Ukośnica do metalu. Do czego przyda się pilarka ukosowa

2020-08-24 12:53

Pilarka ukosowa (ukośnica) stosowana jest nie tylko do prac stolarskich. Przyda się również do cięcia różnych elementów metalowych. Zobaczmy, do czego mogą się przydać ukośnice i jak je obsługiwać.

Pilarka ukosowa
Autor: PROFIX Dawniej, żeby ciąć elementy pod kątem potrzebny był brzeszczot, skrzynka uciosowa i dużo cierpliwości. Dziś, mając do dyspozycji ukośnicę, zadanie to jest zdecydowanie łatwiejsze

Ukośnica to elektryczna pilarka z obrotową tarczą, ale stacjonarna. Najprostsze wersje, zwane przecinarkami do metalu, mają blat roboczy z przykładnicą do ustawiania ciętych elementów pod kątem oraz opuszczany i podnoszony moduł tnący, wyposażony w tarczę.

Ukośnica do drewna i do metalu

Tarcza jest przeważnie uniwersalna i nieźle radzi sobie zarówno z drewnem, jak i metalem bądź tworzywami sztucznymi. Typowe przecinarki do metalu mają natomiast tarczę korundową. Tarcza uniwersalna - z węglikami spiekanymi - wytwarza podczas pracy znacznie mniej iskier niż korundowa i mniej się nagrzewa.

W modelach ukośnic bardziej zaawansowanych, moduł tnący przesuwany jest także w tył lub w przód, albo pochylany na bok, by ciąć po skosie (zakres pochyłu mieści się w przedziale 0o-45o). Cięty element możesz ustawiać pod kątem od 0o do 50-60o w stosunku do linii tarczy. W ukośnicach jest to możliwe dzięki obrotowej płycie zainstalowanej w blacie. Tarcza ukośnicy ma z reguły dwie osłony – górną stałą, wykonana z metalu i dolną, plastikową, odchylaną na czas cięcia, podobnie jak w zwykłych pilarkach tarczowych. Zwykle przy module tnącym przewidziany jest króciec, do którego można podczepić worek zbierający wióry i opiłki lub podłączyć rurę od odkurzacza warsztatowego.

Narzędzie do wielu materiałów
Autor: SCHEPPACH/LANGE ŁUKASZUK Ukośnicy użyjesz nie tylko do cięcia metalowych rur, kształtowników lub profili, ale też do listew przypodłogowych, paneli, desek, kantówek, rur z PVC czy korytek kablowych

Jak wybrać pilarkę ukosową

Ukośnica do metalu nie jest to sprzęt tani. Warto więc zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście potrzebny jest na stałe, czy może bardziej opłacalne będzie jego wypożyczenie. W obu przypadkach warto wiedzieć, jakiej maszyny potrzeba.

  • Moc silnika

Szukając pilarki ukosowej zwracaj uwagę na moc silnika. W tanich ukośnicach to 1000 W, w modelach z wyższej półki – nawet 3000 W. Prędkość obrotowa na poziomie 3600 obr./min będzie wystarczająca do większości domowych prac, profesjonaliści potrzebują szybszych maszyn, o prędkości na przykład 5700 obr./min. Jeśli masz zamiar bardzo często używać ukośnicy do metalu, odpowiednia będzie dla ciebie ukośnica z trwalszym silnikiem bezszczotkowym.

Kiedy masz w planach ciąć elementy metalowe, upewnij się, jaką w przypadku danej pilarki maksymalną grubość mogą one mieć. Standard to 4-6 mm.

  • Tarcza

Droższe ukośnice są dwustronne. Oznacza to, że tarcza porusza się w jedną lub drugą stronę, zależy w jakiej pozycji ustawisz przełącznik. Co to daje? Otóż nie trzeba wtedy przekładać materiału, gdy chce się zrobić cięcie pod identycznym kątem, tylko w drugą stronę.

Im większe elementy zamierzasz przecinać tym będziesz potrzebował pilarki ukosowej z tarczą o większej średnicy. Mniejsze tarcze mają 109 mm, 185 mm, 210 mm, a większe nawet 355 mm. Przykładowo, tarcza o średnicy 185 mm pozwala na cięcie elementów o maksymalnych wymiarach 51x203 mm. Aby bez problemu ciąć duże elementy kup pilarkę ukosową, której korpus tnący można dodatkowo przesuwać w przód i w tył. Porusza on się wtedy na dwóch stalowych rurach, co ułatwiają łożyska. Żeby długie elementy miały wystarczające podparcie w trakcie ich przecinania, niektórzy producenci wyposażają ukośnice w wysuwane z blatu poszerzenia.

  • Regulator prędkości obrotowej

Wybierając ukośnicę do metalu, przydaje się precyzyjny regulator prędkości obrotowej. Pozwala on dobrać obroty najwłaściwsze dla danego materiału. Zazwyczaj ukośnice zapewniają tarczom maksymalną prędkość 3500-3900 obrotów na minutę. Przydatna jest też lampka LED podświetlająca miejsce przecinania oraz ogranicznik głębokości cięcia, pozwalający wykonywać w materiale rowki. W nowoczesnych modelach pilarek ukosowych spodziewać można się laserowego wskaźnika, wytyczającego linię cięcia.

Gdy zamierzasz zabierać z sobą ukośnicę do metalu do pracy w terenie, poszukaj modelu akumulatorowego, bo i takie są. Akumulator ma przeważnie 18 V i pojemność od 1,5 do 5 Ah. Pozwala wykonać około 100 przecięć listwy o przekroju 4x6 cm. Oczywiście w przypadku przedmiotów stalowych jego wydajność będzie zdecydowanie mniejsza.

  • Stół do ukośnicy

Aby praca ukośnicą była wygodna, ustawia się ja na stole warsztatowym. Droższe modele ukośnic do metalu mają stół roboczy w komplecie lub można go dokupić oddzielnie.

Przeczytaj też:

Wiertarka stołowa do warsztatu: jaką wybrać? >>>

Zaletą takiego stołu są różne dodatkowe funkcje usprawniające pracę. Za przykład niech posłużą wysuwane przykładnie oporowe, z naniesionymi podziałkami metrycznymi oraz ściski imadłowe, do przytrzymywania obrabianych przedmiotów.

Obsługa ukośnicy do metalu

Zanim uruchomisz ukośnicę do metalu musisz mieć pewność, że przeznaczony do cięcia element nie jest zbyt gruby, jak na jego możliwości. Po umieszczeniu nad blacie roboczym nie może on zablokować tarczy. Następnie ustawiasz go pod wybranym kątem w stosunku do tarczy (w czym pomaga narysowana podziałka). Większość ukośnic ma funkcję szybkiego ustawiania płyty obrotowej w kilku typowych, najczęściej wykorzystywanych pozycjach: 0°, 15°, 22,5°, 30° i 45°.

Przeczytaj też:

Jak poprawnie wiercić w metalu? >>>

Element blokujesz dociskami imadłowymi, żeby nie przesuwał się podczas obróbki. Teraz możesz uruchomić pilarkę i powoli opuszczając tarczę dokonać precyzyjnego cięcia. Gdy element jest za gruby jak na możliwości danej maszyny, możesz naciąć go najpierw z jednej strony, a później dokończyć cięcie przełożywszy go na druga stronę.

Przecinarka do metalu
Autor: EINHELL Przecinarki wyposażone są w szerokie tarcze korundowe
Pilarki łańcuchowe. Jak wybrać taki sprzęt i jak nim pracować?

Czy znasz się na wiertarkach

Pytanie 1 z 5
Wiertarka udarowa służy do:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.