Jak pielęgnować rośliny uprawiane w pojemnikach na balkonie

2015-04-21 11:45

Do aranżacji zakątku w ogrodzie, balkonu czy tarasu warto wykorzystać rośliny w pojemnikach. Podpowiadamy jak pielęgnować rośliny posadzone w pojemnikach. Ogród w pojemnikach: pielęgnacja.

Warunki wzrostu w pojemnikach nie są dla roślin korzystne. Bryła korzeniowa jest ograniczona ściankami, korzenie nie mogą się swobodnie rozrastać, podłoże szybciej wysycha, więc część nadziemna jest gorzej odżywiona. Osłabione rośliny łatwiej chorują i ulegają szkodnikom. Aby dobrze się rozwijały, wymagają troskliwej pielęgnacji. Co jakiś czas warto oglądać ich liście i pędy, bo to pozwoli w porę dostrzec objawy choroby lub żerowania szkodników. Sygnałem alarmowym powinien być gorszy wzrost rośliny i słabe kwitnienie, a także matowe, szarawe czy srebrnawe liście oraz pojawiające się na nich plamy.

Dzięki usuwaniu zamierających kwiatostanów rośliny nie tylko zachowają schludny wygląd, ale też będą pobudzane do obfitego i długiego kwitnienia.

Jak pielęgnować rośliny posadzone w pojemnikach: podlewanie i nawożenie

Nie można zaniedbać podlewania roslin w pojemnikach. Bryła korzeniowa ma być wilgotna, ale nie zalana. Jeżeli woda wypełni wolne przestrzenie, wypierając z nich powietrze, roślina się udusi. Warto też co jakiś czas spulchniać podłoże, aby do korzeni docierał tlen. Rośliny trzeba zasilać nawozami wieloskładnikowymi, bo szybko wyczerpują substancje odżywcze. Wygodne są nawozy wolno działające (granulki, tabletki, pałeczki), które umieszcza się w glebie raz-dwa razy w sezonie. Można też używać koncentratów, żeli, granulek, które rozpuszcza się w wodzie do podlewania.

Zimowanie roślin w pojemnikach

Zimowanie w pomieszczeniach. Rośliny wieloletnie wrażliwe na mróz (datury, fuksje, koleusy, lantany, pelargonie, plektrantusy, scewole) przed nastaniem mrozów należy przenieść do widnych pomieszczeń, w których temperatura nie spada poniżej 5 st.C. Do marca powinno się je podlewać oszczędnie, później obficie. Gdy wypuszczą pędy, można je przyciąć.
Zimowanie w ogrodzie, na balkonie lub tarasie. Rośliny wieloletnie uprawiane w pojemnikach zdrowo przetrwają zimę, jeśli osłonimy je przed mrozem. Szczególnie ważne jest okrycie bryły korzeniowej, gdy temperatura spadnie na dłużej poniżej -1 st.C. Można wykorzystać maty słomiane, tkaninę jutową, tekturę falistą. Jeżeli pojemniki stoją w miejscu zadaszonym, rośliny trzeba podlewać, bo mogą obumrzeć z braku wody. Najbardziej narażone są gatunki zimozielone (bukszpan, ostrokrzew i wszystkie iglaste, ponieważ nie wchodzą przed zimą w stan całkowitego spoczynku i nawet wtedy potrzebują wody).

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Nasi Partnerzy polecają