Planujesz remont? Kolejność prac ma ogromne znaczenie. Od czego rozpocząć remont starego domu?

2024-05-16 13:02

Domy starzeją się tak samo jak my. Trzeba więc o nie dbać, aby jak najdłużej wyglądały młodo i zachowały pełną funkcjonalność. W trakcie remontu kolejność prac odgrywa kluczową rolę. Jak powinien wyglądać harmonogram prac remontowych? Kiedy lepiej zrobić pełny remont, a kiedy doraźne naprawy?

remont starego domu
Autor: Andrzej Szandomirski Przy remoncie starego domu kolejność prac jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu.
Murator Remontuje: Samodzielna wymiana silikonu
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Remont generalny czy doraźne naprawy?
  2. Harmonogram prac remontowych, czyli co?
  3. Remont – kolejność prac. Od czego zacząć?

Remont to przedsięwzięcie czasochłonne i zazwyczaj kosztowne. Dlatego wielu inwestorów woli podzielić je na etapy i rozłożyć w czasie.

Ogromną zaletą takiej decyzji jest możliwość finansowania prac z bieżących środków bez potrzeby ubiegania się o kredyt. Odstrasza jednak stan permanentnego rozgrzebania, bałaganu i chaosu ciągnący się kilka lub kilkanaście miesięcy. Remontowy serial trwa bowiem przeważnie o wiele dłużej niż jedna pełnometrażowa inwestycja.

Z drugiej strony łańcuch luźno powiązanych robót prowadzonych w pewnych odstępach czasu nie zmusza mieszkańców do czasowego opuszczenia domu wraz z całym dobytkiem, a może to być konieczne wtedy, gdy zarządzimy remont kapitalny.

Remont gigant stwarza natomiast okazję do dokonania większych zmian w budynku i jego unowocześnienia. Pozwoli na zastosowanie bardziej profesjonalnych rozwiązań oraz na zaangażowanie mniejszej liczby firm wykonawczych. Duże jednorazowe zakupy produktów mogą także zaowocować korzystnym rabatem w punkcie sprzedaży.

remont
Autor: Piotr Mastalerz Remont lub przebudowa mogą być spowodowane chęcią zaoszczędzenia na kosztach ogrzewania i utrzymania domu

Remont generalny czy doraźne naprawy?

Naprawiać czy wymieniać? To pytanie, które inwestorzy zadają z prawdziwą trwogą. Wiadomo, że każdy chciałby pozbyć się problemu tanim kosztem. Istnieje wiele metod pozwalających odwlec na jakiś czas poważniejszy remont i poprzestać na doraźnych rozwiązaniach. Powiedzmy sobie jasno, że wszelkie prowizoryczne naprawy poważnych usterek powinny być traktowane jako ostateczność. Gdy dach przecieka, okna nie są szczelne, przedziurawiła się rynna, można to szybko i tanio naprawić, ale przy najbliższej okazji niezbędne będą wymiany.

Doraźne naprawy są dopuszczalne, jeśli chodzi o niewielkie usterki psujące efekt wizualny lub niewpływające zanadto na funkcjonalność – rysy, nieduże odspojenia tynku, plamy na ścianie, mała dziurka w posadzce, niedomykające się drzwi. Choć prowizorki bywają zaskakująco trwałe, działania „oszczędnościowe” mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

remont
Autor: Marcin Czechowicz, projekt przebudowy: Zbigniew Sąsiadek/PRACOWNIA PROJEKTOWA STUDIO, wnętrza: Barbara Sąsiadek Czasem chcemy po prostu unowocześnić dom i wygodniej mieszkać. Remont łazienki jest tego idealnym przykładem

Harmonogram prac remontowych, czyli co?

O ile budowę łatwo jest rozplanować, o tyle z remontem może być więcej kłopotu. To często ciąg kilku różnych prac, czasem nietypowych. Znaczna ich część to roboty rozbiórkowe i wykończeniowe, na przykład zrywanie podłóg i układanie nowych, usuwanie tapet i malowanie, ale mogą się także pojawić skomplikowane prace renowacyjne i konstrukcyjne – przestawianie ścian, naprawa więźby dachowej, osuszanie piwnic, dodawanie okien, zabudowa tarasu, przestawianie kominków. Pół biedy, gdy czeka nas tylko jedno takie zadanie. Wtedy łatwo będzie wszystko rozplanować.

Przy remoncie obejmującym kilka etapów musimy zrobić harmonogram, który jak scenariusz pozwoli na sprawną realizację naszych planów.

Jak wygląda harmonogram? Ma formę tabelki. W pierwszej rubryce są wyszczególnione wszystkie przewidziane prace. Kolejną stanowi kalendarz z podziałem na dni, tygodnie, miesiące. Za pomocą kolorowych pasków zaznaczamy w nim rozpoczęcie i zakończenie poszczególnych prac oraz ewentualne terminy zastępcze. Dobrze, aby w kalendarzu były zaznaczone soboty, niedziele i święta. Jeśli nie będą dniami pracy, trzeba je omijać przy wypełnianiu tabeli.

W harmonogram powinniśmy również wpisać, kiedy zamierzamy wypożyczyć niezbędny sprzęt (dźwig, rusztowania, betoniarkę, młotowiertarkę pneumatyczną itp.), oraz terminy dostaw materiałów. Dzięki niemu będziemy mogli objąć kontrolą całe przedsięwzięcie, zapewnimy ciągłość prac i nie dopuścimy, aby ekipy przeszkadzały sobie lub zabrakło im niezbędnych produktów.

Jeżeli cały remont ma przeprowadzić jedna firma, to ona powinna sporządzić harmonogram jako załącznik do umowy.

Jeśli będziemy zatrudniać kilka ekip, obowiązek ten spadnie na nas lub inspektora nadzoru, jeżeli oczywiście zdecydujemy się go zatrudnić.

remont
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: JURIKU architekci Zazwyczaj chcemy też poprawić wygląd domu i jego wnętrz

Remont – kolejność prac. Od czego zacząć?

Nie powinniśmy zaczynać remontu bez rozważenia kolejności poszczególnych prac. Jeśli na przykład czeka nas remont dachu, docieplanie ścian zewnętrznych lub naprawa izolacji fundamentów, zaplanujmy te prace na miesiące ciepłe i suche. Jesienią i zimą możemy prowadzić wszelkie prace we wnętrzach. Najpierw powinniśmy zabrać się do prac najpoważniejszych, na przykład związanych z ingerencją w konstrukcję domu. Nie umawiajmy się więc z tynkarzami lub malarzami przed naprawą więźby, osuszaniem ścian lub ich przestawianiem.

Oto, jaka kolejność powinna obowiązywać w trakcie kompleksowego remontu domu:

  • osuszanie murów, odgrzybianie i odbudowa izolacji wodochronnych. Nie ma sensu zabierać się do jakichkolwiek napraw, jeżeli taki mokry problem nie zostanie wcześniej definitywnie rozwiązany. To drogie i pracochłonne przedsięwzięcie, którego nie wolno odwlekać;
  • poważne prace konstrukcyjne – wyburzanie lub dostawianie ścian, zmiana lub naprawa konstrukcji dachu, dobudowa fragmentów budynku (garaż, dodatkowe piętro), wzmacnianie stropów, dobudowa schodów;
  • wymiana lub naprawa pokrycia dachowego, wymiana okien i drzwi, remont balkonów i tarasów, zabudowa tarasów;
  • prace w obrębie elewacji – ocieplanie, malowanie;
  • prace przy instalacji wodnej i kanalizacyjnej, naprawa podtynkowej instalacji elektrycznej;
  • wymiana parapetów wewnętrznych;
  • docieplanie ścian i stropów od wewnątrz, układanie izolacji akustycznej;
  • układanie instalacji ogrzewania podłogowego;
  • naprawa, układanie lub wyrównywanie podkładów podłogowych;
  • wymiana rur centralnego ogrzewania;
  • odnawianie ścian – tynkowanie lub zabudowa płytami g-k;
  • wymiana lub naprawa posadzek, schodów i drzwi wewnętrznych;
  • wykańczanie ścian farbą, boazerią, tapetą, układanie glazury;
  • naprawa i montaż instalacji gazowej;
  • lakierowanie lub olejowanie podłóg, układanie wykładzin;
  • montaż urządzeń grzewczych, sanitarnych i innych elementów wyposażenia. Drobne naprawy – wymiana klamek, gniazd, włączników, żaluzji, listew przypodłogowych, instalowanie nowych grzejników, montaż instalacji natynkowych.

Niestety, nie zawsze będziemy mieli szansę wcześniej zaplanować cały remont. Może on nas też zaskoczyć nagle, gdy jakaś awaria w obrębie budynku będzie wymagała natychmiastowej interwencji.

Kopalnia niespodzianek

Każdy, kto remontował, wie, że przy takiej okazji zdarzają się niespodziewane trudności. Planujemy na przykład jedną pracę, a w trakcie jej wykonywania wychodzi na jaw, że do zrobienia jest znacznie więcej.

Zdarza się także, że coś naprawimy, psując zarazem inną rzecz. Często nie mamy na takie wypadki żadnego wpływu i musimy po prostu być na nie przygotowani czasowo, finansowo i – co najważniejsze – psychicznie. To również argument za tym, żeby do remontów zatrudniać jak najlepszych fachowców, z dużym doświadczeniem. Takich, którzy niejedno już widzieli i będą potrafili w razie potrzeby poradzić sobie z nagłymi przypadkami.