Wyjątkowy dom na Mazurach w stylu nowoczesnej stodoły

2022-06-23 16:30
Dom na stawem Mazury
Autor: Pracownia Line Architekci To nowoczesny dom na Mazurach, zarówno w swojej architekturze zewnętrznej, jak też w urządzeniu wnętrza

To wyjątkowy, nowoczesny dom na Mazurach. Wyglądem przypomina przeszkloną stodołę. W projekcie zastosowano wiele pomysłowych i oryginalnych rozwiązań. Dom składa się z dwóch odrębnych budynków połączonych szklanym łącznikiem. Dom idealnie pasuje do sąsiednich, tradycyjnych zabudowań Warmii i Mazur.

Właścicielem prezentowanego domu jest Pan Tomasz – rolnik prowadzący duże gospodarstwo. W rodzinnej okolicy postanowił zbudować dom swoich marzeń. Od początku miał sprecyzowane pomysły dotyczące całej inwestycji. Wraz z żoną szukał więc nie gotowego projektu, a architektów otwartych na niepowtarzalne rozwiązania, którzy stworzą dom w pełni dopasowany do potrzeb jego rodziny.

Zdecydował się na współpracę ze studiem LINE Architekci, specjalizującym się w indywidualnych projektach budynków i wnętrz.

Galeria: projekty domów typu nowoczesne stodoła

Nowoczesny projekt wpisany w regionalną zabudowę

Architektki Anna Kulińska i Agnieszka Mogielnicka inspirując się najbliższym, niezwykle malowniczym otoczeniem, wymyśliły dla projektu nazwę „Dom nad stawem”. Budynek miał być nie tylko nowoczesny, wygodny i niepowtarzalny, ale także w pełni oparty na własnych pomysłach inwestora.

Równie istotne było harmonijne wkomponowanie innowacyjnego budynku w krajobraz okolicy oraz lokalną architekturę. Zaprojektowany obiekt idealnie pasował do tradycyjnych sąsiednich zabudowań, a równocześnie w pełni odzwierciedlał zamiłowanie inwestora do nowoczesnych rozwiązań.

GALERIA: zobacz więcej zdjęć tego wyjątkowego domu na Mazurach

Jeden dom, dwie bryły

Ostatecznie powstały dwie bryły ustawione obok siebie pod kątem. Inspirację dla nich stanowiła tradycyjna zabudowa siedliskowa Warmii i Mazur, którą od zawsze cechował podział na część mieszkalną i gospodarczą. Zgodnie z założeniami projektu w większym budynku ulokowano pomieszczenia dzienne – salon, kuchnię, bawialnię i gabinet, a także sypialnie. Mniejsza bryła służy natomiast jako trzystanowiskowy garaż.

Dla wygody oba budynki połączono dwustronnie przeszklonym łącznikiem. Oba budynki posiadają dachy dwuspadowe i proporcje doskonale wpisujące się w okoliczną zabudowę.

Dom na stawem Mazury
Autor: Pracownia Line Architekci Garaż z częścią gospodarczą jest połączony z domem dwustronnie przeszklonym łącznikiem

Kreatywne rozwiązania wykorzystujące potencjał działki

Choć inwestor miał dobrze sprecyzowany pomysł na swój dom, to jednak pozostawał otwarty na nowe, często innowacyjne propozycje. W projekcie postawiono więc na odważny kontrast pomiędzy obiema bryłami.

W przypadku budynku mieszkalnego zdecydowano się na jaśniejsze, szare barwy, a garażowi nadano jednolity, ciemnoszary odcień. W tym celu wykorzystano wybraną przez inwestora płaską dachówkę Domino, marki CREATON, która znalazła zastosowanie nie tylko na dachach obu budynków, ale posłużyły również do wykończenia elewacji garażu.

Przeczytaj też: Szara elewacja i dach - 15 pomysłów na projekty domów w szarym kolorze >>>

Układ funkcjonalny domu

Układ funkcjonalny całego domu został dostosowany do indywidualnych potrzeb inwestora. W części mieszkalnej (liczącej 250 m2) największym pomieszczeniem jest dwukondygnacyjny salon z półzamkniętą kuchnią, oddzieloną przeszkloną przesłoną. Pozostałą przestrzeń przeznaczono na gabinet, garderobę, sypialnie oraz łazienki i pralnię.

Na poddaszu urządzono natomiast pokój kinowy, pełniący równocześnie funkcję bawialni. Wszystkie okna zaprojektowano w układzie wertykalnym. Wyjątek stanowi okno kuchenne, które ma układ horyzontalny i zapewnia panoramiczny widok na drogę dojazdową.

Inteligentne rozwiązania

Nowoczesnym usprawnieniem jest inteligentny system umożliwiający sterowanie wieloma elementami domu za pomocą aplikacji w smartfonie. Dzięki niemu w wygodny i szybki sposób da się kontrolować oświetlenie, bramę garażową, grzejniki elektryczne oraz ogrzewanie podłogowe.

Przeczytaj też: System zdalnego sterowania domem: automatyka domowa >>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE