Śmietnik, kompostownik, szambo, studnia - w jakiej odległości od granicy działki?

2023-06-22 21:34

Usytuowanie śmietnika, kompostownika, szamba, a nawet studni może być powodem konfliktu z sąsiadami. Jakie są minimalne odległości tych obiektów od budynków i granic działki?

Śmietnik, kompostownik, szambo, studnia- w jakiej odległości od granicy działki?
Autor: Andrzej Szandomirski Na działce budowlanej z domem jednorodzinnym należy zaplanować miejsce na ustawienie pojemników na odpady

Spis treści

  1. Odległość śmietnika od granicy działki
  2. Odległość szamba i kompostownika od granicy działki
  3. Odległość studni od granicy działki

Odległość śmietnika od granicy działki

Zgodnie z § 22 Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie na działce budowlanej z domem jednorodzinnym należy zaplanować miejsce na ustawienie pojemników służących do czasowego gromadzenia odpadów stałych, z uwzględnieniem ich segregowania na poszczególne frakcje. Miejsce to może mieć postać:

  • zadaszonej osłony (altanki) lub pomieszczenia ze ścianami pełnymi bądź ażurowymi lub
  • utwardzonego placu do ustawiania zamykanego kontenera.

W zabudowie jednorodzinnej odległość miejsc na pojemniki/ kontenery na odpady stałe powinna wynosić co najmniej:

  • 3 m od okien i drzwi do budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi;
  • 2 m od granicy z sąsiednią działką. Zachowanie odległości od granicy działki nie jest wymagane tylko wtedy, gdy zadaszone osłony lub pomieszczenia stykają si ę z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej bądź też przy linii rozgraniczającej od strony ulicy.

W innych rodzajach zabudowy powyższe minimalne odległości są większe: 10 m od okien i drzwi do budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi i 3 m od granicy z sąsiednią działką (chyba że osłony lub pomieszczenia stykają si ę z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej). W przypadku przebudowy istniejącej zabudowy wskazane odległości mogą być pomniejszone, jednak nie więcej niż o połowę, po uzyskaniu opinii państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

Odległość szamba i kompostownika od granicy działki

Zgodnie z § 35 Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe powinny mieć:

  • dno i ściany nieprzepuszczalne;
  • szczelne przekrycie z zamykanym otworem do usuwania nieczystości;
  • odpowietrzenie wyprowadzone co najmniej 0,5 m ponad poziom terenu.

W rozporządzeniu określono również minimalne odległości między zbiornikiem na nieczystości ciekłe a innymi obiektami budowlanymi oraz granicą działki (w § 31 i 36). Odległość pokryw i wylotów wentylacji ze zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m³ powinna wynosić co najmniej:

  • 15 m od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz do magazynów produktów spożywczych;
  • 7,5 m od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego;
  • 15 m od studni (licząc od jej osi) dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi i niewymagającej, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony ujęć i źródeł wodnych, ustanowienia strefy ochronnej.

W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej niektóre z tych odległości mogą być mniejsze i wynosić co najmniej:

  • 5 m od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi;
  • 2 m od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego.

Co ważne, wójt (burmistrz lub prezydent miasta) w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w porozumieniu z państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym, może ustalić dla działek budowlanych położonych przy zabudowanych działkach sąsiednich odległości mniejsze niż określone wyżej.

Dodatkowo kryte zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe mogą być sytuowane w odległości mniejszej niż 2 m od granicy, w tym także przy granicy działek, jeżeli sąsiadują z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej (pod warunkiem zachowania pozostałych odległości określonych w § 31 i 36).

Przyjmuje się, że dla przydomowych kompostowników obowiązują takie same minimalne odległości jak dla szamb.

Odległość studni od granicy działki

Studniom jest poświęcony rozdział 6 Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Zgodnie z § 31 ust. 1 odległość studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi i niewymagającej, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony ujęć i źródeł wodnych, ustanowienia strefy ochronnej powinna wynosić – licząc od osi studni – co najmniej:

  • 5 m do granicy działki;
  • 7,5 m do osi rowu przydrożnego;
  • 15 m do budynków inwentarskich i związanych z nimi szczelnych silosów, zbiorników do gromadzenia nieczystości, kompostu oraz podobnych szczelnych urządzeń;
  • 30 m do najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód;
  • 70 m do nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji lokalnej bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków oraz do granicy pola filtracyjnego.

Wyjątkowo dopuszcza się sytuowanie studni w odległości mniejszej niż 5 m od granicy działki, a także studni wspólnej na granicy dwóch działek - pod warunkiem zachowania na obydwu działkach wskazanych wyżej odległości (oczywiście bez pierwszego punktu).

Uwaga! Przepisy nie wskazują minimalnych odległości dla studni dostarczających wodę nieprzeznaczoną do spożycia przez ludzi, na przykład do podlewania ogrodu.

Dalsze wymagania zawarte w § 32 i 33 rozporządzenia odnoszą się do sposobu wykonania studni w zależności od wybranej technologii (studnia kopana lub wiercona).

Obudowa studni kopanej dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi powinna być wykonana z materiałów nieprzepuszczalnych i niewpływających ujemnie na jakość wody, a złącza elementów obudowy powinny być należycie uszczelnione. Przy zastosowaniu kręgów betonowych warunek szczelności uznaje się za spełniony, jeżeli wykonane zostanie ich spoinowanie od wewnątrz na całej wysokości studni, a ponadto od zewnątrz do głębokości co najmniej 1,5 m od poziomu terenu.

Część nadziemna studni kopanej niewyposażonej w urządzenie pompowe powinna mieć wysokość co najmniej 0,9 m od poziomu terenu oraz być zabezpieczona trwałym i nieprzepuszczalnym przykryciem ochraniającym wnętrze studni i urządzenia do czerpania wody.

Część nadziemna studni kopanej wyposażonej w urządzenie pompowe powinna mieć wysokość co najmniej 0,2 m od poziomu terenu. Przykrycie jej powinno być dopasowane do obudowy i wykonane z materiału nieprzepuszczalnego oraz mieć nośność odpowiednią do przewidywanego obciążenia.

Teren otaczający studnię kopaną - w pasie o szerokości co najmniej 1 m, licząc od zewnętrznej obudowy studni - powinien być pokryty nawierzchnią utwardzoną, ze spadkiem 2% w kierunku zewnętrznym.

Przy ujęciu wód podziemnych za pomocą studni wierconej teren w promieniu co najmniej 1 m od wprowadzonej w grunt rury należy zabezpieczyć poprzez pokrycie nawierzchnią utwardzoną, ze spadkiem 2% w kierunku zewnętrznym, a przejście rury studziennej przez nawierzchnię utwardzoną należy uszczelnić.

Przeczytaj także: