Jak pozbyć się kuny z poddasza? Czego boją się kuny? Skuteczne sposoby na wypłoszenie kuny
Kuna to nawet sympatycznie wyglądające zwierzątko, jednak gdy dostanie się na poddasze czy strych domu może przysporzyć wielu problemów. Kuna na poddaszu hałasuje, brudzi i potrafi zniszczyć izolacje dachu. Lepiej się jej szybko pozbyć z domu. Jak wypędzić kunę z domu? Mamy sprawdzone sposoby.
Spis treści
- Kuna domowa na poddaszu
- Jak się pozbyć kuny? Czego boją się kuny?
- Jak zabezpieczyć dach przed kuną domową?
Kuna domowa ma około 50 cm długości, nie licząc ogona. Brązowe futerko z białą plamą na piersi pozwala odróżnić ją od kuny leśnej, której plama jest żółtawa. Kuna domowa potrafi skakać na odległość 3 m, a do tego świetnie się wspina. Ostre zęby i silne łapy pozwalają jej sforsować niejedną przeszkodę na drodze do ciepłego, zacisznego poddasza.
Kuna domowa na poddaszu
Gdy kuna domowa już się u ciebie zadomowi, poczyna sobie bardzo zuchwale.
- Hałasuje – biega, przeciska się przez różne szczeliny, bije i głośno się kłóci z innymi członkami swej rodziny.
- Brudzi – kuna domowa pozostawia psujące się resztki pokarmu, który stanowią gryzonie, żaby, nietoperze. Część strychu adaptuje też na toaletę.
- Niszczy – przede wszystkim izolację cieplną. Wygryza w niej kanały i tworzy w ten sposób mostki termiczne. Kuna domowa potrafi też poszarpać folię dachową tudzież przegryźć kable.
Jak się pozbyć kuny? Czego boją się kuny?
Kuna domowa jest niebywale inteligentna, dlatego trudno ją przepłoszyć. Nie boi się kotów ani psów przebywających w domu. Może ją natomiast wystraszyć pies biegający dzień i noc swobodnie po posesji. Jej naturalnymi wrogami są też borsuki, wilki i lisy. Trudno jednak o nie w dużych miastach. Kuny trzeba niezwłocznie przepędzić. Inaczej po 2-3 latach ich urzędowania poddasze, a często także dach, nadają się do remontu.
- Sposób na kuny - preparaty zapachowe
Polecane są substancje zapachowe, które je odstraszają. Niestety, kiedy zwietrzeją, kuny wrócą.
- Żywołapka na kunę
Pułapki żywołowne bywają nieskuteczne, o ile niewłaściwie się je zastosuje. Zablokowana pułapka z jakimś wabiącym przysmakiem w środku (jajkiem, chlebem z miodem) powinna postać kilka dni na strychu, żeby zwierzak się z nią oswoił. Dopiero gdy zauważysz, że pokarm znika, możesz ją odblokować.
- Odstraszacze na kuny
Można też na kuny kupić urządzenia emitujące odstraszające dźwięki (odgłosy borsuka). Niestety, kuna domowa szybko się orientuje, że dźwięk jest powtarzalny, a więc nienaturalny.
Polecić natomiast można instalację będącą rodzajem elektrycznego pastucha. Umieszcza się ją wzdłuż okapów dachu, najczęściej przy rynnach. Prąd o niewielkim napięciu dostatecznie da kunom do zrozumienia, że nie są w domu mile widziane. Niestety kuna może wybrać inną drogę.
Zobacz także: Skuteczne sposoby na kreta >>>
Jak zabezpieczyć dach przed kuną domową?
Aby uniknąć problemu z kunami domowymi, najskuteczniej jest prawidłowo wykończyć dach i poddasze. Podczas wykańczania połaci dachowych można zablokować kunom wszelkie dogodne wejścia do budynku. Później, gdy dach jest już gotowy, będzie to zdecydowanie trudniejsze. A oto kilka rad dla wykańczających dach i poddasze:
- Wszystkie wloty na poddasze (otwory wentylacyjne) lub pod pokrycie powinny być zabezpieczone kratkami stalowymi, metalowymi taśmami perforowanymi;
- Wróblówka montowana między łatą okapową a pokryciem powstrzyma ptaki, ale już nie owady i kuny domowe. Oprócz niej trzeba więc zastosować mocną metalową taśmę perforowaną, która osłoni wszelkie wloty pod pokrycie i wyloty spod niego. Gęstych kratek nie może także zabraknąć w dachówkach i kominkach wentylacyjnych;
- Podobne osłony powinny się znaleźć również wzdłuż szczeliny kalenicowej, umożliwiającej wylot powietrza z przestrzeni wentylowanych. Nie ma niestety dobrego pomysłu na uszczelnienie w koszach, chyba że wykona się tak zwany kosz pełny, ale nie każdy materiał dachowy na to pozwala;
- Podbitkę lepiej wykonać z drewna niż z cienkiego plastiku, niemniej ważne jest jej solidne i szczelne zamocowanie. Dostęp powietrza pod podbitkę zapewnią wykonane w niej otwory. Powinny mieć niewielką średnicę, za to być gęsto rozmieszczone. Zamiast otworów można zamontować metalowe kratki o małych oczkach;
- Lepiej ocieplić całe połacie – od góry do dołu – niż doprowadzić izolację do poziomu sufitu na poddaszu, po czym rozłożyć wełnę na jego konstrukcji. Płasko umieszczona mięciutka wełna mineralna może skusić kuny domowe o założenia tam gniazda. Wełna biegnąca skośnie nie jest już dla nich równie atrakcyjna;
- Najlepszym rozwiązaniem jest ocieplenie nakrokwiowe układane na sztywnym poszyciu izolowanym papą. Poddasze jest wtedy szczelnie odseparowane od warstw pokrycia i nic spod niego nie przedostanie się do środka;
- Styropian, a szczególnie polistyren XPS lub płyty PIR, wbrew utartej opinii są mniej lubiane przez gryzonie i kuny domowe niż miękka i ciepła wełna mineralna. Drażni je skrzypiący dźwięk powstający podczas wygryzania lub wydrapywania nor w tych produktach.
Polecany artykuł:
Polecany artykuł: