Sprzątanie po remoncie i budowie. Jak usunąć resztki tynku, farby, silikonu, fugi?
Doprowadzenie domu do stanu idealnej czystości po budowie lub remoncie to zadanie trudne i pracochłonne. Na szczęście jest sporo nowych produktów, które ułatwią sprzątanie po remoncie.
Porządna ekipa budowlana sprząta po sobie. Inwestor powinien odebrać prawidłowo wykonane posadzki, pomalowane pomieszczenia, okładziny w stanie oczyszczonym z zabrudzeń. Powszechnie stosuje się budowlane folie ochronne, żeby zakryć powierzchnie, które mogłyby ulec zabrudzeniu podczas prac wykończeniowych. Mimo to przenikliwe oko inwestora odnajdzie podczas zasiedlania nowego domu jakieś nieładne resztki - fragment zaschniętego tynku, plamy po farbie do wnętrz, niedoczyszczony silikon. Zobaczmy, jak można pozbyć się takich zabrudzeń i jak skutecznie posprzątać po remoncie czy budowie.
Sprzątanie po budowie: nowoczesne preparaty
Podstawowe rozpuszczalniki znamy od lat, ale w ostatnim czasie bardzo zmieniła się technologia budowlana. Pojawiło się dużo nowych produktów. W ślad za nimi producenci chemii budowlanej przygotowali odpowiednie preparaty, które pozwolą je usunąć. Są to mieszaniny aktywnych substancji chemicznych, które w większości wypadków można zastosować na wszystkich typowych podłożach budowlanych, np. płytkach ceramicznych, kamiennych, szkle, betonie, ceramice sanitarnej, drewnie, metalach. Środki te mają też dość szerokie spektrum zastosowania. Na opakowaniu jest zwykle podana nazwa wynikająca z najważniejszych właściwości, ale dobrze jest przeczytać opis działania i możliwe zastosowanie, bo może się okazać, że jeden preparat będziemy mogli wykorzystać do różnych celów.
Sprzątanie po remoncie: bezpieczne usuwanie zabrudzeń
Ponieważ są to silnie działające środki chemiczne, zawsze należy zachować ostrożność. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy producent dopuszcza wykorzystanie preparatu w sytuacji, w jakiej jesteśmy. Dla pewności dobrze jest też wykonać test, najlepiej w miejscu gdzieś z boku, które nie będzie się rzucać w oczy. Jeśli test wypadł pomyślnie, można przystąpić do usuwania zabrudzeń. Jedne preparaty można stosować we wnętrzach i na zewnątrz, inne - tylko na zewnątrz. Te drugie mogą mieć intensywny zapach.
Podczas aplikacji zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami. W razie potrzeby może być konieczne rozcieńczenie środka. Na zakończenie oczyszczoną powierzchnię trzeba dokładnie zmyć czystą wodą (bywa, że nawet kilkakrotnie), wodą z mydłem lub odrobiną płynu do mycia naczyń, oczyścić gąbką i pozostawić do wyschnięcia.
Stare sposoby usuwania zabrudzeń
Zawsze trzeba było sobie radzić z plamami i zabrudzeniami po budowie lub remoncie. Istnieją sposoby znane od lat, które pozwalają doczyścić ściany, podłogi czy parapety z różnych substancji. Jednym z bardziej uporczywych materiałów, który może zostać rozniesiony na butach po domu, jest asfalt - składnik materiałów bitumicznych na hydroizolacje. Najłatwiej jest go usunąć tłuszczem, np. masłem. Zaschnięte grudki wosku z materiałów do posadzek lub mebli dobrze jest zamrozić lodem. Wtedy zrobią się twarde i łatwo je odspoić od podłoża. Jeśli robotnicy oznaczali poziom układania płytek na ścianie ołówkiem, to pozostałe kreski, które są widoczne, można zmyć spirytusem.
Sprzątanie po budowie: jak usunąć resztki cementu
W nowo budowanym domu powszechnie występują resztki cementu. Można je znaleźć w postaci nieco matowego nalotu na powierzchni podłogi, okładzin ceramicznych, parapetów. Gdzieniegdzie można znaleźć zgrubiałe fragmenty zaprawy cementowej lub fug. Na płytkach klinkierowych czasem pojawiają się wykwity wapienne.
Starym sposobem na usunięcie nalotu cementowego było przemycie powierzchni wodą z octem. To jednak nie wystarczy grubszych warstw zapraw. Do usunięcia takich zabrudzeń znajdziemy na rynku koncentraty do usuwania nalotów cementowych. Są to preparaty na bazie kwasów z licznymi dodatkami modyfikującymi ich właściwości. Słaby nalot można zmyć rozcieńczonym środkiem. Na grudki tynku lub fugi trzeba zastosować koncentrat.
Sprzątanie po remoncie: czym usuwać resztki farb i lakierów
Na rynku jest coraz więcej produktów wodorozcieńczalnych, więc do usuwania świeżych resztek z takich farb wystarczy czysta woda. Jeśli plamy po farbie do ścian i sufitów zaschną, ich usunięcie mokrą szmatką będzie trudniejsze. Trzeba takie plamy zeskrobać, a resztki domyć wodą. Pozostałości farb i lakierów rozpuszczalnikowych usuwa się rozpuszczalnikiem wskazanym na opakowaniu, np. benzynę ekstrakcyjną, benzyną lakową, rozpuszczalnikiem uniwersalnym.
Przeczytaj też:
Resztki farb elewacyjnych, tynków elewacyjnych, emulsji gruntujących, impregnatów akrylowych i silikonowych i wielu innych substancji chemicznych można usunąć specjalistycznym preparatem do usuwania zabrudzeń po farbach, gruntach i tynkach. W zależności od trwałości zabrudzenia może wystarczyć jednokrotne zmycie preparatem rozcieńczonym wodą. W razie trudnych zabrudzeń może być konieczne nałożenie na nie kompresu nasączonego środkiem, a następnie zmycie po kilku minutach. W razie potrzeby zabieg można powtórzyć.
Sprzątanie po remoncie: jak usunąć silikon
Nadmiar uszczelnienia silikonowego niedokładnie położonego przez glazurnika trzeba usunąć. Nawet bezbarwny, nierzucający się w oczy na tle kolorowych płytek, z czasem ściemnieje i będzie nieładnie wyglądał. Silikon jest bardzo trudny do rozpuszczenia, dlatego przede wszystkim trzeba wyciąć lub zeskrobać nożykiem tyle, ile się da. Zwykle po takich działaniach pozostają na powierzchni jeszcze cienkie smugi, które po jakimś czasie pokryją się brudem. Gęstą pastę do czyszczenia silikonu nakłada się grubą warstwą na szczeliwo silikonowe. Obowiązuje zasada, że grubość pasty powinna być dwa razy większa niż grubość silikonu do usunięcia.
Przeczytaj też:
Sprzątanie po budowie: fugi epoksydowe
Są coraz popularniejsze, a nie zawsze glazurnik wie, że trzeba je szybko układać i od razu czyścić powierzchnię. Zastygła masa epoksydowa jest twarda jak kamień i mocno związana z podłożem. Dotychczas ostrzegano, że zaschnięte fugi epoksydowe można usunąć tylko mechanicznie, co grozi uszkodzeniem okładziny.
Przeczytaj też:
Na szczęście, na rynku pojawiły się już pierwsze preparaty specjalistyczne do usuwania zabrudzeń po fugach epoksydowych. Takim środkiem można zmyć cienką warstwę niedoczyszczonej fugi, grubszy fragment przegapiony podczas spoinowania, a nawet zupełnie usunąć fugi z epoksydów. Zależnie od grubości warstwy preparat trzeba krócej lub dłużej zostawić na masie do usunięcia. W przypadku cienkiej warstwy wystarczy 10-15 minut. Do usuwania całej fugi producent zaleca naniesienie koncentratu i pozostawienie go nawet na 12 godzin. Mieszanina rozpuszczalników i kwasów organicznych rozpuszcza polimer i pozwala na usunięcie zaprawy.