Żółte pomidory - odmiany, uprawa, pielęgnacja

2021-03-29 15:00

Żółte pomidory warto posadzić na działce, w ogrodzie lub nawet w pojemnikach. Przy odpowiedniej uprawie otrzymamy pomidory o ciekawym smaku, które świetnie nadają się do sałatek lub do spożycia bezpośredniego

Żółte pomidory
Autor: Gettyimages Żółte pomidory uprawiamy podobnie jak inne odmiany. Są delikatniejsze w smaku i bardziej słodkie od czerwonych

Choć uprawa odmian tzw. żółtych lub pomarańczowych pomidorów nie różni się specjalnie od uprawy tradycyjnych odmian o czerwonej skórce, to jednak ich smak jest nieco inny - delikatny i wyraźnie słodszy niż w przypadku pomidorów czerwonych.

Żółte pomidory – dlaczego wato?

Miąższ żółtych pomidorów, choć zwiera mniej likopenu (stąd żółta barwa) również jest pełen cennych właściwości odżywczych. Podobnie, jak wszystkie pomidory zawiera sporą dawkę potasu, ale przede wszystkim dostarcza dużo witaminy C i witamin z grupy B,  a także znacząco wpływa na odpowiednią przemianę materii. Obecnie w sprzedaży spotkamy różne odmiany pomidorów o żółtej lub pomarańczowej skórce, które dodatkowo mogą mieć różne kształty – od tradycyjnych po niewielkie odmiany koktajlowe, które są lubiane przede wszystkim za delikatny smak.

Żółte pomidory bardzo często dodawane są do różnego rodzaju sałatek warzywnych lub są spożywane bezpośrednio, jak owoce. Jak wszystkie pomidory, nadają się także na przetwory – można je smażyć, marynować, a także zrobić  z nich sok lub przeciery.

Sadzenie pomidorów

Jak uprawiać pomidory żółte pomidory?

Choć pomidory można uprawiać z nasion, to jednak w warunkach amatorskich (ogrody przydomowe, działki) najlepiej kupić gotową rozsadę (młodą sadzonkę). Należy pamiętać, że pomidor jest wrażliwy nawet na najmniejsze przymrozki, dlatego na miejsce stałe w gruncie pomidory sadzimy nie wcześniej niż w drugiej połowie maja.

Pomidory uprawia się zwykle w gruncie, ale też pod osłonami – w szklarni albo w tunelach foliowych. Do uprawy gruntowej należy wybrać miejsce osłonięte i dobrze nasłonecznione - im więcej słońca, tym smaczniejsze i bardziej aromatyczne będą owoce.

Aby krzaczki pomidorów obficie plonowały, podłoże pod ich uprawę warto wcześniej przygotować, najlepiej poprzez nawożenie organiczne. W tym celu, jesienią lub wczesną wiosną przekopujemy glebę mieszając ją z kompostem lub obornikiem (świeżym lub granulowanym). Optymalne dla pomidora są gleby przepuszczalne, ciepłe (łatwo się nagrzewające) i przede wszystkim żyzne - bogate w próchnicę i składniki pokarmowe. Warto także pamiętać, że pomidory nie lubią kwaśnej gleby (są wrażliwe na zakwaszenie). Dla optymalnego wzrostu żółte pomidory potrzebują temperatury co najmniej 18, a najlepiej około 25°C.

Jak pielęgnować żółte pomidory?

W początkowej fazie uprawy oraz w okresie związywania owoców kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym przy uprawie pomidorów jest regularne (w okresach suszy nawet codzienne) nawadnianie sadzonek. Przy podlewaniu pomidorów warto pamiętać o zasadzie, aby nawadniać bezpośrednio do gleby, nie mocząc liści (może to szybko prowadzić do chorób i poparzenia słonecznego).

Przeczytaj też jak uprawiać:

Drugim niezbędnym zabiegiem jest zasilanie krzaczków żółtych pomidorów w czasie wzrostu, ponieważ pomidor należy do roślin o bardzo dużych potrzebach pokarmowych. Dobrym, ekologicznym rozwiązaniem w nawożeniu pomidorów jest stosowanie gnojówek z pokrzywy. W sprzedaży znajdziemy też gotowe nawozy mineralne przeznaczone do uprawy pomidorów (jest ich sporo na rynku), które zawierają przede wszystkim odpowiednie dawki fosforu i potasu i niezbędne mikroelementy. Nawożenie rozpoczynamy zwykle po około 3-4 tygodniach od posadzenia rozsady pomidorów i powtarzamy mniej więcej co 2 tygodnie. W zależności od odmiany jaką uprawiamy, wskazanymi zabiegami w uprawie pomidora są także: podwiązywanie do palików (wysoko rosnące odmiany pomidorów), usuwanie pędów bocznych oraz ogławianie.

Żółte pomidory: popularne odmiany

Pod nazwą żółte pomidory kryje się wiele ciekawych i smacznych odmian – także tych o pomarańczowej skórce. Wśród nich znajdziemy odmiany mające różne kształty – tradycyjne, drobne koktajlowe, czy gruszkowe. Najciekawsze i polecane odmiany to między innymi:

  • 'Złoty Ożarowski' - polska odmiana pomidorów popularna w uprawie amatorskiej i bardzo smaczna; kształt pomidorów kulisty lub lekko spłaszczony, tworzy pojedyncze grona o dużych owocach,
  • Odmiany pomidorów wielkoowocowe o żółtej skórce: 'White Beauty', 'Summer Cider', 'Azoycha', 'Pineapple Pig'.
  • 'Santoria', 'Summer Sun', 'Mirabell', 'Blondknopfchen', 'Ola Polka', 'Aztek', 'Figiel' – drobne, małe, kuliste pomidorki koktajlowe,
  • 'Beans Yellow Pear' i 'Yellow Pearshaped' – drobne deserowe, koktajlowe pomidory o gruszkowatym kształcie,
  • 'Orama', 'Jokato' - odmiany pomidorów o podłużnym kształcie owoców i żółto-pomarańczowej skórce.

Przeczytaj też inne artykuły na temat POMIDORÓW