Kalkulator produktów ISOVER kwalifikowanych w programie „Czyste Powietrze”

2020-02-17 9:48 Materiał sponsorowany

Na stronie lepiejbezsmogu.pl oprócz szeregu cennych informacji odnośnie termomodernizacji i programu „Czyste Powietrze” znaleźć można również kalkulator pomocny dla tych, którzy chcą wziąć udział w programie i ubiegać się o dofinansowanie m.in. na ocieplenie budynku, a nie posiadają audytu energetycznego.

ISOVER smog kampania
Autor: ISOVER

Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie na termoizolację poszczególnych przegród domu jest zapewnienie takiej izolacji, czy to dachu skośnego, ściany zewnętrznej, podłogi, czy innych przegród żeby spełnione były Warunki Techniczne na rok 2021. Aby dowiedzieć się jakie materiały i jakie ich grubości powinny zostać użyte można przeprowadzić audyt energetyczny. Program dopuszcza również sytuację, w której audyt nie zostanie przeprowadzony. Wtedy zasadne jest wykonanie tzw. uproszczonej analizy energetycznej, zastosowanej również we wniosku elektronicznym, gdzie wartości współczynnika przenikania ciepła przed modernizacją są uzależnione od roku oddania budynku do użytkowania lub roku uzyskania zgody na rozpoczęcie budowy.

Kalkulacje, które znaleźć można na stronie lepiejbezsmogu.pl opierają się tej właśnie uproszczonej analizie.

Chcąc skorzystać z kalkulatora należy wybrać:

- rodzaj przegrody budowlanej, która ma zostać ocieplona (dach skośny, strop, itp.)

- rok oddania budynku do użytkowania (lub rok uzyskania zgody na rozpoczęcie budowy) - pozwoli to na oszacowanie izolacyjność cieplnej istniejącej przegrody zgodne z wytycznymi przyjętymi we wniosku o dofinansowanie w programie „Czyste Powietrze”.

Kalkulator ISOVER
Autor: ISOVER

Podając tylko te dwie dane wyświetlona zostaje tabela z informacjami odnośnie nazwy materiału izolacyjnego z wełny mineralnej, wartości parametru lambda danego produktu oraz wyliczonej minimalnej grubość izolacji jaką należy dołożyć do istniejącej przegrody, aby spełnić wymagania programu.

Posługując się kalkulatorem łatwo zauważyć prostą zależność, że im wcześniejsza data oddania budynku do użytkowania lub zgoda na rozpoczęcie budowy, tym grubszą izolację termiczną należy dołożyć, aby spełnić wymagania programu Uc (max).

Przykładowo: Dla budynku istniejącego, dla którego rok oddania budynku do użytkowania lub rok uzyskania zgody na rozpoczęcie budowy przypada na lata 1983-1991, szacunkowa wartość współczynnika przenikania ciepła, przed dociepleniem, dla dachu wynosi U = 0,45 [W/(m2K)]. Do spełnienia wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej dachu skośnego (temp. wewnętrznej ≥ 16°C) konieczne jest dołożenie minimum 15cm Super-Maty (lambda = 0,033 W/mK) lub minimum 18cm Uni-Maty (lambda = 0,039 W/mK).

Kalkulator ISOVER
Autor: ISOVER
Partnerzy

ISOVER to marka materiałów izolacyjnych wchodząca w skład produktów budowlanych firmy Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, należąca do Grupy Saint-Gobain. ISOVER zapewnia kompleksową ofertę materiałów izolacyjnych z wełny mineralnej, zarówno z włókien szklanych, jak i skalnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie