Jaki piec gazowy wybrać do małego mieszkania?

2011-08-24 13:59

Chcę wymienić stary kocioł gazowy (służył tylko do podgrzewania ciepłej wody) i przy okazji zrobić instalację c.o. pod nowy kocioł (do tej pory miałem stare piecyki gazowe w pokojach). Jaki piec by Pan polecał (jednofunkcyjny, dwufunkcyjny, kondensacyjny, z otwartą czy zamkniętą komorą spalania)? Mieszkanie ma 60 mkw, a obieg wody jest bardzo malutki - zaraz pod piecem po drugiej stronie ściany jest kran kuchenny, kran do wanny jest 2 m od pieca, a do umywalki kolejne 2 m tylko w drugą stronę. Jakie rozwiązanie będzie dla mnie najbardziej korzystne, pod względem oszczędności na rachunkach, ale jednocześnie by nie ucierpiał na tym komfort użytkowania.

Jeśli dotychczas korzystali Państwo z przepływowego podgrzewacza wody i komfort jaki zapewniało to urządzenie był wystarczający wówczas można zastosować kocioł dwufunkcyjny. Ważne, by na potrzeby podgrzewania ciepłej wody urządzenie miało moc nie niższą niż stosowany dotychczas podgrzewacz.
Ważne również czy przy okazji remontu nie zmieniają Państwo również wyposażenia łazienki. Czasem zdarza się, że przy okazji remontu w łazience pojawia się panel prysznicowy. Ilość wody jaką trzeba do niego dostarczyć jest na tyle duża, że przepływowy podgrzewacz wody czy kocioł dwufunkcyjny nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego komfortu. W takim przypadku należy zastosować kocioł jednofunkcyjny z osobnym zasobnikiem lub kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem.
Jeśli chodzi o wersję kotła (zamknięta/otwarta komora/kondensacyjny) proponuję stosować wyłącznie kotły z zamkniętą komorą spalania lub kondensacyjne. W mieszkaniu takie rozwiązanie zapewnia odpowiedni komfort cieplny i bezpieczeństwo eksploatacji. Nie występuje wówczas napływ zimnego powietrza z kratki nawiewnej czy ryzyko wypływu spalin do pomieszczenia w przypadku zanieczyszczenia przewodu spalinowego.
Dodatkowo kotły kondensacyjne mają z reguły szerszy zakres modulacji mocy i większą pojemność wymiennika ciepła. Dzięki temu temperatura ciepłej wody jest bardziej stabilna. Przykładowa seria kotłów to VCW eocTEC, kotły kondensacyjne, dwufunkcyjne. Ich dodatkowe zalety to bardzo cicha praca i małe gabaryty (praktycznie kocioł może być zabudowany w ciągu szafek kuchennych).
Dodatkowe zużycie prądu do napędu wentylatora nie jest na tyle duże, by te dodatkowe koszty energii elektrycznej były wyższe niż oszczędności pomiędzy eksploatacją kotła z otwartą komorą spalania i kotłem kondensacyjnym.
W kotle z otwartą komorą spalania do palnika dopływa prawie dwa razy więcej powietrza niż jest to potrzebne do spalania gazu. Jest to wymagane dla prawidłowego zmieszania gazu z powietrzem, a powoduje to niższą sprawność kotła i wychładzanie pomieszczenia w sezonie grzewczym.
W kotle kondensacyjnym wentylator o zmiennej prędkości obrotowej dokładnie dostosowuje ilość powietrza dostarczaną do palnika. Utrzymywany naddatek to około 25 %. Dzięki temu sprawność kotła nawet podczas pracy z wysoką temperaturą jest o 7-8 % wyższa od sprawności kotła atmosferycznego. Poza tym powietrze do spalania jest pobierane z zewnątrz budynku, dzięki czemu nie następuje wychładzanie pomieszczenia.
Co do mocy, to zapewne do ogrzania mieszkania nie będzie potrzebna wyższa moc niż kilka kW, ale z uwagi na komfort ciepłej wody stosując kocioł dwufunkcyjny o mocy co najmniej równej mocy poprzedniego urządzenia (chyba, że jego moc była ograniczana).