Nadbudowa domu. Poddasze użytkowe zamiast dachu płaskiego
Stary budynek z dachem płaskim miał ograniczoną przestrzeń mieszkalną. Inwestor zdecydował się na nadbudowę domu, aby uzyskać poddasze użytkowe. Stało się ono nowoczesną przestrzenią otwartą, która zwiększa powierzchnię użytkową domu.
Autor: OFF ARCHITEKCI
Pierwotnie powierzchnia użytkowa znajdowała się tylko na parterze. Ponadto budynek wyglądał nieestetycznie i wymagał ocieplenia
Kostka z cegły wybudowana w latach 60. miała tradycyjny układ pomieszczeń. Zamknięte, oddzielone ścianami pokoje i kuchnia zajmowały 100 m2 na parterze. Niski strop budynku uniemożliwiał wykorzystanie poddasza na cele mieszkalne, a płaski dach w zestawieniu z zaniedbaną ceglaną elewacją sprawiał, że dom przypominał budynek przemysłowy. Celem remontu było przede wszystkim stworzenie jak największej otwartej przestrzeni na poddaszu, nadanie bryle nowoczesnego charakteru, ocieplenie ścian zewnętrznych i poprawienie ich estetyki.
Dach dwuspadowy zamiast płaskiego
Dzięki zmianie konstrukcji dachu na dwuspadowy (o kącie nachylenia połaci 33°) i zastosowaniu ścianki kolankowej o wysokości 1,35 m na poddaszu mogło powstać niezależne mieszkanie o powierzchni użytkowej 91 m2. Dwie trzecie nowej kondygnacji to otwarta strefa dzienna. Kuchnia, jadalnia i salon zostaną połączone w jedną przestrzeń pozbawioną słupów i ścian wewnętrznych. Jest to możliwe dzięki temu, że więźbę dachową podtrzymują stalowe dwuteowniki wsparte na ścianach zewnętrznych i ścianach klatki schodowej. Na środku strefy dziennej znajdzie się otwarty kominek. Na nowej kondygnacji zaplanowano ponadto trzy zamknięte pomieszczenia – sypialnię z garderobą, pokój do pracy i łazienkę.
Doświetlenie poddasza
Osiem okien połaciowych i dwa przesuwne okna balkonowe w lukarnach bardzo dobrze doświetlają poddasze światłem naturalnym. Przy okazji remontu ściany domu ocieplono styropianem, a jego połacie wełną mineralną oraz wymieniono okna na parterze (bez zmiany wymiarów otworów okiennych).
Wykończenie i detale
Nadbudowaną kondygnację (oraz fragment parteru) wykończono jasnym tynkiem, dzięki czemu bryła nabrała lekkości. Nowoczesny, a zarazem przytulny charakter nadaje elewacji okładzina ze świerka kanadyjskiego pomalowanego bejcą. Po jej obwodzie poprowadzono ciemną tynkowaną wstęgę o szerokości 60 cm. Jej dolny odcinek pełni funkcję cokołu, a górny wyznacza granicę między poziomem parteru i poddasza. Wejście do budynku zgodnie z pierwotnym układem pozostało na elewacji ogrodowej. Nowością jest natomiast płaski daszek, którym osłonięto drzwi wejściowe, oraz dostawiona z boku ścianka chroniąca przed wiatrem.