary drzwi - przestrzeń manewrowa

Szczególnym wyzwaniem dla osób na wózkach jest przechodzenie przez drzwi pokojowe i łazienkowe. Szerokość drzwi dla niepełnosprawnych powinna wynosić 90 cm – pozwoli to na swobodne przejechanie wózkiem inwalidzkim. Trzeba podjechać bokiem do zamkniętych drzwi, co oznacza, że wolnej przestrzeni na manewry musi być około 140 cm. Ważne, żeby drzwi nie znajdowały się w rogu korytarza. Odstęp od narożnika to minimum 30 cm. Skrzydło drzwi powinno także dać się otworzyć szerzej niż pod kątem 90°.

Powyższe wymiary dotyczą przejazdu przez drzwi otwierane od siebie. Gdy drzwi otwierają się w kierunku wózka, potrzebna jest większa powierzchnia – kwadrat o wymiarach boku 140-150 cm.

Przeczytaj też:

Zasady montażu drzwi wewnętrznych >>

Jak dobrać drzwi do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Drzwi są poważną przeszkodą także dla osób mających w czasie chodzenia zajęte ręce (laska, balkonik, kule). Dlatego być może najlepszym wyjściem jest zrezygnowanie z drzwi w ogóle. Dotyczyć to może zwłaszcza strefy dziennej domu. Jeśli pomieszczenie musi być zamknięte, warto pomyśleć o drzwiach przesuwnych lub łamanych, które są dużo łatwiejsze do sforsowania.

Dom dla osoby na wózku: na jakiej wysokości zamontować włączniki światła 

Istotne jest usytuowanie przełączników na wygodnej dla wszystkich wysokości. Warto wiedzieć, że jeśli człowiek stojący opuści swobodnie rękę, to jego dłoń znajduje się akurat na wysokości wygodnej także dla osoby siedzącej (80-90 cm nad podłogą). Jest to więc doskonałe miejsce na umieszczenie przełączników światła czy sterowników instalacji grzewczej.

Ważne wymiary w domu dla osoby na wózku

Ważne wymiary w łazience
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Przestrzeń niezbędna do korzystania z umywalki
Ważne wymiary w kuchni
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Rozmieszczenie półek, blatów i szuflad
Ważne wymiary w łazience
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Przesiadanie się na muszlę klozetową

Galeria zdjęć: jak urządzić przedpokój

Drzwi wewnętrzne: co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 8
Wypełnienie z tektury w najtańszych drzwiach nazywa się:
Nasi Partnerzy polecają