Klapka w drzwiach dla kota. Jak zrobić drzwiczki dla kota: wideo

2018-09-28 14:52

Jednym z udogodnień dla kota może być funkcjonalna klapka zamontowana w drzwiach od łazienki. Zobacz jak zrobić drzwiczki dla kota: instrukcja krok po kroku.

Kot: drzwiczki w łazience
Autor: Radosław Wojnar Kocią kuwetę można ustawić w zacisznym i niekrępującym miejscu, takim jak szafka pod umywalką. W jej drzwiach wystarczy wyciąć półokrągły otwór

Wszyscy miłośnicy zwierząt wiedzą, że dzielenie mieszkania lub domu z kotem czy psem to duża przyjemność, ale też spore wyzwanie. Zwierzęta mają nieco inny „styl życia” niż ludzie, dlatego powinniśmy uwzględniać ich potrzeby, projektując wspólną przestrzeń. Chyba największe znaczenie ma zapewnienie naszemu pupilowi możliwości swobodnego poruszania się po domu. Jak trudne to zadanie, wiedzą zwłaszcza właściciele kotów, które załatwiają się do kuwety. O ile miski z wodą czy karmą stawia się zwykle w ogólnodostępnym miejscu, o tyle kuweta nie jest czymś, co chcielibyśmy eksponować. Zwykle ustawiamy ją w łazience lub toalecie albo w innym zacisznym kącie domu. Wtedy trzeba niestety pamiętać, aby drzwi do danego pomieszczenia były zawsze otwarte. Jest to bardzo uciążliwe i mało higieniczne, zwłaszcza gdy łazienka znajduje się w korytarzu naprzeciwko drzwi wejściowych albo kuchni. Może być również krępujące dla naszych gości, którzy korzystają ze wspólnej łazienki. Nie mówiąc już o niezadowoleniu naszego kota, który musi czekać, aż inni domownicy skorzystają z łazienki i wreszcie otworzą mu drzwi. 
W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest zamontowanie w drzwiach klapki, przez którą kot może swobodnie przechodzić. Taką klapkę można też zamocować w drzwiach szafki, w której jest schowana kuweta, w ściance działowej, w drzwiach wejściowych (co będzie udogodnieniem dla zwierząt wychodzących na zewnątrz i ich właścicieli), a nawet w oknie tarasowym. Wykonanie otworu w szybie lepiej zlecić szklarzowi, ale w drzwiach wewnętrznych lub zewnętrznych możemy to zrobić samodzielnie przy użyciu łatwych w obsłudze narzędzi.


Sonda
Pies czy kot?

Klapka dla kota: co mamy do wyboru


Na rynku są dostępne klapki dla kotów w różnych rozmiarach i kolorach, dzięki czemu można je dopasować do niemal każdej powierzchni. Najmniejsze są przeznaczone dla zwierząt o masie do 7 kg – zmieszczą się w nich zarówno koty, jak i mniejsze rasy psów. Ale są również znacznie większe – dla dużych psów o masie do 45 kg. 
Taką klapkę można kupić w markecie budowlanym lub przez Internet. Przy wyborze kalpki dla kota lub psa należy zwrócić uwagę na trzy parametry: głębokość ramki, wymiary samego otworu oraz wymiary całej ramki. Głębokość ramki musi być dopasowana do grubości drzwi (jeśli ramka jest grubsza, można ją później przyciąć, ale wymaga to większego nakładu pracy). W sprzedaży są ramki o grubości od 1,1 cm do nawet 10,5 cm. Wymiary otworu trzeba dobrać tak, by zmieścił się w nim nasz kot czy pies, dlatego przed udaniem się do sklepu lepiej dokładnie zmierzyć zwierzaka, aby później nie było problemów. Dobrze jest wybrać ramkę nieco większą, niż wynika z pomiarów, żeby nasz ulubieniec nie utknął w niej, gdy urośnie albo trochę przytyje. Klapki dla kotów mają zwykle 14-18 cm szerokości i tyle samo wysokości. Wymiary całej ramki mają znaczenie przede wszystkim estetyczne. Klapka powinna dobrze prezentować się w drzwiach, dlatego przed jej zamontowaniem powinniśmy wziąć pod uwagę ewentualne żłobienia, kratki wentylacyjne itp.
 Bardzo ważna jest również wysokość, na jakiej zamontujemy ramkę. Aby kot przechodził przez nią bez problemów, musimy zmierzyć odległość od ziemi do jego korpusu. W wyliczeniach trzeba uwzględnić szerokość ramki oraz odległość między dolną krawędzią drzwi a podłogą. 
Klapki dla kotów są zazwyczaj wykonane z tworzywa sztucznego, ale można też znaleźć nieco solidniejsze – z aluminium. Ramki są dostępne w różnych kolorach (najczęściej – w białym i brązowym), natomiast drzwiczki dla kota są zwykle przezroczyste, aby zwierzę widziało, co się dzieje po drugiej stronie.

Klapka dla kota
Autor: Gettyimages Klapka dla kota zamontowana w drzwiach wejściowych
Drzwi dla kota

Drzwiczki w klapce dla kota

Drzwiczki w klapkach dla kotów otwierają się wahadłowo w obie strony. Za pomocą przycisku w ramce można też ustawić, aby otwierały się tylko w jedną stronę (do wewnątrz lub na zewnątrz), albo całkowicie je zamknąć. Taka funkcja może się przydać na przykład wtedy, gdy chcemy zatrzymać kota na noc w domu. W większości modeli u dołu drzwiczek jest magnes, który domyka je i zapobiega ich przypadkowemu otwarciu przez wiatr, a także wymienny materiał uszczelniający, który można czyścić.
 Na rynku są też bardziej zaawansowane modele klapek z drzwiczkami, które mają blokadę magnetyczną i wpuszczają do środka tylko zwierzę mające na sobie specjalną obrożę z mikrochipem albo wszczepiony pod skórę mikrochip z numerem identyfikacyjnym oraz adresem właściciela. Dzięki temu do domu nie wtargną nieproszeni goście. Takie ramki działają na baterie, przy czym mają wyświetlacz stanu baterii.

Klapka i drzwiczki dla kota w drzwiach
Autor: Mariusz Bykowski Dzięki takiej klapce kot będzie mógł swobodnie poruszać się po domu. Możemy zamontować ją samodzielnie lub kupić gotowe drzwi z otworem dla zwierzaka

Klapka dla kota: instrukcja jak zrobić

  • drzwiczki dla kota – 27-500 zł (nasz model kosztował – 49 zł)

  • dwa wkręty do drewna – 3 zł/opak

Potrzebne narzędzia: miarka lub linijka; ołówek; wiertarka udarowa; wyrzynarka; poziomnica, 
wkrętarka lub śrubokręt.

  • Robimy klapkę dla kota: krok 1

Na drzwiach odmierzamy i zaznaczamy ołówkiem, na jakiej wysokości ma się znaleźć klapka. Aby było nam wygodniej, możemy zdjąć drzwi z zawiasów, ale nie jest to konieczne.

Następnie przykładamy ramkę, upewniamy się, czy będzie dobrze wyglądać w tym miejscu, i dokładnie odrysowujemy na drzwiach jej wymiary.

drzwiczki dla kota
Autor: Mariusz Bykowski
  • Robimy klapkę dla kota: krok 2

W górnych rogach wywiercamy wiertarką udarową dwa otwory. Dzięki nim będzie nam łatwiej włożyć w drzwi brzeszczot wyrzynarki.

  • Robimy klapkę dla kota: krok 3

Za pomocą wyrzynarki wycinamy możliwie precyzyjnie otwór na ramkę, zaczynając od górnej krawędzi.

Klapka dla kota w drzwiach
Autor: Mariusz Bykowski
  • Robimy klapkę dla kota: krok 4

Sprawdzamy, czy w wycięty otwór zmieści się nasza ramka. Jeśli nie, na tym etapie można jeszcze dokonać korekty i przyciąć delikatnie krawędzie.

  • Robimy klapkę dla kota: krok 5

Sprawdzamy poziomnicą, czy ramka po włożeniu w otwór trzyma poziom. Następnie ramkę przykręcamy od wewnątrz dwoma wkrętami (trzeba je dokupić, biorąc pod uwagę grubość drzwi i ramki). Do ich wkręcenia możemy użyć wkrętarki, a dokręcić je śrubokrętem.

Klapka dla kota
Autor: Mariusz Bykowski
  • Robimy klapkę dla kota: krok 6

Na dole klapka ma czerwone pokrętło, za pomocą którego możemy ustawić, aby drzwiczki otwierały się w obie strony, tylko w jedną stronę albo były zamknięte.

Czas na próbę generalną, czy nasz kot zmieści się w drzwiczkach i czy są one zamontowane na optymalnej dla niego wysokości. Przekonanie kota do używania nowej drogi może trochę potrwać...

Wskazówki dla właścicieli kotów
Koty legowisko na parapecie

Autor: Gettyimages

Parapet to ulubione miejsce wielu kotów w domu

Masz kota w domu? Dobre rady

Co jeszcze możemy zrobić dla kotów, aby czuły się w naszym domu dobrze? Po pierwsze – zapewnić im jak najwięcej ruchu. Wsłuchajmy się w koci instynkt – w zasadzie każdy kot lubi się po wszystkim wspinać. Aby sprostać tym wymaganiom, zaplanujmy „kocio­stradę”, czyli trasy, którymi mógłby się na co dzień przemieszczać. Zamontujmy półki lub spiralne schody, po których kot będzie wspinać się na meble. Jeśli wyłożymy je matą antypoślizgową, zapewnimy zwierzęciu bezpieczeństwo oraz dodatkowe drapaki. Na górze warto zrobić kotu legowisko, aby mógł tam przesiadywać i z góry obserwować domowników.
 Dodatkowe legowiska można ustawić w najatrakcyjniejszych dla kota miejscach w domu, np. przy oknie, gdzie będzie mógł obser­wować ptaki, czy obok akwarium z rybkami. Dzięki temu zapewnimy mu darmową kocią telewizję. Pamiętajmy, by takich miękkich legowisk było w domu jak najwięcej – wtedy, ocierając się o nie, kot będzie zostawiał na nich swój zapach, a nie np. sikał na łóżko. 
Oprócz półek warto też pomyśleć o słupku do wspinaczki dla kota, który będzie sięgał od sufitu do podłogi (można go kupić na przykład w Ikei). Wystarczy owinąć go sznurkiem sizalowym i atrakcyjny drapak gotowy.
 W domu, w którym przebywają koty, nie może również zabraknąć roślin jadalnych, np. owsa czy kocimiętki. Wtedy nasz kot nie będzie podgryzał innych kwiatów (mogą być dla niego trujące).

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie