Wyjątkowy dom na Mazurach w stylu nowoczesnej stodoły

2022-06-23 16:30

To wyjątkowy, nowoczesny dom na Mazurach. Wyglądem przypomina przeszkloną stodołę. W projekcie zastosowano wiele pomysłowych i oryginalnych rozwiązań. Dom składa się z dwóch odrębnych budynków połączonych szklanym łącznikiem. Dom idealnie pasuje do sąsiednich, tradycyjnych zabudowań Warmii i Mazur.

Dom na stawem Mazury
Autor: Pracownia Line Architekci To nowoczesny dom na Mazurach, zarówno w swojej architekturze zewnętrznej, jak też w urządzeniu wnętrza

Właścicielem prezentowanego domu jest Pan Tomasz – rolnik prowadzący duże gospodarstwo. W rodzinnej okolicy postanowił zbudować dom swoich marzeń. Od początku miał sprecyzowane pomysły dotyczące całej inwestycji. Wraz z żoną szukał więc nie gotowego projektu, a architektów otwartych na niepowtarzalne rozwiązania, którzy stworzą dom w pełni dopasowany do potrzeb jego rodziny.

Zdecydował się na współpracę ze studiem LINE Architekci, specjalizującym się w indywidualnych projektach budynków i wnętrz.

Galeria: projekty domów typu nowoczesne stodoła

Nowoczesny projekt wpisany w regionalną zabudowę

Architektki Anna Kulińska i Agnieszka Mogielnicka inspirując się najbliższym, niezwykle malowniczym otoczeniem, wymyśliły dla projektu nazwę „Dom nad stawem”. Budynek miał być nie tylko nowoczesny, wygodny i niepowtarzalny, ale także w pełni oparty na własnych pomysłach inwestora.

Równie istotne było harmonijne wkomponowanie innowacyjnego budynku w krajobraz okolicy oraz lokalną architekturę. Zaprojektowany obiekt idealnie pasował do tradycyjnych sąsiednich zabudowań, a równocześnie w pełni odzwierciedlał zamiłowanie inwestora do nowoczesnych rozwiązań.

GALERIA: zobacz więcej zdjęć tego wyjątkowego domu na Mazurach

Jeden dom, dwie bryły

Ostatecznie powstały dwie bryły ustawione obok siebie pod kątem. Inspirację dla nich stanowiła tradycyjna zabudowa siedliskowa Warmii i Mazur, którą od zawsze cechował podział na część mieszkalną i gospodarczą. Zgodnie z założeniami projektu w większym budynku ulokowano pomieszczenia dzienne – salon, kuchnię, bawialnię i gabinet, a także sypialnie. Mniejsza bryła służy natomiast jako trzystanowiskowy garaż.

Dla wygody oba budynki połączono dwustronnie przeszklonym łącznikiem. Oba budynki posiadają dachy dwuspadowe i proporcje doskonale wpisujące się w okoliczną zabudowę.

Dom na stawem Mazury
Autor: Pracownia Line Architekci Garaż z częścią gospodarczą jest połączony z domem dwustronnie przeszklonym łącznikiem

Kreatywne rozwiązania wykorzystujące potencjał działki

Choć inwestor miał dobrze sprecyzowany pomysł na swój dom, to jednak pozostawał otwarty na nowe, często innowacyjne propozycje. W projekcie postawiono więc na odważny kontrast pomiędzy obiema bryłami.

W przypadku budynku mieszkalnego zdecydowano się na jaśniejsze, szare barwy, a garażowi nadano jednolity, ciemnoszary odcień. W tym celu wykorzystano wybraną przez inwestora płaską dachówkę Domino, marki CREATON, która znalazła zastosowanie nie tylko na dachach obu budynków, ale posłużyły również do wykończenia elewacji garażu.

Przeczytaj też: Szara elewacja i dach - 15 pomysłów na projekty domów w szarym kolorze >>>

Układ funkcjonalny domu

Układ funkcjonalny całego domu został dostosowany do indywidualnych potrzeb inwestora. W części mieszkalnej (liczącej 250 m2) największym pomieszczeniem jest dwukondygnacyjny salon z półzamkniętą kuchnią, oddzieloną przeszkloną przesłoną. Pozostałą przestrzeń przeznaczono na gabinet, garderobę, sypialnie oraz łazienki i pralnię.

Na poddaszu urządzono natomiast pokój kinowy, pełniący równocześnie funkcję bawialni. Wszystkie okna zaprojektowano w układzie wertykalnym. Wyjątek stanowi okno kuchenne, które ma układ horyzontalny i zapewnia panoramiczny widok na drogę dojazdową.

Inteligentne rozwiązania

Nowoczesnym usprawnieniem jest inteligentny system umożliwiający sterowanie wieloma elementami domu za pomocą aplikacji w smartfonie. Dzięki niemu w wygodny i szybki sposób da się kontrolować oświetlenie, bramę garażową, grzejniki elektryczne oraz ogrzewanie podłogowe.

Przeczytaj też: System zdalnego sterowania domem: automatyka domowa >>>

Nasi Partnerzy polecają