Fuksja – kwiat na balkony i na rabaty do ogrodu

2019-05-16 8:03

Fuksja, zwana także ułanką, to tradycyjna roślina balkonowa i rabatowa. Fuksje można uprawiać w pojemnikach albo posadzić w gruncie w ogrodzie.

Fuksja znana jest miłośnikom roślin od dawna i wciąż cieszy się dużą popularnością. Fuksja ma wszechstronne zastosowanie. Wśród kilkunastu tysięcy mieszańców i odmian fuksji znaleźć można zarówno pnące, o delikatnych pędach wymagających podpór, jak i fuksje o pędach wzniesionych, silnie rosnące, które można prowadzić także w formie piennej i kształtować jako miniaturowe drzewka.

Fuksje: uprawa i kolory

Urodę swoją fuksje zawdzięczają oryginalnym i niezwykle dekoracyjnym kwiatom o różnej budowie (pojedyncze, pełne), w wielu ciekawych kolorach. Fuksje mogą być jednobarwne lub wielobarwne, w odcieniach koloru różowego, czerwonego, fioletowego, purpurowego, niekiedy z dodatkiem białego. Fuksje kwitną od kwietnia do października. Fuksje uprawia się jako rośliny doniczkowe zdobiąc nimi w okresie letnim balkony, tarasy, ogrody i wnętrza. Można je także sadzić na rabatach. Fuksje idelanie nadają się do kompozycji z innymi roślinami.

>>Przeczytaj też: Fuksja (ułanka) – roślina balkonowa i rabatowa o fantazyjnych kwiatach. ZDJĘCIA pięknych odmian fuksji

Fuksje najlepiej rosną w podłożu torfowym, próchniczym, o pH 6,0–6,5. Stanowisko powinno być półcieniste lub cieniste, osłonięte od wiatru. Fuksje wymagają obfitego podlewania i cotygodniowego nawożenia. Dobrze też zapewnić im dużą wilgotność powietrza.

Fuksja: sposoby na przezimowanie

W naszym klimacie fuksja nie jest rośliną zimotrwałą i wymaga przechowywania zimą w pomieszczeniach o temperaturze 2–3°C (wyższa temperatura pobudzić może roślinę do przedwczesnego wypuszczania pędów), podlewając rzadko i oszczędnie. Uwaga: fuksje często są atakowane przez mszyce oraz mączlika szklarniowego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE