Jak rozwiązać problem z wentylacją grawitacyjną?

2015-07-07 18:02

Mieszkam w bloku 4 piętrowym na 3 piętrze. W kuchni mam kratkę wentylacyjną podłączoną do tego samego komina co osoba na 4 piętrze. Czy jest to zgodne z prawem budowlanym? U mnie nic nie czuć zapachów od sąsiadów. Problem jest taki , że Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej przysłał fachowców, którzy już chcieli kuć dziurę w kuchni w innym miejscu twierdząc, że mam kratkę w złym miejscu i u Pani na 4 piętrze czuć zapachy ode mnie z mieszkania. Do prac nie doszło ponieważ nie mieli pisemnej decyzji i nie potrafili przedstaweć, jaki punkt prawa budowlanego mówi o tym, że piętro wyżej lub niżej musi być podłączone do innego pionu wentylacyjnego. Czy powinni kuć u mnie czy u Pani piętro wyżej? Dodam, że budynek został zbudowany w roku 1969 i nic nie było przeze mnie zmieniane, jeżeli chodzi o położenie kratki wentylacyjnej.

Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie nie znając przepisów budowlanych sprzed prawie 50 lat i nie mając do dyspozycji projektu budynku, w którym Pan mieszka. W świetle dzisiejszych przepisów nie jest dopuszczalne, aby do tego samego kanału były podłączone pomieszczenia kuchenne Pana i Pana sąsiadki z czwartego piętra. Zdaję sobie sprawę z uciążliwości, jaka może występować z powodu istniejącego stanu. Pan jest wprawdzie w tej uprzywilejowanej sytuacji, że mieszka niżej i do Pana zapachy z kuchni z czwartego piętra nie dochodzą (lub dochodzą bardzo rzadko) jednak na czwartym piętrze zapewne bardzo często pojawia się powietrze usuwane z kuchni na trzecim piętrze. W związku z tym wydaje mi się zasadna próba zmiany tej sytuacji.

 

Jeżeli jest w szachcie kominowym jakiś wolny przewód wentylacyjny (nie używany przez nikogo) to najlepiej jest właśnie za jego pośrednictwem usuwać powietrze z jednej kuchni (z trzeciego lub czwartego piętra). Być może to właśnie ma miejsce wg wskazań ZGM, ale nie powinno mieć znaczenia czy ten nowy kanał będzie służył kuchni na 3 czy na 4 piętrze, więc „remont” w Pana kuchni wydaje się niezasadny skoro można go przeprowadzić w mieszkaniu, w którym zgłaszane są problemy. Sytuacja jednak bardziej się komplikuje jeśli ten „nowy” kanał wentylacyjny nie jest w pełni wolny, tzn. jeżeli jest już używany jako kanał wentylacyjny dla innych pomieszczeń. Przepisy jakie obowiązywały w tym zakresie do około 2000 roku pozwalały na przyłączanie do wspólnego kanału wentylacyjnego pomieszczeń o tym samym charakterze z zachowaniem rozmieszczenia co 2 kondygnacje (np. tylko kuchnie z piętra I, III. V…. lub II, IV, VI itd.), ale UWAGA: nie dotyczyło to pomieszczeń na ostatniej kondygnacji budynku. Jeżeli więc do kanału, do którego ZGM próbuje „przesunąć” powietrze usuwane z Pana kuchni jest już podłączone inne pomieszczenie (ale koniecznie też kuchnia) z piętra pierwszego to wydaje się, iż ktoś próbuje zastosować przepisy, które funkcjonowały do 2000 roku.

 

Niestety nie podpowiem czy Pan musi się na to działanie zgodzić. Pytanie o stronę formalną powinien Pan skierować do inspektoratu nadzoru budowlanego (prawdopodobnie do powiatowego [PUNB] ). Z jednej strony jest to niezgodne z obowiązującymi dzisiaj przepisami, a z drugiej strony dostosowanie się do stanu prawnego z lat 1987-2000 wydaje się być „mniejszym złem”…ale czy o to chodzi? Czy od 1969 roku do czasów obecnych mieszkańcy 4 piętra nigdy nie zgłaszali problemów? Reasumując proponuję, aby zwrócił się Pan ze swoim pytaniem do PUNB oraz wystąpił do ZGM z wnioskiem o wskazania podstawy prawnej działań jakie są podejmowane.

 

Z pozdrowieniami,

Mariusz Kiedos