Jakie rolety dobrać do okien w istniejącym domu?

2015-03-25 10:22

Chciałabym założyć rolety zewnętrzne w moim domu i nie wiem, na jakie się zdecydować: czy na rolety podtynkowe czy nadtynkowe. Mój dom został wybudowany w latach 80-tych, a otynkowany tylko zaprawą w latach 90-tych. Chciałabym ten dom ocieplić w tym roku i myślę też o założeniu rolet, gdyż temperatura wewnątrz domu w lecie niestety uniemożliwia normalne funkcjonowanie (największe okna są od strony południowej), a w zimie ze względu na bardzo silne wiatry dom bardzo się wychładza (mieszkam na południu Polski i wieje tu bardzo często Halny, a dom stoi na wzniesieniu i nie jest odsłonięty ani drzewami ani innymi budynkami).

Optymalnie jest przewidzieć istnienie rolet już na etapie projektu, wówczas możemy wybrać pomiędzy roletami:

 

  • nakładanymi na okno (w OKNOPLAST typ SOL), które pozwalają na prosty montaż i nie zmuszają nas do specjalnego przygotowania otworu okiennego. Okno z roletą nakładaną może być zamontowane w taki sposób, że roleta może być całkowicie widoczna (kolorystyka rolet jest taka sama jak kolorystyka okien). Może takie okno być zamontowane również w taki sposób, że roleta jest całkowicie schowana lub jednostronnie schowana. Obudowę rolet najczęściej robi się używając płyt kartongips.
  • nadtynkowymi (w OKNOPLAST typ LUNA ), do których można przygotować specjalne wnęki. Zastosowanie tych rolet pozwala nam na wykonanie większych okien i większych przeszkleń ponieważ nie ma konieczności zmniejszania okien po to żeby zmieściła się jeszcze puszka rolety.

 

W przypadku domu już istniejącego mamy bardzo okrojony wybór. Istnieją rolety (w OKNOPLAST typ TERRA http://www.oknoplast.com.pl/rolety/rolety-terra ), które można zamontować nawet po jakimś czasie. Są to rolety montowane na ścianie budynku.

 

Pozdrawiamy OKNOPLAST Sp. z o.o.