Pokazujemy stare domy z cegły PRZED i PO remoncie. Nie poznasz!
Jak stare domy z cegły, przypominające właściwie rudery, mogą zmienić remonty? Aż trudno uwierzyć. Mamy na to dowody, że warto poświęcić czas i pieniądze, aby stary, zaniedbany dom przywrócić do życia. I tu nie liczy się tylko efekt wizualny. Te domy mają po swoje genius loci.
Przebudowa starego domu to poważne przedsięwzięcie. Zazwyczaj to budynki wiekowe, zniszczone, wymagające ogromnego nakładu pracy i środków finansowych, bo trzeba liczyć się z tym, że generalny remont domu raczej nie jest tańszy i łatwiejszy niż budowa od zera.
Remont starego domu potrafi zszargać nerwy, mnożyć problemy, ale ukończenie takiej inwestycji oraz efekt tym bardziej cieszą i napawają dumą.
Prezentujemy kilka takich przykładów - domów, których potencjał został dostrzeżony, które przeszły metamorfozy. A wspólnym ich mianownikiem jest cegła - oryginalna, robiona jeszcze ręcznie. To ona i te stare mury są zapisem historii.
Jak zmieniono stare domy? Pokazujemy na zdjęciach
Autor: Archiwum prywatne
Remont przeprowadzony z poszanowaniem historii budynku podkreślił najlepsze cechy architektury i uwspółcześnił wnętrza. Nieduży dom i dwa budynki gospodarcze były wymurowane z czerwonej cegły. Dom miał dwuspadowy dach pokryty dachówką ceramiczną. Nieocieplony mur o gr. 38 cm zachował detale charakterystyczne dla dawnego budownictwa: dekoracyjne gzymsy, ceglane parapety, charakterystyczne otwory po rusztowaniach oraz łukowe nadproża, a raczej ich pozostałości.
Przeczytaj też: 5 wyjątkowych, klimatycznych domów z czerwonej cegły
- Dom z elewacją z cegły rozbiórkowej
- Nowoczesny dom ze starej cegły
- Metamorfoza starego wiejskiego domu z cegły
- Dom z cegły zmieniony w przytulną rezydencję
- Wiejska chata zamieniła się w nowoczesny dom