Szara elewacja i dach: domy w szarym kolorze z katalogu Muratora

Domy w szarej tonacji
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M255c - Serdeczny - wariant III, arch. Ewa Dziewiątkowska

Szara elewacja i dach to najmodniejszy trend wykańczania domów. Wybraliśmy domy z kolekcji Muratora zaprojektowane w szarym kolorze.

Szara elewacja domu nawiązuje do tradycji wznoszenia budynków z materiałów naturalnych, miejscowych. Drewno niezabezpieczone z czasem szarzeje. Podobnie dzieje się ze strzechą lub gontem na dachu.

Na wielu terenach domy budowano z kamienia. Dziś wracamy do korzeni, wykorzystując nowoczesne materiały wykończeniowe: tynk, cegły, drewno, którym można nadać ten kolor. Szary pojawia się również wokół domu: na nawierzchniach, w ogrodzie i ogrodzeniu. Jest wiele odcieni szarego - od jasnoszarego, przez szary, popielaty, ciemnoszary, po antracytowy, prawie czarny. Dlatego nawet w obrębie tej jednej palety można tworzyć zróżnicowane kolorystycznie elewacje.

Spis treści

  1. Szary dach: piąta elewacja
  2. Elewacja ciemnoszara i jasnoszara
  3. Stopniowanie szarości na elewacji
  4. Szare drewno na elewacji
  5. Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje:

Szary dach: piąta elewacja

Zacznijmy od dachu, który w przypadku domów o dachu spadzistym jest uważany za piątą elewację. Widoczna na froncie połać dachu często dominuje nad całością. Szary dach to obecnie najmodniejsze rozwiązanie. Można taki wykonać, stosując dachówki ceramiczne lub dachówki betonowe, blachę stalową, cynkowo-tytanową lub aluminiową, blachodachówki. W domu Pleszka II SZ górna część bryły jest ciemnoszara. Wielkie proste połacie dachu są wykonane z dachówki. Szary dach nad budynkiem jest kontynuowany w postaci szarych połaci kryjących garaż. Dopełnieniem szarej bryły są górne partie ścian szczytowych pokryte szarym tynkiem z poziomymi boniami. Kolor szary przewidziano również dla elementów wykończeniowych domu. Taką barwę ma system orynnowania i akcesoria na dachu. Przewidziano ją również dla drzwi wejściowych oraz stolarki okiennej. Także garaż ma wielką szarą bramę. Bryła z ciemnoszarą dominantą jest posadowiona w ogrodzie, który łączy się z domem jasnoszarymi tarasami i jeszcze jaśniejszymi obsypkami żwirowymi.

Domy w szarej tonacji
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt domu GL9991478 - Pleszka II SZ, arch. Piotr Godlewski, arch. Krzysztof Lelek, Studio Atrium Link: Zobacz projekt domu >>>

Elewacja ciemnoszara i jasnoszara

Budynek może być skomponowany kontrastowo. Pod bardzo ciemnym, antracytowym dachem znajduje się jasnoszara bryła. Efekt taki zaplanowano w I wariancie domu Oznaczony (Murator EC373a). Nieduże połacie ciemnografitowej dachówki przykrywają bryłę wzniesioną w technologii muru dwuwarstwowego. Szara elewacja domu jest wykończona płytkami klinkierowymi w jasnoszarym odcieniu. Całość uzupełniają i ożywiają stolarka oraz okładziny elewacyjne w kolorze jasnego drewna. Na jasnoszarym tle elewacji ładne wyglądają białe obramowania strefy wejścia i tarasu. Warto zwrócić uwagę, że ten dom nadaje się na narożną działkę - wejście do domu znajduje się  na innej elewacji niż garaż (żeby wejść do domu z garażu, trzeba przejść na zewnątrz).

Domy w szarej tonacji
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt EC373a - Oznaczony - wariant I (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją), arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska Link: Zobacz projekt domu >>>

Podobnie jest zakomponowany dom o nazwie Serdeczny - wariant III (M255c). Bardzo ciemny dach jest wykonany z dachówek płaskich. Mogą one mieć kolor antracytowy, nawet czarny. Na elewacjach prym wiedzie szary, boniowany tynk imitujący wielkoformatowe, betonowe płyty. Połączono go z bielą ścian oraz drewnianą stolarką w cyprysowym kolorze. Jasnoszary kolor znajdziemy również w aranżacjach ogrodowych. Dzięki temu uzyskano efekt umiarkowania i harmonii.

Jak i czym pomalować elewację?
Domy w szarej tonacji
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M255c - Serdeczny - wariant III, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Zobacz projekt domu >>>

Stopniowanie szarości na elewacji

Taki zabieg zastosowano na elewacjach domu HK-NH-717. Pod bardzo ciemnoszarym dachem krytym dachówkami płaskimi wykorzystano dwa odcienie szarego. Jasnoszare ściany przerywają ciemnoszare fragmenty tynku między oknami i drzwiami (również w kolorze ciemnoszarym) wyglądające jak wielkie płyty elewacyjne. Ich kształt jest dostosowany do kształtu stolarki, np. poziomy pas okien na froncie przedłużono w poziomie ciemnoszarym tynkiem. Szare elewacje ożywia biała rama wokół wejścia, która otacza również ciemną bramę garażową.

Domy w szarej tonacji
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt domu HK-NH-717, autor HomeKONCEPT Link: Zobacz projekt domu >>>

W II wariancie domu Od serca (M242b) również zastosowano paletę szarości, ale w innym układzie. Dach jest kryty ciemnoszarymi, antracytowymi dachówkami płaskimi. Równie mocny, a nawet ciemniejszy odcień szarości wykorzystano do wykończenia cokołów i kominów płytkami klinkierowymi. Dwa narożniki domu szeroko zaakcentowano boniowaniem tynku w kolorze szarym, co zdecydowanie wskazuje strefy okienne na tych elewacjach. Drewniana stolarka nawiązuje do posadzki tarasu. Całość uzupełnia nawierzchnia w jasnoszarym odcieniu. Taka kompozycja stanowi uporządkowany i przyjazny obraz.

Domy w szarej tonacji
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M242b - Od serca - wariant II, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Zobacz projekt domu >>>

Szare drewno na elewacji

Modę na szare kolory dostrzegli również producenci farb i lakierów do drewna. Każde deski można zabezpieczyć impregnatem, a potem wykończyć szarą bejcą i lakierem albo szarym olejem lub lakierobejcą. To pozwala wykorzystać szare deski do wykonania oblicówek. Takie rozwiązanie jest przewidziane w jednym z wariantów bardzo popularnych projektów domów z kolekcji Muratora - Miarodajny (C333h) i Czterolistna koniczyna (C444w). W Miarodajnym projektant zaplanował wykończenie szarymi deskami strefy wejścia i wnęki tarasowej oraz szczytów ścian poddasza. Słup podpierający dach w narożniku przy tarasie należy obłożyć szarymi płytkami z klinkieru.

Domy w szarej tonacji
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C333h Miarodajny - wariant VIII, arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt domu >>>

W parterowej Czterolistnej koniczynie szara drewniana oblicówka zdobi wejście i fragment tarasu. Do wykończenia cokołów i komina przewidziano płytki klinkierowe w ciemniejszym odcieniu.

Domy w szarej tonacji
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C444w Czterolistna koniczyna - wariant XIX, arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt domu >>>

Oba domy są przykryte szarymi dachami, które można wykończyć dachówkami lub blachodachówka.

Projekty domów

Odkryj najpopularniejsze Kolekcje projektów gotowych domów z oferty Murator PROJEKTY. Zobacz walory projektów tego typu i przekonaj się, że małe jest nie tylko piękne, ale także komfortowe i ekonomiczne.

Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE