Dom energooszczędna kostka. Wpasowany w otoczenie
Na działce w willowej dzielnicy Wrocławia znajdował się dom do rozbiórki. Architekci z pracowni Kameleonlab zaprojektowali dwukrotnie większy budynek, by pomieścić wszystkie wymagania przedstawione przez inwestorów. To, na czym zależało właścicielom to energooszczędność i prosta forma. I tak właśnie jest.
Dom zaprojektowano według schematów budownictwa pasywnego – maksymalnie zamknięty od strony północno-wschodniej i północno-zachodniej i otwarty strefą dzienną i innymi pomieszczeniami mieszkalnymi na stronę południowo-zachodnią.
Autor: zdjęcia: Gracjan Donarski, Kuba Woźniczka; projekt: Kameleonlab
Inwestorzy chcieli, by forma bryły była prosta, a dach płaski, co korespondowało z zamierzeniem nieinwazyjnego wpisania się w najbliższe otoczenie, w którym dominują domy „kostki” z lat 70. XX wieku. Powierzchnia netto to 330 m2, realizacja projektu trwała od 2013 do 2016 r. Od strony ogrodu całość budynku jest przeszklona i zamontowane są tam rolety. Dom jest wykończony płytami Fibre C (produkt austriackiej firmy Rieder). To rodzaj cienkich płyt z betonu wzmocnionego włóknem szklanym - tzw. beton GRC ( ang. glassfibre reinforced concrete GRC).
Autor: zdjęcia: Gracjan Donarski, Kuba Woźniczka; projekt: Kameleonlab
Dom o prostym wnętrzu
Wnętrza domu również zaprojektowano minimalistycznie. Aranżację mebli i innych elementów wyposażenia jak np. oświetlenie podporządkowano konsekwentnie układowi liniowemu, który wynika częściowo z rozmieszczenia pomieszczeń i ich funkcji.
W wysokiej przestrzeni strefy dziennej (salon mieści się na dwóch kondygnacjach i dodatkowo jest antresola) architekci zaproponowali dwupoziomowy układ linii świetlnych pozwalający na strefowanie oświetlenia i stworzenie np. półmroku na antresoli przy rozświetlonym salonie na poziomie dolnym. Na co właściciele przystali.
Całość zaaranżowano w oszczędnej kolorystyce ograniczonej do bieli i jasnych odcieni szarości. Na parterze zastosowano posadzki z mikrocementu.
Zobacz koniecznie: