Jak głęboko sadzić pomidory do gruntu? Stosuj się do tych wskazówek, a uprawa się uda!

2024-05-20 8:14

Pomidory należą do warzyw najczęściej uprawianych w przydomowych ogrodach i na działkach. Aby dobrze rosły i obficie owocowały, trzeba posadzić je w odpowiednim terminie, ale ważna jest też głębokość sadzenia. Podpowiadamy, jak głęboko sadzić pomidory w gruncie, aby ich uprawa się udała.

Spis treści

  1. Kiedy sadzić pomidory do gruntu?
  2. Na jakim stanowisku sadzić pomidory?
  3. W jakiej ziemi sadzić pomidory?
  4. Jak sadzić pomidory w gruncie?
  5. Jak głęboko sadzić pomidory do gruntu?

Sadzenie pomidorów do gruntu to jeden z najważniejszych elementów uprawy tych popularnych warzyw. Obok właściwego terminu sadzenia, istotne jest także posadzenie roślin na odpowiedniej głębokości. Jak głęboko sadzić pomidory do gruntu?

Kiedy sadzić pomidory do gruntu?

Pomidory to rośliny ciepłolubne i dlatego w naszym klimacie uprawia się je wyłącznie z rozsady. Rozsadę pomidorów można wcześniej przygotować samodzielnie w domu.

Do gruntu pomidory sadzimy do gruntu dopiero wtedy, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków - najlepiej w drugiej połowie maja.

Na jakim stanowisku sadzić pomidory?

Pomidor lubi słońce i dlatego stanowisko do jego uprawy powinno być słoneczne - pomidor musi otrzymać minimum 8 godzin słońca dziennie.

Najlepiej, gdy miejsce, w którym sadzimy pomidory jest osłonięte od wiatrów - rośliny bowiem są podatne na złamania.

W jakiej ziemi sadzić pomidory?

Najlepsza ziemia pod pomidory powinna być żyzna (z duża zawartością próchnicy), piaszczysto-gliniasta, dobrze utrzymująca wilgoć, o pH 5,5-6,5. Przed posadzeniem pomidorów trzeba ziemię dobrze odchwaścić.

Pamiętajmy, że pomidorów nie należy uprawiać bezpośrednio po sobie oraz po innych warzywach psiankowatych, takich jak papryka, oberżyna czy ziemniaki.

Jak sadzić pomidory w gruncie?

Sadzonki pomidorów podlewamy i ostrożnie wyjmujemy z doniczek, w których rosły dotychczas. Usuwamy z roślin najniżej położone liście.

Pomidory sadzimy co 35–50 cm (zależnie od odmiany), do wcześniej przygotowanych dołków. Wkładamy roślinę do dołka, przysypujemy ziemią i delikatnie ją ugniatamy. Przy każdym posadzonym krzewie pomidora trzeba od razu wbić drewniany palik - do niego później rośliny zostaną przywiązane.

Nie przegap:

Jak głęboko sadzić pomidory do gruntu?

Pomidory sadzimy w gruncie w taki sposób, aby pół długości rośliny znalazło się w podłożu. Ważne jest, aby cały korzeń i większość łodygi były pod powierzchnią ziemi. Korzenie rozsady wytworzą się wtedy na całej zakopanej łodydze, dzięki czemu pobieranie składników odżywczych z gleby będzie dla rośliny łatwiejsze, a to będzie korzystne dla jej wzrostu.

Pamiętajmy, że sadzonka pomidora powinna być sadzona tak głęboko, aby pierwsze liście nie dotykały gleby (powinny znajdować się tuż nad powierzchnią podłoża, ale go nie dotykać) - dzięki temu ograniczamy zarażanie roślin chorobami odglebowymi.

Sadząc pomidory należy ugnieść podłoże przy sadzonkach, a wokół łodygi utworzyć małe zagłębienie, dzięki któremu woda nie będzie spływała na boki. Po posadzeniu rośliny należy obficie podlać.

Przeczytaj też:

Pomidory - co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 11
Skąd pochodzą pomidory?
Pomidory

Przeczytaj też inne artykuły na temat POMIDORÓW