Skropliny na oknach dachowych

2018-02-09 10:33

Mamy okna dachowe Fakro. Przy dużej różnicy temperatur skrapla się na nich para i kapie na panele. Co można z tym zrobić? Czy można coś przyczepić na dole okna, co wchłaniałoby tę wodę? Pomieszczenia są wietrzone i nic to nie daje.

Okna dachowe zimą
Autor: Andrzej Szandomirski

Zjawisko kondensacji jest to naturalne zjawisko fizyczne związane z zawartą w powietrzu wilgocią. Problem zaczyna się jednak, gdy np. w wyniku niepoprawnie działającej wentylacji nie jest zapewniona stała i sprawna wymiana powietrza, co może doprowadzić do nadmiernego stężenia wilgoci w powietrzu. Wówczas gdy ciepłe, nasycone wilgocią powietrze styka się z zimnymi powierzchniami, przegrodami, których temperatura zbliżona jest do temperatury punktu rosy dla tego powietrza, następuje skroplenie pary wodnej. Warunkiem wystąpienia kondensacji (wykraplania się pary wodnej z powietrza) jest kontakt ciepłego i wilgotnego powietrza z chłodnymi elementami, np. lustro w łazience lub szyba w oknie. Ciepłe powietrze może zawierać znacznie większą ilość wilgoci (pary wodnej) niż chłodne. Zjawisko to nie świadczy o wadzie ani szyby, ani okna. Zjawisko kondensacji najczęściej występuje w zimie ze względu na znaczne różnice pomiędzy temperaturą zewnętrzną a tą w pomieszczeniu. Występowanie kondensacji na szybie okna spowodowane jest zbyt dużą ilością wilgoci w powietrzu, jakie przepływa przy szybie, a nie usterką szyby. Okno dachowe ze względu na swoje usytuowanie jest bardziej narażone na występowanie na nim kondensacji niż okna pionowe. Są one bardziej narażone na kontakt z czynnikami zewnętrznymi, jak np. deszcz lub śnieg, i nie są osłonięte okapem. Wychłodzenie szyby następuje szczególnie przy bezchmurnej nocy, ponieważ temperatura nieboskłonu może być nawet o kilkadziesiąt stopni niższa niż temperatura powietrza. Izolacyjność pakietu szybowego ze względu na jego grubość i budowę jest mniejsza niż izolacyjność dachu, co powoduje, że powierzchnia szyby wewnętrznej jest niższa niż ściany.
Przyczyny powstawania kondensacji: niewystarczająca wentylacja pomieszczeń, zbyt mało świeżego powietrza, wilgoć technologiczna, szczególnie w ciągu pierwszych lat użytkowania budynku zbyt wysoka wilgotność względna powietrza, nieprawidłowo umieszczone źródła ciepła – brak grzejników pod oknem, nieprawidłowo wykonane szpalety wewnętrzne wokół okna. Dolna szpaleta powinna być ułożona prostopadle do podłogi, a górna równolegle. Takie ułożenie pozwala na optymalną cyrkulację powietrza wokół okna, szczególnie gdy dodatkowo zamontowany jest pod oknem grzejnik, błędy związane z montażem okna. Musimy wziąć pod uwagę fakt, iż nawet montaż najcieplejszych okien nie zapobiegnie niekorzystnym zjawiskom, takim jak np. kondensacja, gdy zaniedbany zostanie odpowiedni montaż okna i elementów wokół niego. Przerwy w izolacji powodują powstawanie mostków cieplnych i wyziębianie zarówno obszarów wokół okna, jak i jego samego. Im lepsze uszczelnienie i docieplenie, tym temperatury w poszczególnych punktach okna są wyższe; zamknięte nawiewniki w oknach W przypadku pojawiania się kondensacji należy sprawdzić, co może być przyczyną powstawania tego zjawiska, zwykle nie jest to jeden czynnik. Najpewniejszym sposobem zapobiegania kondensacji pary wodnej na oknach jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji w budynku - grawitacyjnej lub mechanicznej. W mieszkaniach na poddaszu nie zawsze prawidłowo działa wentylacja grawitacyjna ze względu na słaby ciąg krótkich kanałów wentylacyjnych.

Z poważaniem, Konsultant FAKRO.