Szara elewacja i dach - 15 pomysłów na projekty domów w szarym kolorze

2022-05-23 14:47
 A106a Zaufany - wariant I
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Szara elewacja dodaje elegancji i pasuje do każdego otoczenia. Projekt A106a Zaufany - wariant I, arch. Ewa Dziewiątkowska

Szara elewacja i dach to najmodniejszy trend wykańczania domów. Wybraliśmy projekty domy z kolekcji Muratora zaprojektowane w szarym kolorze.

Szara elewacja domu nawiązuje do tradycji wznoszenia budynków z materiałów naturalnych, miejscowych. Drewno niezabezpieczone z czasem szarzeje. Podobnie dzieje się ze strzechą lub gontem na dachu.

Na wielu terenach domy budowano z kamienia. Dziś projektując domy wracamy do korzeni, wykorzystując nowoczesne materiały wykończeniowe: tynk, cegły, drewno, którym można nadać szary kolor. Szary pojawia się również wokół domu - na nawierzchniach, w ogrodzie i ogrodzeniu. Jest wiele odcieni szarego - od jasnoszarego, przez szary, popielaty, ciemnoszary, po antracytowy, prawie czarny. Dlatego nawet w obrębie tej jednej palety można tworzyć zróżnicowane kolorystycznie szare elewacje.

Spis treści

  1. Szary dach - piąta elewacja
  2. Szara elewacja
  3. Szare drewno na elewacji
  4. Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje:

Szary dach - piąta elewacja

Zacznijmy od dachu, który w przypadku domów o dachu spadzistym jest uważany za piątą elewację. Widoczna na froncie połać dachu często dominuje nad całością. Szary dach to obecnie najmodniejsze rozwiązanie. Można taki wykonać, stosując dachówki ceramiczne lub dachówki betonowe, blachę stalową, cynkowo-tytanową lub aluminiową, blachodachówki. W domu Pleszka II SZ górna część bryły jest ciemnoszara. Wielkie proste połacie dachu są wykonane z dachówki. Szary dach nad budynkiem jest kontynuowany w postaci szarych połaci kryjących garaż. Dopełnieniem szarej bryły są górne partie ścian szczytowych pokryte szarym tynkiem z poziomymi boniami. Kolor szary przewidziano również dla elementów wykończeniowych domu. Taką barwę ma system orynnowania i akcesoria na dachu. Przewidziano również szare drzwi wejściowe oraz stolarkę okienną. Także garaż ma wielką szarą bramę. Bryła z ciemnoszarą dominantą jest posadowiona w ogrodzie, który łączy się z domem jasnoszarymi tarasami i jeszcze jaśniejszymi obsypkami żwirowymi.

Domy w szarej tonacji
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M255c - Serdeczny - wariant III, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Zobacz projekt domu >>>

Podobnie jest zakomponowany dom o nazwie Serdeczny - wariant III (M255c). Bardzo ciemny szary dach jest wykonany z dachówek płaskich. Mogą one mieć kolor antracytowy, nawet czarny. Na elewacjach prym wiedzie szary, boniowany tynk imitujący wielkoformatowe, betonowe płyty. Połączono go z bielą ścian oraz drewnianą stolarką w cyprysowym kolorze. Jasnoszary kolor znajdziemy również w aranżacjach ogrodowych. Dzięki temu uzyskano efekt umiarkowania i harmonii.

Jak i czym pomalować elewację?
Domy w szarej tonacji
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt domu GL9991478 - Pleszka II SZ, arch. Piotr Godlewski, arch. Krzysztof Lelek, Studio Atrium Link: Zobacz projekt domu >>>

Szara elewacja

Taki zabieg zastosowano na elewacjach domu HK-NH-717. Pod bardzo ciemnoszarym dachem krytym dachówkami płaskimi wykorzystano dwa odcienie szarego. Jasnoszare ściany przerywają ciemnoszare fragmenty tynku między oknami i drzwiami (również w kolorze ciemnoszarym) wyglądające jak wielkie płyty elewacyjne. Ich kształt jest dostosowany do kształtu stolarki, np. poziomy pas okien na froncie przedłużono w poziomie ciemnoszarym tynkiem. Szare elewacje ożywia biała rama wokół wejścia, która otacza również ciemną bramę garażową.

Domy w szarej tonacji
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt domu HK-NH-717, autor HomeKONCEPT Link: Zobacz projekt domu >>>

W II wariancie domu Od serca (M242b) również zastosowano paletę szarości, ale w innym układzie. Dach jest kryty ciemnoszarymi, antracytowymi dachówkami płaskimi. Równie mocny, a nawet ciemniejszy odcień szarości wykorzystano do wykończenia cokołów i kominów płytkami klinkierowymi. Dwa narożniki domu szeroko zaakcentowano boniowaniem tynku w kolorze szarym, co zdecydowanie wskazuje strefy okienne na tych elewacjach. Drewniana stolarka nawiązuje do posadzki tarasu. Całość uzupełnia nawierzchnia w jasnoszarym odcieniu. Taka kompozycja stanowi uporządkowany i przyjazny obraz.

Domy w szarej tonacji
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M242a - Od serca - wariant I, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Zobacz projekt domu >>>

Szare drewno na elewacji

Modę na szare kolory dostrzegli również producenci farb i lakierów do drewna. Każde deski można zabezpieczyć impregnatem, a potem wykończyć szarą bejcą i lakierem albo szarym olejem lub lakierobejcą. To pozwala wykorzystać szare deski do wykonania oblicówek. Takie rozwiązanie jest przewidziane w jednym z wariantów bardzo popularnych projektów domów z kolekcji Muratora - Miarodajny (C333h) i Czterolistna koniczyna (C444w). W Miarodajnym projektant zaplanował wykończenie szarymi deskami strefy wejścia i wnęki tarasowej oraz szczytów ścian poddasza. Słup podpierający dach w narożniku przy tarasie należy obłożyć szarymi płytkami z klinkieru.

Domy w szarej tonacji
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C333h Miarodajny - wariant VIII, arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt domu >>>

W domu parterowym Czterolistna koniczyna szara drewniana oblicówka zdobi wejście i fragment tarasu. Do wykończenia cokołów i komina przewidziano płytki klinkierowe w ciemniejszym odcieniu.

Domy w szarej tonacji
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C444w Czterolistna koniczyna - wariant XIX, arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt domu >>>

Oba domy są przykryte szarymi dachami, które można wykończyć dachówkami lub blachodachówka.

Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.