Miejsce na grill i kominek w ogrodzie. Gdzie i jak urządzić kącik grillowy

2021-04-30 16:00
Grill w ogrodzie
Autor: Piotr Mastalerz Miejsce na grill w ogrodzie powinno być wygodne i bezpieczne

Gdzie zbudować lub ustawić grill? Jak urządzić grillowy kącik w ogrodzie? Grillowanie to jedno z ulubionych hobby Polaków, dlatego grill zajmuje ważną pozycję na liście realizacji w ogrodzie. Aby spędzanie czasu przy nim było komfortowe, trzeba usytuować go w optymalnym miejscu i odpowiednio zaaranżować.

Koniec wiosny i lato przebiegają w ogrodzie pod znakiem smacznego, często cotygodniowego grillowania. Podstawowy wariant to przenośny grill węglowy, który można ustawić w dowolnym miejscu w ogrodzie lub przewozić w samochodzie. Bardziej zaawansowanym konstrukcjom warto jednak zagospodarować przestrzeń.

Wybór miejsca na grill, kominek czy ognisko powinien zależeć w równym stopniu od upodobań i od wielkości działki. Ognisko potrzebuje przestrzeni, dlatego mogą sobie na nie pozwolić jedynie właściciele dużych posesji położonych poza miastem. Wymaga oddalenia od ich granic, by otwarty ogień nie zagrażał otoczeniu, a dym nie przeszkadzał sąsiadom.

Grill lub kominek ogrodowy można zbudować nawet na małej działce. Najlepiej go umieścić w miejscu niezbyt oddalonym od domu, żeby transport produktów i usuwanie śmieci nie sprawiały kłopotu. Trzeba się jednak zatroszczyć o to, aby kącik grillowy nie był uciążliwy dla sąsiadów, a także by wiatr nie przenosił zapachów do domu (miejsce grillowania można osłonić zielenią).

Grill betonowy. Jaki wybrać i jak go zainstalować w ogrodzie >>>

Jaki grill wybrać do grillowego kącika w ogrodzie?

Urządzanie grillowego zakątka w pewnym stopniu zależy od rodzaju wybranego grilla. Grill węglowy nie wymaga szczególnie zaplanowanego miejsca (chociaż można to zrobić). Jest mobilny. Wystarczy ustawić go na wyrównanym terenie w takim miejscu, by nie zachodziło ryzyko wywrócenia. Niestety ma też wiele wad. Wolno rozgrzewa się i nierówno grilluje (trzeba pilnować, aby nie przypalić potraw). Dlatego wiele osób decyduje się na grille gazowe, które są bardziej zaawansowane technologicznie, łatwiejsze w użytkowaniu, a w dodatku lepiej eksponują smak grillowanych potraw. Takie modele, często pełniące funkcje kuchni letnich, powinny mieć szczegółowo zaplanowane miejsce. Podobnie jak grill murowany, który nie może kolidować z ogrodową architekturą.

Grille ogrodowe z betonu. Poznaj zalety grilli betonowych.

Najlepsze miejsce na grill w ogrodzie

Miejsce do postawienia grilla powinno spełniać kilka kluczowych kryteriów (niestety nie zawsze da się spełnić wszystkie warunki).

  • Grill należy ustawić na równym terenie, najlepiej utwardzonym. Grille gazowe często instaluje się w obiektach małej architektury, np. w rozbudowanych altanach, pod wiatą, itp.
  • Grill powinien znajdować się blisko strefy rekreacyjnej, w której wypoczywa się z rodziną czy znajomymi. Takie funkcje pełni wspomniana altana, pergola, a czasem taras.
  • Optymalnie miejsce grillowania powinno być częściowe zacienione. Usytuowanie blisko ściany pnączy czy w pobliżu korony drzew to ochrona przed nadmiernym słońcem. Jednocześnie nadmierny cień i zarośla nie są wskazane, gdyż w takich warunkach utrapieniem są komary.
  • Aby zapewnić sobie prywatność, miejsce grillowania powinno być zasłonięte przed ciekawskim okiem sąsiada czy przechodnia.
  • Mile widziany jest dobry dostęp do kuchni w domu (nawet z okna). To ułatwienie logistyczne, ale nie konieczny wymóg.
  • Trzeba unikać ustawiania grilla bezpośrednio przy granicy działki. Dym może komuś przeszkadzać.

Jak stworzyć ładne i funkcjonalne miejsce wypoczynku w ogrodzie >>>

Grill w ogrodzie
Autor: Andrzej Szandomirski W tym przypadku zapleczem grilla są nie tylko odpowiednie wnęki na drewno i naczynia, ale także pergola, pod którą w ciepłe dni można biesiadować oraz domek do przechowywania niezbędnych akcesoriów

Aranżacja kącika grillowego

Grill zazwyczaj jest połączony lub znajduje się blisko elementów małej architektury. To najwygodniejsza opcja, gdyż dostęp do grillowanych potraw jest wygodny. Dlatego zakładając grilla w ogrodzie warto zdecydować się na wprowadzenie poważniejszej inwestycji, np. wspominanej wcześniej altany. Zadaszenie jest wygodne, gdyż umożliwia przechowywanie grilla bez ryzyka zniszczenia, a oprócz tego pozwala na grillowanie w czasie mniej sprzyjającej pogody.

Obiekt powinien umożliwiać wstawienie stołu i ław, krzeseł lub foteli dla co najmniej kilku osób. Altanę warto udekorować plektrantusami i pelargoniami. Zawsze to będzie jakaś, nawet minimalna ochrona przed komarami i muszkami. Miejsce grillowania można osłonić od granic działki sadząc żywopłot. Natomiast strefę rekreacyjną w ogrodzie osłania się bezpośrednio sadząc luźne krzewy, wysokie byliny lub uprawiając pnącza na kratownicach. Stworzenie takiego miejsca do grillowania: zacisznego, kameralnego, osłoniętego z dwóch lub trzech stron nie jest trudne.

Przeczytaj też:

Wędzarnia domowa: budowa krok po kroku >>>

Otoczenie grilla zaleca się utwardzić (np. układając kostkę lub nawet wysypując żwir). Grillowanie na trawniku nie jest dobrym pomysłem, gdyż szybko powstają na nim puste, wydeptane, brzydkie miejsca. W pobliżu grilla można uprawiać zioła, wtedy będzie można łatwo i wygodnie korzystać z nich na bieżąco.

Grill w ogrodzie
Autor: Piotr Mastalerz Na dużym tarasie można zbudować letnią kuchnię (na przykład zwędzarnią lub piecem chlebowym)

Bezpieczne miejsce dla dzieci

W ogrodzie, w którym przebywają małe dzieci, grill należy odpowiednio zabezpieczyć. Trzeba pilnować, aby nie miały do niego dostępu (chociaż to trudne). Dlatego grill zwykle ustawia się na uboczu, a siada w takim miejscu, by mieć dobry, panoramiczny widok na ogród i bawiące się dzieci. Dobrym sposobem jest także odwrócenie ich uwagi, np. rozbudowanie placu zabaw, który będzie znajdował się w pewnym oddaleniu od strefy rekreacyjnej lub napełnienie ogrodowego basenu.

Jak urządzić bezpieczny ogród dla dzieci >>>

Wiele osób decyduje się na rozbudowę strefy rekreacyjnej z grillem. Taki kącik, przy umiejętnościach kucharskich przekraczających grillowanie kiełbasy, może pełnić funkcję kuchni letniej.

Czy jesteś mistrzem grillowania? Przekonaj się!

Pytanie 1 z 10
Głównym składnikiem tego sosu są ziarna gorczycy. Wiele osób nie wyobraża sobie kiełbaski z grilla bez
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają