Taras po zimie: wiosenne porządki na tarasie

2014-02-03 17:32 Elżbieta Borkowska- Gorączko

Gdy wiosną dni stają się cieplejsze, myślimy już o wypoczynku na tarasie. Zanim jednak zaczniemy korzystać z tarasu, trzeba na nim zrobić porządek. Podpowiadamy jak porządkować taras z drewna, płytek ceramicznych, kamienia i betonu.

Kilka zimowych miesięcy wystarczy, żeby na tarasie zgromadziły się różne zanieczyszczenia, powstały plamy po brudnym, topniejącym śniegu czy widoczne stały się niewielkie uszkodzenia nawierzchni spowodowane mrozem. Dlatego najpierw taras trzeba zamieść i umyć (uniwersalnym środkiem jest woda z dodatkiem delikatnego detergentu, na przykład płynu do mycia naczyń, lub roztwór mydła, ale można też zastosować jeden z preparatów do czyszczenia nawierzchni), a następnie, jeżeli jest taka konieczność – naprawić. Warto go też zaimpregnować, bo plamy z kawy, wina, soków czy tłuszczu, o które na tarasie nietrudno, łatwo wnikają w niezabezpieczoną powierzchnię. Podpowiadamy, jak porządkować po zimie taras z drewna, płytek ceramicznych, kamienia i betonu.

Taras drewniany: jak zbudować taras z drewna >>>

Wiosenne porządki na tarasie z drewna

Taki taras wiosną wymaga najwięcej zabiegów. Drewno to materiał bardzo plastyczny. Pod wpływem zmian wilgotności i temperatury pracuje, czego efektem może być obluzowanie wkrętów lub innych łączników – trzeba je więc dokręcić lub wymienić. Powinniśmy też sprawdzić, czy w drewnie nie powstały ubytki, i w razie konieczności wypełnić je szpachlówką. Jeżeli powierzchnia desek była olejowana (elementy z drewna rodzimego po uprzedniej impregnacji), to co roku wiosną po dokładnym umyciu i wyschnięciu należy ją pokryć nową warstwą oleju do drewna. Preparat rozprowadza się cienką warstwą wzdłuż słojów, najlepiej miękką szmatką, ale można też pędzlem. Zabieg warto powtórzyć dwukrotnie – poczekać od kilku do kilkunastu godzin, aż pierwsza warstwa zaschnie, i nanieść następną. Olejowanie chroni drewno przed zabrudzeniami i wnikaniem wody, a więc również przed paczeniem i pękaniem. Sprawia też, że nie zmienia ono barwy pod wpływem słońca (niezaolejowane drewno szarzeje).

Do konserwacji tarasów nie są polecane lakiery i lakierobejce, którymi między innymi maluje się ogrodzenia, ponieważ są mało odporne na ścieranie, poza tym z czasem łuszczą się i wyglądają nieestetycznie. Taką powłokę przed nałożeniem nowej warstwy trzeba dokładnie usunąć na przykład szlifierką lub specjalnym środkiem do usuwania starych farb i lakierów
do drewna.

6 najczęściej popełnianych błędów przy impregnacji drewnianego tarasu. Zobacz, jak ich uniknąć >>>

Lazura czy olej. Czym najlepiej chronić drewno?
Paweł Piotrowicz

Autor: V33

Paweł Piotrowicz, product manager V33

Chcąc odpowiednio zabezpieczyć drewniane elementy w ogrodzie lub na elewacji, mamy do wyboru wiele produktów, dających różny efekt wykończeniowy, oraz posiadających różne właściwości. To, jaki produkt wybierzemy zależy od naszych własnych preferencji oraz od rodzaju powierzchni, którą chcemy zabezpieczyć.

Lazura ochronna pozostawia satynową, barwną powłokę, a dzięki wysokiej zawartości żywić trwale zabezpiecza drewno przed UV oraz działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Należy pamiętać, że lazura nie powinna być stosowana na powierzchnie poziome, na których długo zalega woda ani do zabezpieczania tarasów. Zawarte w tych produktach żywice nie są odporne na silne ścieranie, na jakie narażone są poziome powierzchnie wokół domu.
Olej pozostawia matowe, naturalne wykończenie i pozwala na bezpośredni kontakt z drewnem. Wnika głęboko w drewno, impregnuje je, zabezpieczając przed działaniem wody. Dzięki filtrom UV chroni przed promieniowaniem słonecznym. Wymaga częstszej pielęgnacji niż lazury. Olej jest idealny na tarasy drewniane (olej do tarasów charakteryzuje się dużą odpornością na ścieranie) oraz meble ogrodowe, może być jednak stosowany także na powierzchnie pionowe.

MATERIAŁ PARTNERA

Wiosenne porządki na tarasie z płytek ceramicznych

Płytki ceramiczne nie chłoną brudu, więc zazwyczaj wystarczy je umyć wodą z dodatkiem detergentu lub specjalnego środka do pielęgnacji. Usunięcie większych, wżartych w powierzchnię zabrudzeń będzie łatwiejsze, jeśli użyjemy myjki ciśnieniowej (nie musimy jej kupować – można ją wypożyczyć w wypożyczalni sprzętu). Jeżeli widoczne są ubytki w fudze wypełniającej spoiny, trzeba je oczyścić i po wyschnięciu uzupełnić elastyczną fugą przeznaczoną do stosowania na zewnątrz budynków. Pęknięte płytki należy wymienić.
Płytki ceramiczne do układania na tarasie są mrozoodporne i nie wymagają konserwacji. Można je jednak po umyciu i odczekaniu, aż wyschną, zabezpieczyć jednym ze środków do impregnacji płytek ceramicznych i spoin. Nawierzchnię pokrytą takim preparatem łatwiej jest utrzymać w czystości (szczególnie łatwo brudzą się fugi). Poza tym zapobiega on wnikaniu wody w mikropęknięcia powstałe na powierzchni płytek i w spoinach, co przedłuża trwałość tarasu. Impregnację należy przeprowadzać co kilka lat.

Wiosenne porządki na tarasie z kamienia

Najłatwiejsze w pielęgnacji są płyty granitowe, które poza umyciem nie wymagają dodatkowych zabiegów. Więcej pracy trzeba włożyć w pielęgnację podłogi z piaskowca lub wapienia. Mają one porowatą strukturę, co sprawia, że chłoną wodę i zabrudzenia. Dlatego pokrywa się je warstwą impregnatu, który tworzy nieprzepuszczalną powłokę. Preparat nakłada się pędzlem na czystą i suchą powierzchnię kamienia. Zabieg ten należy powtarzać co trzy-cztery lata. Impregnacja nie tylko poprawi estetykę nawierzchni tarasu, ale także zwiększy jej trwałość.
W niezaimpregnowany piaskowiec i wapień dość łatwo wnika woda, która zamarzając zimą, zwiększa objętość i rozsadza strukturę skały. Efektem tego jest łuszczenie się jej powierzchni. Impregnacja zapobiega też zarastaniu nawierzchni glonami. Rozwijają się one zwłaszcza w ocienionych miejscach i mają postać zielonego nalotu. Sprawiają, że nawierzchnia staje się śliska.

Taras z kamieni. Jak zbudować taras z kamienna nawierzchnią >>>

Wiosenne porządki na tarasie z elementów betonowych

Impregnacja tarasu z elementów betonowych nie jest niezbędna, ale wskazana. Kostki i płyty betonowe mają porowatą budowę, przez co nasiąkają wodą i łatwo wnikają w nie zabrudzenia. Można je co prawda usunąć jednym z preparatów do czyszczenia lub posłużyć się myjką ciśnieniową, jednak lepiej na betonową powierzchnię nanieść impregnat, który sprawi, że brud nie będzie głęboko wnikał. Elementy pokryte impregnatem nie tylko są łatwiejsze do mycia, ale także nie porastają glonami. Poza tym nie pojawiają się na nich białe wykwity soli. Zabieg ten należy przeprowadzać co trzy-pięć lat.

CZTERY PORY ROKU w ogrodzie
Cztery Pory Roku

Autor: GettyImages

Chcesz zobaczyć, jak zmienia się ogród w kolejnych porach roku i jakie prace należy wykonać w poszczególnych miesiącach roku?
Szukasz ciekawych pomysłów na urządzenie i aranżacji ogrodu?
Potrzebujesz porad dotyczących pielęgnacji roślin?
Zajrzyj na stronę naszej nowej akcji "CZTERY PORY ROKU"!
Znajdziesz tam wiele cennych wskazówek, które pomogą Ci urządzić i pielęgnować ogród. Zapraszamy!

Pielęgnacja tarasów drewnianych

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE