Najładniejszy dom jednorodzinny w Polsce. Nagroda w konkursie SARP

2022-10-25 12:39

To najładniejszy dom w Polsce. Architekci z pracowni PL.architekci zaprojektowali oryginalną i niebanalną bryłę. Liczy nieco ponad 200 m2 powierzchni użytkowej i stanął na wąskiej i bardzo nieregularnej działce.

Dom LUS_4
Autor: Tom Kurek Ta bryła dowodzi, że nieruchomość może być dynamiczna. Ta zmienia się w zależności od perspektywy

Dom LUS_4 zdobył nagrodę w konkursie SARP w kategorii najlepszy budynek jednorodzinny 2020 r. To dom projektu pracowni PL.architekci. Stoi w Lusowie pod Poznaniem. Ma ponad 200 m kw. powierzchni użytkowej. Dom prezentuje piękno, swobodę i bezpretensjonalność architektury, która może być przykładem, jak projektować w nieoczywistych przestrzeniach polskich przedmieść.

GALERIA: zobacz jak wygląda najpiękniejszy dom w Polsce na zewnątrz i w środku

W nagrodzonej realizacji jury Nagrody Roku SARP 2020 doceniło: konsekwentne wyprowadzenie formy budynku ze świadomie przemyślniej i uzgodnionej z mieszkańcami idei domu; decyzję zastosowania zwyczajnych materiałów budowlanych w niezwyczajny sposób; sprawność warsztatu projektantów, którzy prawidłowo rozwiązali projekt od skali urbanistycznej do skali detalu architektonicznego.

Oryginalny dom na trudnej działce

Ten nowoczesny i oryginalny dom położony jest na wąskiej, narożnej i bardzo nieregularnej działce, wznoszącej się w stronę lasu. Kształt i układ działki zdeterminował bryłę domu. Budynek, podobnie jak działka, z każdej strony prezentuje się inaczej.

Przeczytaj też:

Działka długa, trójkątna lub wąska. Radzimy, jaki dom wybudować na nietypowej działce >>>

Dom jest zmienny jak kameleon - w zależności od tego, jak się na niego spojrzy - raz jest mały, niski i wąski, innym razem sprawia wrażenie dużego, wysokiego i szerokiego.

Budynek jest spójnym konceptem. Chociaż swoją formą różni się od sąsiednich zabudowań, nie przytłacza, wręcz przeciwnie - świetnie się wpisał w okoliczny krajobraz, dopasowując się do gabarytów pobliskiej zabudowy i jej dużych połaci dachu.

Dom LUS_4
Autor: Tom Kurek Bardzo skromny front domu z bramą wykończoną takim samym tynkiem jak ściana i niemal płaską połacią dzięki ułożonym na niej płaskim dachówkom

Piętro domu jak antresola zawieszona na środku domu

Ze względu na wielkość i kształt działki dom miał być piętrowy. Jednak inwestorzy bardzo chcieli dom otwarty, a nie przecięty pełną kondygnacją. Zależało im, żeby siedząc w salonie, mieć kontakt z dziećmi bawiącymi się na piętrze. Będąc na piętrze – chcieli widzieć, co dzieje się na parterze.

Stad pomysł, by całe piętro było pewnego rodzaju antresolą – zawieszoną na środku domu. Mimo tego, że są tam 3 sypialnie, łazienka i garderoba, nie ma tu poczucia ciasnoty. Wszystkie pomieszczenia wznoszą się na pełną wysokość do skosu dachu.

Przeczytaj też:

Domy z antresolą. Zobacz najładniejsze projekty z kolekcji Muratora >>>

To rozwiązanie automatycznie umożliwiło lepsze doświetlenie całego domu dzięki dużym świetlikom umieszczonym w dachu. Wpuszczają one światło do centralnej części domu pozbawionej okien.

Punktem wyjścia przy projektowaniu domów są dla nas zawsze rozmowy z inwestorami: jak żyją, jak spędzają czas wolny, co lubią, jaki mają budżet. Nigdy nie dzielimy projektu na architekturę, wnętrza czy ogród – równocześnie pracujemy nad całością. Dzięki temu dom jest spójnym konceptem - opowiadają autorzy projektu z pracowni PL.architekci

Zastosowanie zwyczajnych materiałów w niezwyczajny sposób

Wnętrza są stworzone przez architekturę i krajobraz za oknem. Czarne ramy okienne kadrują zielone widoki lasu tworząc zmienne obrazy we wnętrzu w zależności od pory roku. Dlatego też na całym parterze zrobiono posadzkę z białej żywicy – by jeszcze bardziej podkreślić widoki za oknem.

Wnętrza nie są jednak zimne. Intensywny kolor kanap, lamp, dywanu czy drewna dębowego na zabudowie kuchennej dodają domowości, nie odwracając przy tym uwagi od tego, co za oknem.

Dom LUS_4

  • Projekt: PL.architekci
  • Autorzy: architekci Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka-Bajon, Joanna Sypniewska
  • Architektura wnętrz: PL.architekci
  • Architektura krajobrazu: PL.architekci, Gardenae - Studio Kształtowania Terenów Zieleni
  • Konstrukcja: Krzysztof Klimek
  • Powierzchnia terenu: 1140 m²
  • Powierzchnia zabudowy: 176 m²
  • Powierzchnia użytkowa: 208 m²

Dom LUS_4 znalazł się również w TOP 10 najlepszych realizacji domów jednorodzinnych 2019 roku. Koniecznie zobacz pozostałe realizacje niebanalnych domów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.