Piła do metalu. Jak wybrać piłę i jak piłować: poradnik

2019-03-22 16:06 Radosław Murat
Piła ramowa
Autor: Kalbar Które z narzędzi w naszym warsztacie jest najważniejsze? Oczywiście dobra piła. Do dyspozycji masz kilka ich rodzajów

Piła do cięcia metalu: jaką warto mieć w swoim warsztacie? Brzeszczot do metalu poradzi sobie z zardzewiałą kłódką, której nie można otworzyć. Przyda się do cięcia rur, prętów, profili stalowych. Najpopularniejsze są ręczne piły ramowe. Do prac precyzyjnych lepsze będą piły włośnice. Jak się nimi posługiwać?

Do cięcia elementów metalowych przeznaczonych jest wiele elektronarzędzi, ale dobrze mieć też pod ręką poczciwą ręczną piłę do metalu. Ona z pewnością nie spowoduje uszkodzenia cynkowej warstwy ochronnej, bo jej użycie nie wiąże się z iskrzeniem, jak ma to miejsca podczas pracy chociażby szlifierką kątową. Ręczną piłę do metalu wszędzie zdołasz ze sobą zabrać, łatwo wymienisz zużyty brzeszczot, nie musisz jej serwisować. Poza tym piła do metalu jest tania i prosta w obsłudze. Zobacz, w jakie rodzaje pił do metalu wyposażyć przydomowy warsztat.

Piła do metalu ramowa (kabłąkowa)

Brzeszczot w takich piłach osadzony jest w metalowej ramie. W razie potrzeby można go wymienić na nowy lub inny. Zazwyczaj po założeniu brzeszczotu trzeba go naprężyć. Są jednak i tak skonstruowane piły, które same go naprężają w trakcie zakładania. Inne zaś, umożliwiają obracanie brzeszczotu, aby jego zęby skierowane zostały ku górze, w stronę kabłąka. Głębokość piłowania jest tutaj ograniczona odległością między grzbietem brzeszczotu, a kabłąkiem. Niektóre modele pił ramowych mają magazynek na zapasowe brzeszczoty. Najlepsze piły ramowe umożliwiają ustawienie brzeszczotu albo pod kątem 90o, albo 55o. Kosztują od 9 do 136 zł.

Piła do metalu włośnica

Piły włośnice również mają budowę ramową. Są jednak przystosowane do bardzo cienkich brzeszczotów włosowych. Wykorzystuje się je do cięć krzywoliniowych i wycinania otworów. Umożliwiają precyzyjne cięcie małych elementów. Im większa jest odległość między ramką, a brzeszczotem, tym głębsze mogą być wycięcia. Piły takie kosztują od 21 do 146 zł.

Piła włośnica
Autor: Piotr Mastalerz Wąski brzeszczot nadaje się w sam raz do cięcia wąskich elementów metalowych

Piły z wysuwanym brzeszczotem

Umożliwiają dostosowanie długości brzeszczotu do grubości ciętego materiału. Są bardzo wygodne podczas piłowania w miejscach bardzo wąskich, gdzie piła ramowa nie może się nie mieścić. Kosztują 4-15 zł.

Piłowanie rury
Autor: Kalbar Podczas cięcia rury trzeba ja co jakiś czas obracać. Unikniesz klinowania się brzeszczotu w połowie jej średnicy.

Jak piłować metalowe elementy?

 • O ile to możliwe, element przeznaczony do cięcia umocuj w imadle.
 • Piłowanie rozpoczyna się od narysowania linii, wzdłuż której będziesz ciąć. Tnij zawsze obok, a nie po linii
 • Dopilnuj, żeby brzeszczot był dobrze napięty.
 • Wykonaj piłą lub wąskim pilnikiem kilka ruchów w kierunku „do siebie”. W ten sposób natniesz rowek ułatwiający dalsze cięcie.
 • Piła powinna być skierowana pod kątem 45o do powierzchni materiału.
 • Podczas piłowania lekko naciskamy piłę w trakcie posuwania jej do przodu i zwalniamy nacisk przy cofaniu.
 • Przy rozcinaniu długich elementów brzeszczot może klinować się w materiale. Uniknie się tego rozpierając miejsce przecięcia drewnianymi klinami.
 • Przed wycinaniem otworu, w materiale trzeba nawiercić dziurkę o takiej średnicy, żeby zmieścił się w niej brzeszczot piły. Brzeszczot przekłada się przez dziurę i mocuje do kabłąka lub ramy piły.
 • Tnąc piłą włośnicą, brzeszczot musi być ustawiony pod kątem 90o do ciętego materiału.
 • W ostre zakręty brzeszczot włosowy powinien wchodzić z większą mocą - trzeba więc wprowadzić go w szybszy ruch i powoli przesuwać po linii cięcia.
 • Gdy piły z naprężanymi brzeszczotami nie będą przez dłuższy czas używane, brzeszczot trzeba poluzować.

Brzeszczoty do metalu

Od nich zależy co i jak można piłować. Produkowane są ze stali węglowej lub stopowej narzędziowej. Ich długość wynosi od 25 do 40 cm, a szerokość modeli standardowych - od 1 do 25 mm. Różnią się także grubością. Jej zakres to 0,6-0,8 mm. Pamiętaj, że zęby brzeszczotu są falowane lub wyginane, więc linia cięcia będzie szersza niż jego grubość. 

 • Do metali miękkich najlepsze są brzeszczoty o 18 zębach na długości 2,5 cm.
 • Do metali średnio twardych - brzeszczoty o liczbie 22 zębów na długości 2,5 cm.
 • Do metali twardych - brzeszczoty o 32 zębach na długości 2,5 cm.

Brzeszczoty kupuje się na sztuki lub w kompletach. Kosztują od 0,4 do 16 zł, z czego najdroższe są brzeszczoty włosowe. Cena zależy od rodzaju, ale również od długości brzeszczotu. Im węższy brzeszczot tym bardziej skomplikowane kształty da się nim wyciąć.

Przeczytaj też:

Oprócz standardowych można też kupić bardziej specjalistyczne: 

 • brzeszczoty teflonowane - stawiają mniejszy opór w trakcie piłowania. Tnie się więc szybciej i brzeszczot jest mniej narażony na klinowanie. Teflon chroni również przed korozją;
 • brzeszczoty bimetaliczne - są bardzo elastyczne i praktycznie niemożliwe jest ich złamanie;
 • brzeszczoty włosowe - są dużo cieńsze od innych. Nadają się dzięki temu do cięcia krzywoliniowego. Da się też nimi wycinać otwory;
 • brzeszczoty pogrubione - są sztywniejsze i stabilniejsze w trakcie piłowania.

Przeczytaj też:

Długość brzeszczotu
Autor: Mariusz Bykowski Długość brzeszczotu dobieraj tak, żeby była ona większa przynajmniej o 1,5-2 cm od szerokości ciętego elementu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE