Taras z kamieni. Jak zbudować taras z kamienna nawierzchnią

2013-08-28 12:01

Taras z kamieni jest trwały i znakomicie komponuje się z otaczającymi go roślinami. Taras z kamieni jest naturalny. Porastający go mech albo opadające jesienią liście dodają mu uroku. Jak zbudować taras z kamieni.

Taras z kamieni wygląda bardzo naturalnie – jest bardziej częścią ogrodu niż domu. Podpowiadamy jak zbudować taras z kamieni.

Taras z kamieni: podbudowa tarasu

O trwałości ziemnego tarasu z kamieni decyduje prawidłowo wykonana podbudowa. Przede wszystkim w miejscu, gdzie ma być taras, należy zdjąć humus (15-30-centymetrowa warstwa urodzajna). Zawiera on dużo substancji organicznych, które rozkładając się, zmniejszają objętość, co powoduje, że ułożona nawierzchnia może się zapadać.
Jeśli poziom tarasu ma być podniesiony względem reszty ogrodu, trzeba podwyższyć teren, nasypując piasku albo pospółki. Należy je sypać warstwami najwyżej 30-centymetrowymi i każdą warstwę bardzo dobrze zagęścić (od tego zależy trwałość tarasu). Jeśli nie trzeba podnosić poziomu gruntu, jako podbudowa pod taras wystarczy 15-centymetrowa warstwa zagęszczonego piasku. Po rozłożeniu na niej podsypki piaskowo-cementowej (9:1) i osadzeniu krawężnika można układać nawierzchnię.

Taras z kamieni: jak ułożyć kamień na tarasie

Nawierzchnię tarasu zwykle wykonuje się z kamiennego bruku lub ciętych kamiennych płyt. Układając ją, należy zachować spadek 1-2% w kierunku ogrodu. Po ułożeniu nawierzchni szczeliny między kamiennymi kostkami wypełnia się piaskiem, a duże, płaskie, nieregularne kamienie zwykle stabilizuje się zaprawą cementową.

Taras z kamieni: jakie wybrać skały na taras

  • Granit. Jest bardzo twardy i odporny na ścieranie. Najczęściej ma jasnoszarą barwę, ale może też być żółty, różowy lub zielonkawy
  • Serpentynit. Jest równie trwały jak granit. Ma zielonoszary lub zielonoczarny kolor
  • Piaskowiec. Mniej twardy i odporny na ścieranie. Na nawierzchnię tarasu nadają się piaskowce czerwone oraz żółte i zielone; biały uważany jest za zbyt miękki
  • Bazalt. Rzadko stosowany, bardzo trwały. Ma głęboką stalowoczarną barwę.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE