Budowa komina - czy konieczna, gdy nie ma wentylacji w łazience i kuchni?

2013-06-03 13:42

Czy według Pana można rozwiązać problem nieistniejącej wentylacji w łazience i kuchni w domu jednorodzinnym parterowym z poddaszem bez budowania komina? Obiekt kupił mój syn bez konsultacji ze mną i brakuje wentylacji w tych pomieszczeniach. W łazience jest ciągle nieprzyjemny zapach, a na suficie występują czarne naloty. Nadmieniam, że kuchnia jest zasilana gazem i nie ma kratki wentylacyjnej. Pozdrawiam.

Niestety pomieszczenia, o których Pan pisze, zgodnie z przepisami muszą być wentylowane. Przepisy te mają na celu chronić przede wszystkim zdrowie i życie użytkownika. Objawy, o których Pan pisze, są pierwszym symptomem rozwijania się pleśni, co w dłuższym okresie może prowadzić do uciążliwych alergii. Zgodnie z PN – 83/B-03430 strumień powietrza wentylacyjnego powinien wynosić co najmniej: dla łazienki 50 m3/h, natomiast dla kuchni wyposażonej w kuchenkę gazową 70 m3/h.

 

Moim zdaniem skuteczną wentylację można wykonać, jedynie dobudowując dodatkowe kanały, gdyż inne rozwiązania nie przyniosą odpowiedniego efektu. Przy realizowaniu wentylacji proszę pamiętać o doprowadzeniu powietrza przez odpowiednie nawiewniki (okienne lub ścienne), gdyż bez nich wentylacja nie będzie działać. Zgodnie z Warunkami Technicznymi pkt 267.1 przewody wentylacyjne powinny być wykonane z materiałów niepalnych. Trudno na odległość rozstrzygnąć, gdzie i w jaki sposób powinny one być postawione, natomiast mogę polecić kanały Schiedla, które są małe i lżejsze od kanałów murowanych z cegły.

 

Dla przykładu pustak z dwoma kanałami ma wymiar zewnętrzny 36 x 25 cm. W przypadku małej wysokości efektywnej kanału (np. pomieszczenie na poddaszu) można zamontować nasadę typu BRYZA, która poprawi parametry wymiany powietrza.

 

Pozdrawiam
Roman Nowak, Schiedel Sp. z o.o.