Nowoczesny dom: co to znaczy? Projekty nowoczesnych domów i realizacje

2024-08-07 14:24

Nowoczesny dom, czyli modern. W ostatnich latach nastąpił powrót popularności domów w stylu nowoczesnym, kiedyś nazywanym modernistycznym. Jak zaprojektować dom nowoczesny? Styl ten narodził się na początku XX wieku, czyli 100 lat temu. Wtedy w Polsce nie bardzo się przyjął. Za to teraz przeżywa drugą młodość. A także znajduje nowy wyraz i znaczenie.

Nowoczesny dom o dwuspadowym dachu
Autor: Tomasz Zakrzewski Wariacja na temat nowoczesnego domu o dwuspadowym dachu przybrała postać dwóch grafitowych brył spiętych szklanym łącznikiem. Projekt: Robert Skitek i Jakub Zygmunt, pracownia RS+

Nowoczesny dom - proste, kubiczne kształty

Ponieważ nowoczesne materiały i technologie budowlane pozwalają budować szczelne dachy płaskie niewymagające częstych konserwacji, w naszym krajobrazie znów pojawiły się budynki parterowe lub piętrowe z płaskimi dachami, o kubistycznych kształtach. W reakcji na nieśmiertelną PRL-owską kostkę powstają domy złożone z kilku kostek lub stanowiące zestawienie prostopadłościennych brył. Kubiczna bryła domu może zostać złamana dostawioną konstrukcją tarasu lub garażu.

Murator Remontuje: Tapetowanie
Materiał sponsorowany
Nowoczeny dom w stylu modernistycznym
Autor: Jacek Kucharczyk Dom o modernistycznej bryle jest wyposażony w wielkie przeszklenia na elewacji ogrodowej. Zbudowano go tak, żeby nie trzeba było wycinać drzew rosnących blisko domu. Projekt: Ingarden & Ewy Architekci

Nowoczesny dom to nie tylko ekscentryczna forma. To materiały i technologie umożliwiające oszczędzanie energii i komfortowe mieszkanie.

Nowoczesny dom projekt: zwarta bryła

Styl nowoczesny to także oszczędność w wyrazie i oszczędność w kosztach utrzymania domu. Projektując dom, powinno się dążyć do tego, żeby stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do jego kubatury był jak najmniejszy. Zgodnie z tą zasadą architekci twórczo przekształcają typowe dla naszego krajobrazu wzory, np. domy zagrodowe, czy modne domy stodoły.

Dlatego nowoczesne domy to nie tylko prostopadłościany, ale także domy z poddaszem skrytym pod dwuspadowym dachem. Po usunięciu wszystkich zbędnych elementów i ozdobników powstają zwarte bryły o czystych liniach. Elewacje stają się wręcz minimalistyczne. Znikają szerokie okapy, system rynnowy można schować w warstwie ocieplenia. Ściany zewnętrzne często są wykończone tym samym materiałem co dach, np. dachówkami płaskimi, blachą płaską lub płytkami włóknocementowymi.

Sprawdź też:

Nowoczesne materiały wykończeniowe elewacja i dach
Autor: materiały prasowe Wienerberger Oszczędny detal to wyraz nowoczesności. W tym budynku dach i ściany pokryto tymi samymi dachówkami, a system rynnowy schowano.

Nowoczesne wnętrza domu: przestronne i funkcjonalne

Oszczędność środków wyrazu obowiązuje także w projektowaniu wnętrza nowoczesnego domu. Wnętrza dzieli się na strefy funkcjonalne. Pomieszczenia o podobnym przeznaczeniu skupia się obok siebie. W nowoczesnych domach jest otwarta strefa dzienna, czasem dwukondygnacyjna, w której toczy się życie domowników i przyjmuje gości, oraz oddzielona od niej prywatna strefa nocna. W domu parterowym część dzienna jest wyraźnie oddzielona od strefy nocnej. W domach dwukondygnacyjnych strefa dzienna zwykle jest na parterze, a na piętrze lub poddaszu znajdują się sypialnie z pomieszczeniami pomocniczymi (łazienki, garderoby).

Wnętrza domu
Autor: Piotr Mastalerz Strefa dzienna w nowoczenym domu to otwarta przestrzeń, w obrębie której można wyznaczyć kuchnię, jadalnię i część wypoczynkową. Projekt: Marcin Rubik

Nowoczesny dom z poszanowaniem energii i środowiska

Nowoczesne myślenie o domu wymaga poszanowania energii, a co z tego wynika naszej planety. Ważne są koszty nie tylko finansowe, ale także środowiskowe budowy i użytkowania domu. Dlatego nowoczesny dom powinien być zbudowany z wykorzystaniem technologii sprzyjających ograniczeniu strat ciepła i maksymalnemu wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych, przede wszystkim słonecznej. Zmiany przepisów w ostatnich latach mają na celu doprowadzenie do tego, żeby od 2021 r. nowo powstające budynki były obiektami o niemal zerowym zużyciu energii. Określono definicję domu pasywnego jako takiego, który ma wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzania nie wyższy niż 15 kWh/(m2•rok). W domu energooszczędnym ten wskaźnik wynosi nie więcej niż 40 kWh/(m2•rok).

Nowoczesny dom z tradycyjnym dwuspadowym dachem
Autor: Piotr Mastalerz Nowoczesny dom z tradycyjnym dwuspadowym dachem ma prostokątne ramy wokół wielkich przeszkleń. One nie tylko zdobią dom, chronią też wnętrza przed przegrzaniem, gdy słońce stoi wysoko. Link: Zobacz cały dom >>>

Nowoczesny dom dobrze izolowany i szczelny

Żeby osiągnąć takie wskaźniki, konieczne są bardzo dobra izolacja przegród zewnętrznych i zainstalowanie okien o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła. Ważne jest odpowiednie rozplanowanie przeszkleń w projekcie nowoczesnego domu. Na najbardziej nasłonecznionej elewacji instaluje się duże przeszklenia, przez które można pasywnie pozyskiwać energię słoneczną. Tam, gdzie jest to możliwe, powinno się wstawiać okna nieotwierane. Zastosowanie wielkowymiarowych przeszkleń może prowadzić do przegrzewania się pomieszczeń latem, należy więc zaplanować do nich przesłony, najlepiej zewnętrze.

Izolacja termiczna budynku powinna stanowić szczelną i ciągłą otulinę przegród, bez mostków termicznych. Okna i drzwi powinny być wysunięte w warstwę termoizolacji, a także zamocowane z użyciem taśm uszczelniających. Żeby ograniczyć straty ciepła, należy zastosować wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła.

Sprawdź też:

Nowoczesna kotłownia
Autor: Piotr Mastalerz W pomieszczeniu gospodarczym wentylacja mechaniczna, kolektory słoneczne i inne urządzenia są spięte w jeden system.

Nowoczesny dom jest inteligentny

System alarmowy jest w prawie każdym domu. Przyzwyczailiśmy się do otwierania bramy lub garażu pilotem. Podobnie możemy obsługiwać mnóstwo urządzeń i elementów wyposażenia w nowoczesnym domu. Precyzyjne programy sterujące kotłem gazowym połączonym z czujnikami temperatury, włączające światło przed naszym powrotem do domu, otwierające żaluzje o określonej godzinie zapewniają nie tylko wygodę, ale także oszczędność.

Obecne możliwości elektroniki, systemów komputerowych i telekomunikacyjnych sprawiły, że nowoczesny dom może być prawie bezobsługowy. W nowoczesnym domu wszystkie urządzenia sterowane elektronicznie powinny być spięte w jednym systemie, który pozwoli optymalnie je wykorzystywać.

Domy pasywne
Autor: Piotr Mastalerz Domy pasywne lub energoszczędne mają bardzo zwartą bryłę. Wszystkie okna na elewacji są zaopatrzone w przesłony zewnętrzne. Elektrycznie sterowane żaluzje mogą przesuwać się wraz z ruchem słońca. Energię można czerpać dzięki kolektorom słonecznym.
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.