
Metamorfoza domu z cegły
Remont przeprowadzony z poszanowaniem historii budynku podkreślił najlepsze cechy architektury i uwspółcześnił wnętrza. Nieduży dom i dwa budynki gospodarcze były wymurowane z czerwonej cegły. Dom miał dwuspadowy dach pokryty dachówką ceramiczną. Nieocieplony mur o gr. 38 cm zachował detale charakterystyczne dla dawnego budownictwa: dekoracyjne gzymsy, ceglane parapety, charakterystyczne otwory po rusztowaniach oraz łukowe nadproża, a raczej ich pozostałości.

Metamorfoza domu z cegły
Dzięki zachowaniu oryginalnej elewacji można podziwiać dawne ceglane detale: dekoracyjne gzymsy, łukowe nadproża czy parapety zewnętrzne.

Metamorfoza domu z cegły
Inwestorzy odtworzyli łuki okien, wzorując się na starych nadprożach. Przedłużone do podłogi przeszklenia pozwalają lepiej doświetlić strefę dzienną

Metamorfoza domu z cegły
Ten stary, prawie pięćdziesięcioletni dom z czerwonej cegły zyskał zupełnie nowe życie. Dzięki udanej rozbudowie powstał budynek prosty, a zarazem oryginalny i przykuwający uwagę.

Metamorfoza domu z cegły
Po przebudowie: dom, który urzeka prostą formą i oryginalnością. Poza tym dobrze wpisuje się w tradycje regionu i pasuje do sąsiadującej zabudowy. Zobaczcie koniecznie efekty metamorfozy.

Metamorfoza domu z cegły
Głównym założeniem remontu było zachowanie pierwotnej, prostokątnej bryły, dobudowanie piętra w miejscu dawnego poddasza oraz tarasu i balkonu z tyłu budynku. W ten sposób powiększono kubaturę budynku, a równocześnie poprawiono jego proporcje.

Metamorfoza domu z cegły
Ta przebudowa starego domu pokazuje, jak przestronne i nowoczesne wnętrze można uzyskać w budynku, który kiedyś był właściwie rozpadającą się wiejską chatą. Miała przegniłe podłogi, w kuchni na podłodze było klepisko, a wodę doprowadzała rura, pod którą stało wiadro. Piec chlebowy zawalił się w trakcie remontu. Dwie izby były mieszkalne, trzecia służyła jako obora, na górze był stryszek na siano. Właścicielom zależało nam, żeby zachować jak najwięcej ze starych murów.

Metamorfoza domu z cegły
Dom powstał w wyniku przebudowy starej chałupy. Właścicielom zależało na tym, by jak najwierniej trzymać się oryginału. Zachować, to co cenne pod względem architektonicznym.

Dom z cegły
Przejrzysty rozkład funkcji, wysoki prosty dach, stara cegła rozbiórkowa. Oto dom, który czerpie z tradycji budowlanej Śląska to, co najlepsze, a jednocześnie spełnia wszystkie potrzeby swoich mieszkańców.

Dom z cegły
Związek z tradycją regionu to nie tylko specyficzny układ zabudowy, ale też materiał, z którego powstał dom. Ściany zewnętrzne wykonano w technologii trójwarstwowej (pustak ceramiczny, wełna mineralna, cegła licowa). Wykorzystana cegła pochodzi z rozbiórki budynków kopalni „Pokój” w Rudzie Śląskiej.

Dom z cegły
O niepowtarzalności tego domu przesądził nie tylko materiał elewacyjny – wiekowy, noszący ślady upływającego czasu i świadectwa dawnych historii (wyrytych gwoździem na ceglanym licu), ale także sposób, w jaki został wbudowany w nowoczesny projekt. Subtelny i wysmakowany.