Nowoczesna stodoła - projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły

2021-10-13 12:07

Nowoczesna stodoła to jeden z chętniej wybieranych typów projektów domów. Dlaczego jest coraz chętniej wybierany przez inwestorów? Prezentujemy najładniejsze projekty nowoczesnych stodół.

Nowoczesna stodoła
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Nowoczesna stodoła to projekt domu modnego, który może być też energooszczędny. Projekt C356 - Zaczarowany, arch. Witold Dominik,m tech. arch. Tomasz Waligórski

Projekt domu typu nowoczesna stodoła to nawiązanie do naszej tradycji budownictwa wiejskiego. W formie unowocześnionej świetnie wpisuje się także w krajobraz miejski. Stodoła to również możliwość zaprojektowania dużych otwartych przestrzeni wewnątrz domu. W parze z wielkimi przeszkleniami dostajemy nowoczesny, modny budynek, który może być energooszczędny. Warto podkreślić, że forma domu przypominającego stodołę spełnia wymogi energooszczędności. Budynek ma prostą, zwartą bryłę, co sprawia, że koszty jego ogrzewania będą mniejsze niż w przypadku domu o podobnej powierzchni, ale o rozbudowanej, skomplikowanej bryle. Prostota sprzyja także zmniejszeniu kosztów budowy. Brak dekoracyjnych detali na elewacji sprawi, że taniej będzie można ją wykończyć. 

Galeria: najlepsze domy typu nowoczesna stodoła

Nowoczesna stodoła na każdą działkę

Prostokątny kształt domu nowoczesnej stodoły łatwo dopasować na każdą działkę. Na szerokiej można ustawić budynek szerszym bokiem do wjazdu. Gdy działka jest wąska, należy szukać projektu nowoczesnej stodoły z wejściem na ścianie szczytowej. Dom stodoła może być powiększony o garaż, znajdziemy też nowoczesne stodoły bez niego, a za to na przykład z wiatą na samochód, co jest znacznie tańszym rozwiązaniem.

Nowoczesna stodoła – co to znaczy

Prostopadłościan z położonym na nim graniastosłupem to dwie bryły składające się na nowoczesną stodołę. To bardzo klasyczne rozwiązanie architektoniczne – prosty budynek z dwuspadowym dachem. Taka bryła dobrze wygląda w każdym krajobrazie. Prosta architektonicznie i prosta w budowie. Wymagająca podstawowych, znanych rozwiązań. Stodoła może zostać unowocześniona przez dostawienie do niej drugiej bryły (zwykle prostopadłościanu), np. kryjącej garaż. Praktycznym zabiegiem jest umieszczenie wejścia do domu lub tarasu w podcieniu, co też urozmaica bryłę.

Typ domu nowoczesna stodoła kojarzy się z wielką otwartą przestrzenią, a takie są przecież nowoczesne wnętrza. W domu stodole można więc zaprojektować przestronną strefę dzienną, nawet na wysokość 2 kondygnacji. Również pozostałe pomieszczenia mają wielkość wystarczającą do komfortowego życia.

Nowoczesna stodoła: projekty z Kolekcji Muratora

Przedstawiamy wybrane projekty domów typu nowoczesna stodoła. Ze względu na formę są to domy z poddaszem, które nie zawsze musi być wykorzystane. Cztery z przedstawionych projektów mają zaplanowane poddasze użytkowe. Jeden budynek można tak zaadaptować w przyszłości. Jeden projekt to dom stodoła parterowy z nieużytkowym poddaszem (bez właściwego stropu – utworzy do dolny pas wiązarów dachowych). Domy o powierzchni użytkowej od 91,6 do 227,1 m2, przeznaczone są dla średniej wielkości rodziny. Mają zwykle 3 sypialnie, często dodatkowy pokój na parterze służący jako gabinet, który w razie potrzeby może być dodatkową sypialnią. Są wyposażone w zaplecze techniczno-gospodarcze oraz sanitarne.

C365k - Przejrzysty - wariant XI

Autor arch. Przemysław Biryło

 • Powierzchnia użytkowa 91,6 m2
 • Powierzchnia garażu 32,7 m2
 • Powierzchnia netto 145,2 m2
 • Powierzchnia zabudowy 200,2 m2
 • Powierzchnia całkowita 181,2 m2
 • Liczba pokoi (z salonem) 4
 • Wymiary działki 26,80 x 18,00 m
Nowoczesna stodoła
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C365k Przejrzysty - wariant XI, arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt >>>

Przejrzysty – wariant XI to nowoczesny dom, dedykowany miłośnikom jasnych i przestronnych wnętrz. Prym wiodą tu obszerne przeszklenia, gwarantujące nie tylko świetne doświetlenie i kontakt z naturą, ale też optyczne powiększenie pomieszczeń. Motywem przewodnim jest naturalne drewno wtopione w biel ścian, tworząc uporządkowany i harmonijny obraz. Wizualizacja oraz funkcja domu nawiązują do skandynawskiego stylu, w którym dominuje minimalizm, jasne wnętrza przepełnione pozytywną energią i zamiłowanie do praktycznych rozwiązań. To wszystko znajdziemy w projekcie domu nowoczesne stodoła Przejrzysty – wariant XI . W centralnym punkcie domu znajduje się pokój dzienny, który oddzielono od kuchni za pomocą wyspy. Kuchnia nie jest zbyt duża, ale dzięki połączeniu jej z kotłownią, stworzono dodatkowe miejsce na przechowywaniu rzadziej używanego sprzętu lub produktów. Z prawej strony salonu zaplanowano dwie sypialnie oraz łazienkę, a z lewej – gabinet, z którego w łatwy sposób można zrezygnować, powiększając tym samym strefę dzienną. Usytuowany w rogu kominek nie zakłóci funkcjonalności dostępnych ścian, a jednocześnie ociepli przestrzeń niemalże całego parteru. W przedsionku przewidziano dodatkową łazienkę – idealne rozwiązania podczas wizyt gości.

Nowoczesna stodoła
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C365k Przejrzysty - wariant XI, arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt >>>

Z lewej strony domu zaprojektowano dwustanowiskowy garaż z obszernym zapleczem gospodarczym, dostępnym także z tarasu. Będzie to idealna przestrzeń na magazynowanie sprzętu grillowego i ogrodowych mebli. Szczególna uwagę skupia elewacja tylna, wzdłuż której roztacza się wygodny, częściowo zadaszony taras. Wszechobecne drewno uspokaja i wprowadza relaksującą atmosferę, a boczne ściany zapewniają poczucie intymności. Dodatkowym atutem Przejrzystego – wariant XI, jest możliwość indywidualnej adaptacji poddasza na cele użytkowe. Przestrzeń wynosząca ponad 66 mkw. pozwoli na wygospodarowanie kolejnych, potrzebnych pomieszczeń.

Zobacz szczegóły projektu: C365k Przejrzysty - wariant XI >>>

C356 - Zaczarowany

Autor arch. Witold Dominik, tech. arch. Tomasz Waligórski

 • Powierzchnia użytkowa 127,1 m2
 • Powierzchnia netto 153,2 m2
 • Powierzchnia zabudowy 109,9 m2
 • Powierzchnia całkowita 203,6 m2
 • Liczba pokoi (z salonem) 5
 • Wymiary działki 16,80 x 21,20 m
Nowoczesna stodoła
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C356 Zaczarowany, arch. Witold Dominik, tech. arch. Tomasz Waligórski Link: Zobacz projekt >>>

Projekt domu Zaczarowany to wygodny dom stodoła o nowoczesnej, wyróżniającej się architekturze. Wejście znajduje się w ścianie szczytowej, dlatego sprawdzi się znakomicie na długich, wąskich działkach. Ma modny współczesny wygląd - dwuspadowy dach jest pozbawiony okapów, a elewację parteru pokrywają panele elewacyjne w grafitowym kolorze. Dzięki wcięciu w dachu sypialnia małżeńska na poddaszu zyskała 4-metrowy taras, na którym gospodarze będą mogli wypić poranną kawę. Biało-grafitowa kolorystyka dodaje domowi elegancji.

Nowoczesna stodoła
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C356 Zaczarowany, arch. Witold Dominik, tech. arch. Tomasz Waligórski Link: Zobacz projekt >>>

Wejście do domu znajduje się w podcieniu – będzie to nieocenione rozwiązanie szczególnie w deszczowe dni. Atutem tego domu jest też prawie 50-metrowy, częściowo zadaszony taras, od strony elewacji bocznej i ogrodowej, który pozwoli domownikom cieszyć się słońcem w różnych porach dnia. Poza funkcjonalnym rozmieszczeniem pomieszczeń architekt zadbał też o zaplecze gospodarcze: obok kuchni znajduje się przydatna spiżarnia, a na poddaszu są 2 garderoby, które pozwolą ograniczyć liczbę szaf w pokojach. Jedną z garderób mają do swojej dyspozycji jedynie gospodarze.

Zobacz szczegóły projektu: C356 Zaczarowany >>>

EC317a - Dom oszczędny - wariant I (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)

Autor arch. Piotr Lewandowski

 • Powierzchnia użytkowa 141,7 m2
 • Garaż/wiata (stanowiska) 0/2
 • Powierzchnia netto 145,5 m2
 • Powierzchnia zabudowy 202,1 m2
 • Powierzchnia całkowita 202,2 m2
 • Liczba pokoi (z salonem) 5
 • Wymiary działki 27,60 x 23,30 m
Nowoczesna stodoła
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu EC317a - Dom oszczędny, arch. Piotr Lewandowski Link: Zobacz projekt >>>

Dom oszczędny - wariant I to bardzo ciekawa propozycja dla zwolenników nowoczesnej architektury oraz niebanalnych rozwiązań. Z racji tego, że dom stodoła ma kształt długiego prostokąta, jeśli zrezygnujemy z wiaty garażowej, sprawdzi się idealnie na wąskiej działce. Co ważne, elewacja ogrodowa jest niemal całkowicie otwarta na ogród za sprawą ogromnych przeszkleń, dlatego warto, aby dom stanął w jakimś urokliwym zakątku. Elewacja frontowa prezentuje się zgoła inaczej – jest maksymalnie zamknięta dla postronnych spojrzeń, ma tylko kilka niezbędnych wąskich okien. Dom jest utrzymany w duchu minimalizmu. Jego wykończenie stanowi biały tynk, który zestawiono dla kontrastu z szarą dachówką ceramiczną. W tym samym szarym kolorze jest cała stolarka okienna i drzwiowa, urozmaicenie tej kompozycji stanowi drewno o przyjemnej miodowej barwie, które pojawia się w strefie wypoczynku na tarasie oraz w strefie wejścia w postaci malowniczej pergoli, która może też służyć za wiatę garażową.

Nowoczesna stodoła
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu EC317a - Dom oszczędny - wariant I, arch. Piotr Lewandowski Link: Zobacz projekt >>>

Układ wnętrza jest dobrze przemyślany – z jednej strony znajduje się przestronna strefa dzienna (prawie 44-metrowy pokój dzienny), a z drugiej - nocna. Dla zachowania większej prywatności można je oddzielić drzwiami przesuwnymi. Z tyłu domu jest królestwo gospodarzy, którzy mają do dyspozycji sypialnię, oddzielną garderobę i łazienkę. Bardzo dużą zaletą tego projektu jest możliwość wyjścia z każdego pokoju na rozległy taras. Niedaleko wejścia przewidziano też gabinet, który przyda się osobom pracującym w domu.

Zobacz szczegóły projektu: Dom oszczędny - wariant I EC317a >>>

A102cG2 - Dom z klimatem - wariant V (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)

Autor arch. Katarzyna Słupeczańska

 • Powierzchnia użytkowa 141,9 m2
 • Garaż/wiata (stanowiska) 2/0
 • Powierzchnia netto 248,7 m2
 • Powierzchnia zabudowy 191,8 m2
 • Powierzchnia całkowita 267,0 m2
 • Liczba pokoi (z salonem) 5
 • Wymiary działki 17,10 x 29,70 m
Nowoczesna stodoła
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu A102cG2 - Dom z klimatem - wariant V, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Zobacz projekt >>>

Dom z klimatem - wariant V to zgrabny budynek, który nadaje się na działki ustawione wąskim bokiem do drogi. Do ściany szczytowej od strony wjazdu jest przystawiony garaż, za którym schowano boczny fragment tarasu. W ten sposób powstał tam dyskretny kącik z pergolą, pod którą można biesiadować na świeżym powietrzu. Jedna ściana budynku jest ślepa, co pozwala zbliżyć go do posesji sąsiadów (to zaleta, gdy ma się bardzo wąską działkę).

Od frontu dom stodoła wygląda skromnie, wejście jest schowane w głębi przy ścianie garażu. Za to po drugiej stronie bryły dzieje się wiele ciekawego. Z dwóch stron dom jest otoczony tarasem. Ogrodowa ściana szczytowa to jedno wielkie przeszklenie, za którym skrywa się salon o wysokości dwóch kondygnacji.

Nowoczesna stodoła
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu A102cG2 - Dom z klimatem - wariant V, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Zobacz projekt >>>

Dom z klimatem - wariant V ma bardzo wygodnie zaplanowane wnętrza. Obok wejścia znajduje się gabinet, w którym będzie się przyjemnie pracować, ponieważ jest widny (ma szerokie drzwi na taras). Dalej w głębi korytarza znajduje się spiżarnia umieszczona na tyłach kuchni (można do niej wejść z dwóch stron). Drugą część parteru zajmuje otwarty salon z częścią jadalnianą połączony z kuchnią przez wyspę. Wzdłuż ślepej ściany są umieszczone przedsionek, garderoba, łazienka i schody oraz część telewizyjna salonu.

Z antresoli na poddaszu jest widok na salon, taras i ogród za nim. Poza tym umieszczono tam 3 sypialnie i dużą łazienkę. Z największej sypialni jest wyjścia na taras umieszczony na dachu garażu.

Zobacz szczegóły projektu: Dom z klimatem - wariant V >>>

C403 - Dolnoślązaczka

Autor arch. Karolina Kalitan

 • Powierzchnia użytkowa 157,0 m2
 • Powierzchnia netto 196,3 m2
 • Powierzchnia zabudowy 146,8 m2
 • Powierzchnia całkowita 266,5 m2
 • Liczba pokoi (z salonem) 4
 • Wymiary działki 23,90 x 18,10 m
Nowoczesna stodoła
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C403 - Dolnoślązaczka, arch. Karolina Kalitan Link: Zobacz projekt >>>

Gościnna Dolnoślązaczka zaprasza w swoje progi. Prosta, wręcz ascetyczna architektura to ukłon w stronę miłośników minimalistycznych trendów i nieszablonowych rozwiązań. Białe ściany, tradycyjny dach o dużym spadku i wiśniowej barwie oraz elementy z ciemnego drewna to połączenie nowoczesnej stodoły i mazurskiego stylu. Gdyby elewacje ozdobić murem pruskim, dom idealnie wpisałby się w mazurski pejzaż.

Nowoczesna stodoła
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C403 - Dolnoślązaczka, arch. Karolina Kalitan Link: Zobacz projekt >>>

Na uwagę zasługuje elewacja boczna z dużym, osłoniętym tarasem. Wszechobecne drewno sprawia, że ten zaciszny tarasowy kącik jest klimatyczny i przytulny. W salonie zaprojektowano kominek, który pozytywnie wpłynie na panującą tu atmosferę i ociepli strefę wypoczynku. Obok salonu znajduje się dwuosobowa sypialnia z łazienką, a dalej – obszerna kuchnia z jadalnią. Na pewno nie zabraknie w niej miejsca na biesiadowanie całej rodziny. Na poddaszu projektu domu Dolnoślązaczka znajdują się dwie sypialnie, komfortowa łazienka oraz duży hol – który może też pełnić funkcję gabinetu do pracy.

Zobacz szczegóły projektu: Dolnoślązaczka

EC394 - Wykadrowany (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)

Autor arch. Karol Włoskowski

 • Powierzchnia użytkowa 227,1 m2
 • Powierzchnia garażu 48,9 m2
 • Garaż/wiata (stanowiska) 2/0
 • Powierzchnia netto 382,8 m2
 • Powierzchnia zabudowy 274,6 m2
 • Powierzchnia całkowita 435,8 m2
 • Liczba pokoi (z salonem) 6
 • Wymiary działki 26,90 x 26,00 m
Nowoczesna stodoła
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu EC394 - Wykadrowany, arch. Karol Włoskowski Link: Zobacz projekt >>>

Projekt domu Wykadrowany to nietuzinkowy, okazały dom, na miarę XXI wieku. W budynku typu nowoczesna stodoła postawiono na maksymalną funkcjonalność i chłodną estetykę, skomponowaną na bazie szarości przełamanej stolarką w pomarańczowym kolorze. Dom stanowi zwartą, dwukondygnacyjną bryłę zestawioną z jednokondygnacyjnym garażem.

Nowoczesna stodoła
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu EC394 - Wykadrowany, arch. Karol Włoskowski Link: Zobacz projekt >>>

Wzdłuż całej elewacji bocznej zaprojektowano duże przeszklenia, a na poddaszu, w podłużnej lukarnie – długie, pasmowe okna. Wszystkie te elementy stworzyły modernistyczny obraz, który urzeka swą surowością i geometrycznym kształtem. Wejście podkreślone jest dużą wnęką, założoną pomiędzy dwiema pokaźnymi kolumnami. Ta płaszczyzna jest zapowiedzią tego, co spotka nas w środku, czyli zapowiedzią przestronności i nowoczesności. W poziomie parteru zaplanowano przestrzeń publiczną podzieloną funkcjonalnie na trzy strefy: wypoczynkową, jadalną i kuchenną. Aranżacja na otwartym planie sprzyja swobodnej komunikacji i poczuciu nieograniczonej przestrzeni. To poczucie spotęgowane jest także (wspomnianymi już) dużymi oknami, które zapewniają maksymalny dopływ światła, a także brakiem stropu nad częścią strefy wypoczynkowej. Kuchnia łączy się z jadalnią za pomocą wyspy, która bez wątpienia będzie sprzyjać wspólnemu przygotowywaniu potraw, a kuchenne zaplecze zapewni maksimum miejsca do przechowywania. Warto też zwrócić uwagę na gigantyczny taras, który zaprojektowano wzdłuż trzech elewacji. Jest to przestrzeń komunikacyjna, jak również wypoczynkowa - w nieco awangardowym duchu. To miejsce zachęcające do relaksu i korzystania ze słonecznej aury pogodowej. Łatwo wyobrazić tu sobie jasne kanapy, stolik kawowy, nowoczesny parasol i donice pełne ciekawych roślin. Poddasze domu dedykowane jest czteroosobowej rodzinie - jeśli jedna z sypialni będzie pokojem gościnnym. W innym przypadku sypialnie zaspokoją potrzeby 5 lub 6 domowników. 

Zobacz szczegóły projektu: Wykadrowany >>>