Budowa kompostownika - przepisy, odległości od działki sąsiada - od czego zależą, czego nie wolno kompostować
W kompostowniku gromadzi się odpadki biologiczne z domu i działki, tak żeby uległy naturalnemu rozkładowi i przekształciły się w żyzny kompost do wykorzystania w ogrodzie. Jak zbudować i obsługiwać kompostownik? Gdzie można ustawić kompostownik, żeby nie przeszkadzał sąsiadom.
Autor: Piotr Gorączko
Spis treści
- Budowa kompostownika
- Czego nie wolno kompostować?
- Kompostownik – odległość od domu, drogi lub działki sąsiada
- Tak wygląda kompostowanie w przydomowym kompostowniku - zdjęcia
W kompostowniku gromadzimy odpadki kuchenne oraz roślinne z ogrodu. Można wykorzystać pozostałości po owocach i warzywach, skorupki od jajek, resztki produktów mleczarskich, fusy po herbacie i kawie, torebki z herbatą ekspresową, miękkie części roślin, ściętą trawę, liście, drobne gałęzie, chwasty, małe kawałki drewna, spadłe owoce. Odpowiednio ułożone, z dostępem powietrza i wilgoci, będą powoli się rozkładać, aż powstanie humus do zasilania roślin w ogrodzie.
Budowa kompostownika
Kompostownik może mieć postać prostej, niewysokiej pryzmy, zostać zbudowany z drewna, cegieł, pustaków lub innych materiałów albo kupiony jako gotowy zbiornik. Kompostownik składa się z ażurowych ścianek, tak żeby powietrze miało swobodny dostęp do odpadów. Lepiej żeby nie miał dna, wtedy dżdżownice i inne mikroorganizmy glebowe bez przeszkód będą w nim pracować. Najlepiej postawić go w miejscu lekko zacienionym, dzięki czemu w odpadkach długo będzie utrzymywać się wilgoć, co sprzyja ich rozkładowi. Zbyt suchy kompost można zraszać. Do pryzmy kompostowej można też dodawać preparaty przyspieszające rozkład biologiczny odpadków. Pryzmę powinno się co jakiś czas przerzucić, tak żeby materiał znajdujący się na dnie był na wierzchu, i odwrotnie. Nieprzyjemne zapachy dochodzące z kompostownika są objawem nieprawidłowych procesów w nim zachodzących. Sposobem na ich likwidację jest między innymi przemieszanie odpadków.
Czytaj też: Kompostownik przydomowy - co można kompostować? Co zrobić, by powstał pełnowartościowy kompost?
Czego nie wolno kompostować?
Do kompostownika nie można wrzucać wszystkich odpadków. Nie powinny się w nim znaleźć kości i mięso, odchody zwierząt, zepsuta żywność, zgniłe owoce, chwasty z nasionami, papier, tkaniny, zwłaszcza z tworzyw sztucznych, resztki owoców cytrusowych.
Kompostownik – odległość od domu, drogi lub działki sąsiada
Kompostownik nie może być ustawiony w dowolnym miejscu na działce. Powodem jest potencjalne oddziaływanie na sąsiednią posesję przez wydzielanie nieprzyjemnych zapachów. Na podstawie przepisów o immisji sąsiad może zaskarżyć jego lokalizację i domagać się jego likwidacji lub przeniesienia w inne miejsce.
Minimalne odległości kompostownika od budynku i granic działki są określone w Rozporządzeniu o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Warunki techniczne wskazują, że:
- kompostownik o wielkości do 10 m³ powinien być usytuowany w odległości nie mniejszej niż 7,5 m od granicy działki, a 15 m od domu;
- w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej odległość od domów mieszkalnych nie powinna być mniejsza niż 5 m, a od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego – 2 m;
- duży kompostownik, o pojemności od 10 do 50 m³, należy postawić lub wykonać 30 m od domu mieszkalnego. Jego odległość od granicy działki powinna wynosić co najmniej 7,5 m, a od linii rozgraniczającej drogi (ulicy) lub ciągu pieszego – 10 m.
Odmienne regulacje dotyczące lokalizacji kompostowników mogą być przedstawione w lokalnych przepisach dotyczących budownictwa, na przykład w decyzji o warunkach zabudowy.
Tak wygląda kompostowanie w przydomowym kompostowniku - zdjęcia
Autor: GettyImages
Kompostowanie to najprostszy sposób na pozyskanie naturalnego nawozu