Rosnące opłaty eksploatacyjne zimą. Sposoby na niższe koszty ogrzewania, rachunki za prąd i odśnieżanie

2013-01-10 15:39

Rosnące opłaty eksploatacyjne dają się we znaki właścicielom domów jednorodzinnych przede wszystkim zimą. Wyższe koszty ogrzewania, rachunki za prąd i wodę to tylko cześć naszych zmartwień. Niskie temperatury mogą zmusić nas również do drogich, nieprzewidzianych napraw. Zobacz, jak ustrzec się przed dodatkowymi kosztami zimą?

Okna energooszczędne
Autor: MS więcej niż OKNA Inwestycja w energooszczędne okna i drzwi to sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie

Zwykle od 300 do 500 złotych więcej zapłacimy miesięcznie za ogrzewanie domu zimą, z kolei rachunki za prąd wzrastają nawet o 150 złotych. Jeśli uwzględnimy do tego koszty konserwacji, odśnieżania i zabezpieczenia posesji, może okazać się, że te kilka miesięcy będzie stanowić znaczne obciążenie dla domowego budżetu.

Dlaczego zimą rosną koszty ogrzewania?

Wysokość rachunków za ogrzewanie domu zależy w głównej mierze od dwóch czynników – źródeł ciepła i zastosowanych materiałów izolacyjnych. Najdroższe w użyciu są grzejniki elektryczne, więc w ciągu roku możemy łącznie zapłacić ponad 9 tys. złotych za prąd wykorzystany na ogrzewanie domu. Stosunkowo dużo będą nas kosztowały także kotły na olej opałowy.

Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania domu jest więc podstawą zapewnienia optymalnych warunków cieplnych, ale w zmniejszaniu rachunków dobrze sprawdzają się także prostsze sposoby, takie jak choćby odsłonięcie czy odpowietrzenie grzejników. Te konwekcyjne trzeba oczyścić, a domowej kotłowni zapewnić profesjonalny przegląd.

Jednak nawet pomimo wykorzystywania najtańszych w użyciu źródeł ogrzewania, nasze rachunki nie muszą być wcale niskie. Przyczyną może być duża przepuszczalność cieplna budynku, a zwłaszcza okien. Do określenia jakie stolarka powoduje straty energii potrzebny jest współczynnik Uw. Im jest on niższy, tym okno skuteczniej zatrzymuje ciepło w domu. W przypadku starej, drewnianej stolarki współczynnik Uw może być wyższy nawet niż 3 W/m²K. Tymczasem nowoczesne okna energooszczędne charakteryzuje parametr mniejszy niż 1,3 W/m²K, a w pasywnych poniżej niż 0,8 W/m²K. Wymiana stolarki na nową może więc przynieść realne oszczędności w rachunkach za ogrzewanie.

Według szacunków firmy MS więcej niż OKNA często okazuje się, że po 10 latach kwota ta będzie tak duża, że w zupełności pokryje koszty wymiany okien.

Przygotuj się na oszczędności

Według wyliczeń Agencji Rynku Energii, oświetlenie i drobne sprzęty AGD pochłaniają ponad 20 % całej zużywanej energii w domu. Zimą, kiedy zmrok zapada wcześniej, warto zastanowić się, jak zredukować ilość potrzebnego prądu. Jednym z najprostszych sposobów jest wymiana żarówek na energooszczędne. Daje to oszczędności rzędu nawet 80 %, gdyż zredukowane zostają straty energii zamienianej w tradycyjnych świetlówkach na ciepło.

Aby uchronić się przed dodatkowymi wydatkami, trzeba sprawdzić także stan techniczny budynku. W szczególności zimą trzeba skontrolować przewody kominowe i wentylacyjne, ze względu na bezpieczeństwo instalacji grzewczej.

Konieczne jest również oczyszczenie rynien - w przeciwnym wypadku niedrożność może prowadzić do pojawienia się pleśni.

Aby uniknąć dodatkowych kosztów eksploatacyjnych, warto sprawdzić, czy elewacja budynku nie uległa zniszczeniu. Nawet drobne pęknięcia, mogą w konsekwencji powodować poważne uszkodzenia, a przez to wiele nas kosztować.

Należy także pamiętać o zabezpieczeniu stolarki okiennej i drzwiowej przed działaniem niskich temperatur i wilgoci. Minimum dwa razy w roku powinno się konserwować uszczelki poprzez natłuszczenie przystosowanymi do tego sztyftami, silikonem bądź wazeliną techniczną. Warto także wyregulować okucia, bowiem ich poluzowanie może wpływać na mniejszą szczelność okien. W przypadku stolarki drewnianej należy dodatkowo dokonać przeglądu stanu powłoki lakierniczej.

Warto wiedzieć

Ile zimą kosztuje cię twój dom?

  • Koszty energii elektrycznej można przeliczyć indywidualnie dla konkretnej nieruchomości (kalkulator energii elektrycznej na www.ure.gov.pl);
  • Aby obliczyć koszty ogrzewania trzeba wziąć pod uwagę koszt materiałów opałowych, sprawność cieplną urządzeń: dla przykładu kotły konwencjonalne na węgiel dostarczają tylko 60% energii w stosunku do otrzymanej;
  • Jak duże oszczędności na ogrzewaniu gwarantuje wymiana okien na energooszczędne można obliczyć na www.uvalue.ms.pl;
  • Koszty odśnieżania przez wynajętych pracowników liczone są w dwojaki sposób – za metr kwadratowy (1-3 zł) bądź za godzinę pracy (30-300 zł w zależności od używanego sprzętu i dodatkowych usług). Według badań SMG/KRC Polacy przeznaczają na ten cel od 350 do 2000 zł.

Odśnieżanie pod kontrolą

W okresie zimowym jednym z najbardziej pracochłonnych i uciążliwych obowiązków właścicieli domków jednorodzinnych jest odśnieżanie.

Warto pamiętać, że powinni oni zadbać nie tylko o własną posesję, ale także o usunięcie śniegu i lodu z chodników położonych wzdłuż ich nieruchomości. W przeciwnym wypadku mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, jeśli ktoś ulegnie wypadkowi.

Ze względów bezpieczeństwa powinno się również regularnie odśnieżać dach domu. W przypadku spadowych konstrukcji wystarczy zrzucenie większości śniegu łopatą. Jeśli dach jest płaski można, stopniowo na niego wchodząc, nabierać kolejne warstwy. Niezbędne jest przy tym antypoślizgowe obuwie. Przyda się także pomoc sąsiada, który będzie podawał narzędzia czy przytrzyma drabinę.

Zrzucając śnieg trzeba pamiętać, by nie zgarnąć wszystkiego – można w ten sposób uderzyć w powierzchnię i spowodować przecieki. Nie wolno przy tym także odrywać ani kruszyć lodu. Po oczyszczeniu powierzchnię można posypać solą – dzięki temu resztki śniegu i lód się rozpuszczą.

Dobrze jest również skontrolować wcześniej, czy mamy sprawny sprzęt, którym będziemy odśnieżać posesję. Jeśli zamierzamy do tego celu wynająć pracownika, trzeba zorientować się, jakie możliwości dostępne są w naszej okolicy. Rodzaje naliczania opłaty i ceny usługi mogą się bowiem znaczenie od siebie różnić.