Malowanie mebli kuchennych - jaką farbę wybrać?

2012-01-10 15:15

Chciałabym prosić o radę. Przymierzam się do pomalowania mebli kuchennych, ale... nie bardzo wiem, od czego zacząć. Meble są bardzo stare, bardzo chciałabym je odnowić. Czy meble trzeba ścierać do "żywego drewna" czy można tylko dokładnie oczyścić i położyć farbę? Jeśli tak, to jaką farbę? Kiedy wymienia się zawiasy - przed czy po malowaniu?

Przed malowaniem szafek dobrze jest zdjąć zawiasy. Jeśli przy ich wymianie konieczne jest wiercenie otworów, to też należy to zrobić przed malowaniem. Fronty przed malowaniem należy mocno i dokładnie przeszlifować w celu zmatowienia, a potem dokładnie oczyścić z pyłu i resztek kurzu. Następnie malujemy emalią wodorozcieńczalną /np. Tikkurila Everal Aqua Semi Matt/ w wybranym kolorze. Na koniec zabezpieczamy powierzchnię lakierem Kiva Interior. W przypadku mebli ze sztuczną okleiną należy zastosować dodatkowo specjalistyczną farbę gruntującą Otex Adhesion Primer, która zapewnia dobrą przyczepność.
Blaty wymagają bardziej odpornej nawierzchni, dlatego też łatwiej i korzystniej jest je wymienić na nowe. Przed zastosowaniem wymienionych produktów należy zapoznać się z zaleceniami producenta. Na stronie www.tikkurila.com znajdują się karty techniczne produktów z informacjami dotyczącymi stosowania.