Problemy w akwarium: glony, ślimaki, brudna woda - jak je rozwiązywać?
Problemy w akwarium zdarzają się nawet doświadczonym akwarystom. O ile nie są nagminne, nie zniechęcą do utrzymywania akwarium. Jak rozwiązywać te problemy?
Posiadanie akwarium to nie tylko profity i frajda z podziwiania podwodnego świata. Każdy akwarysta prędzej czy później natrafia na różnorodne problemy w akwarium. Czasem wynikają z błędów pielęgnacyjnych, częściej z niedopatrzenia, zdarza się, że są niezależne od nas. Po pewnym czasie nabiera się wprawy i doświadczenia. Wcześniej trzeba się postarać, aby nie odbyło się to kosztem życia cennych ryb czy roślin. Jakie są źródła problemów w akwarium i jak skutecznie te problemy rozwiązywać?
Glony – zmora każdego akwarium
Każdy akwarysta zmaga się z glonami. Sytuacja z nimi wygląda podobnie jak z chwastami na działce, walczy się nie o całkowitą likwidację, lecz o ograniczenie do minimum. W akwarium mogą pojawić się różne rodzaje, najłatwiejsze do zwalczenia są glony zielone. Te często pojawiają się na szybach. Usuwa się je m.in. za pomocą skrobaka. Znacznie trudniejsze do pozbycia się są krasnorosty (np. Audouinella) mające postać czarnych włochatych lub pędzelkowatych plech.Masowe rozrastanie glonów często występuje przy nadmiernym oświetleniu (naturalnym bądź sztucznym) oraz przy niewłaściwych parametrach wody.
Glony w akwarium: profilaktyka i zwalczanie:
- dbanie o czystość wody, prawidłową twardość i pH (na przykład przez używanie preparatów chemicznych i częste podmiany wody);
- ręczne usuwanie glonów;
- wydajne oczyszczanie wody (filtracja biologiczna) i czyszczenie akwarium;
- wprowadzenie ryb, które żywią się glonami (m.in. kosiarki, zbrojniki, glonojady i molinezje). W praktyce skutecznymi „odglaniaczami” są młode ryby, ze starszymi bywa różnie.
- unikanie nadmiernego stosowania nawozów, zwłaszcza azotowych - to największa pożywka dla glonów;
- nie można przesadzać z nadmierną liczba ryb;
- bezpośrednio na glony stosuje się chemiczne preparaty;
- zielona woda może wynikać ze zbyt silnie nasłonecznionego akwarium - trzeba je przestawić w ciemniejsze miejsce.
>> Przeczytaj też: Zielona woda w stawie. Sprawdzone sposoby na staw bez glonów
Ślimaki w akwarium
Ślimaki w akwarium można podzielić na dwie grupy: pożyteczne i skrajnie szkodliwe. Te pierwsze żywią się martwą materią organiczną, są ciekawą żywą „dekoracją”, a nawet pozwalają rozwiązać problemy w akwarium. Niestety zdarza się, że z zakupem nowych roślin czy innych elementów (np. korzeni) pojawiają się ślimaki rzeczne. Czasem krótkie zaniedbanie sprawi, że namnoży się plaga licząca nawet kilkaset mięczaków. Psują estetykę, mogą niszczyć rośliny i pogarszać jakość wody (słabsze napowietrzenie). Co wtedy robić?
Ślimaki w akwarium: profilaktyka i zwalczanie:
- ręczne usuwanie mięczaków i gruntowne czyszczenie akwarium z wyparzaniem żwiru;
- w sklepach akwarystycznych można kupić specjalne pułapki na ślimaki. Sprawdzają się, gdy populacja jest jeszcze niewielka;
- używanie preparatów chemicznych (każdorazowo trzeba doczytać i sprawdzić, czy nie szkodzą rybom i innym zwierzętom zasiedlającym akwarium. Na pewno na czas użycia z akwarium trzeba wyłowić pożyteczne ślimaki;
- istnieje ślimak, który pilnuje porządku w akwarium i chroni je w pewnym stopniu przed plagą. To helenka. Niestety, nie można z nim trzymać innych gatunków ślimaków;
- najskuteczniejszym naturalnym wrogiem ślimaków w akwarium jest ryba – bocja wspaniała. Inne cenne gatunki żywiące się ślimakami to pielęgniczka Ramireza oraz giętkoząb czarnobrzuchy.
>> Przeczytaj też: Rośliny we wnętrzach. Dlaczego ich potrzebujemy?
Polecany artykuł:
Zła jakość wody w akwarium
Dobra jakość wody w akwarium ma nie tylko znaczenie wizualne, ale także wpływa na kondycję ryb i roślin, nie dopuszcza do powstawania innych problemów (np. nadmiernego zakwitu glonów). W większości przypadków dba się głównie o czystość wody oraz utrzymanie jej optymalnej temperatury. Przy hodowli bardziej wymagających gatunków duże znaczenie ma także pH i twardość wody.
Jak utrzymać dobrą jakość wody w akwarium:
- używanie wydajnego zestawu filtracyjno-napowietrzającego;
- regularne podmiany wody (co 2-4 tygodnie, 30-40%) i czyszczenie filtra;
- używanie odstałej wody;
- dbanie o odpowiednią liczbę ryb (nie nadmierną);
- zrównoważone karmienie (częściej a mniejszą ilością pokarmu);
- systematyczne odmulanie, usuwanie martwych części roślin, a także zdechłych ryb;
- korzystanie z preparatów do regulacji odczynu, twardości czy innych parametrów (np. starterów);
- mętna woda często wynika z rozwoju pierwotniaków, ale przyczyną może być także niewłaściwie dobrane podłoże (np. zbyt drobny piasek, w którym zachodzą procesy gnilne);
- „kożuch” na powierzchni lustra wodnego często powstaje przy słabej cyrkulacji wody, braku napowietrzenia, słabej filtracji biologicznej i przy nadmiernym karmieniu. Bezpośrednio usunie się go kładąc na powierzchni kawałki czystej bibuły.
Problemy w akwarium zdarzają się nawet doświadczonym akwarystom. Nie jest to niczym nienaturalnym i strasznym. O ile nie są nagminne, nie zniechęcą do utrzymywania akwarium.