Złoć żółta – oryginalna bylina do ogrodu - występowanie, uprawa w ogrodzie, zastosowanie

2020-02-07 16:15

Złoć żółta to mało znana roślina cebulowa kwitnąca wiosną. Nigdy nie zdobyła takiej popularności w Polsce jak hiacynty czy tulipany, jednak w przeciwieństwie do nich poradzi sobie na terenie wilgotnym. Jak uprawiać i gdzie sadzić złoć żółtą?

Złoć żółta (Gagea lutea) to wieloletnia roślina cebulowa należąca do rodziny liliowatych (Liliaceae). Jej nazwa gatunkowa oznacza żółty (i odnosi się do barwy kwiatów), a rodzajowa pochodzi od angielskiego botanika Sir Thomasa Gage, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku. W środowisku złoć żółta występuje w Europie Środkowej, w tym także w Polsce. Można ją spotkać w lasach liściastych, np. grądach i łęgach, i nad brzegami zadrzewionych potoków. Jest uprawiana w przydomowych ogrodach, chociaż nie zdobyła aż takiej popularności jak tulipany, hiacynty, krokusy czy szafirki. Jakie są jej największe atuty?

Złoć żółta
Autor: GettyImages Kwiaty złoci na noc i podczas deszczu zamykają się

Gdzie i jak sadzić złoć żółtą?

Złoć żółta poradzi sobie zarówno na stanowiskach słonecznych jak i półcienistych. Preferuje podłoża żyzne, próchnicze, piaszczysto-gliniaste, zasobne w azot i wapń. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna (poradzi sobie także na wilgotnej). Należy unikać sadzenia złoci w lekkim, piaszczystym, mocno przepuszczalnym i suchym podłożu. Gatunek jest odporny na mróz jednak jesienią na wszelki wypadek warto go okryć ściółką. Problemem mogą być anomalie pogodowe, silne mroźne wiatry i otwarty teren, czyli warunki odmienne od naturalnych (złoć rośnie pod osłoną drzew i krzewów).

Cebulki złoci należy sadzić wczesną jesienią lub wiosną. Rozstawa nie musi być duża, prawidłowe odległości wynoszą 10-15 cm. Złoć powinno się umieszczać w grupach, pojedyncze egzemplarze nie oddają pełni swojej krasy. Roślina może rozmnażać się samoistnie z nasion i zasiedlać nowe miejsca w ogrodzie.

Pielęgnacja złoci żółtej

Złoć żółta jest mało podatna na choroby i szkodniki, chociaż problemy mogą pojawić się w nadmiernie mokrym, okresowo zalewanym terenie. Rośliny w okresie długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody należy podlewać. Do dokarmiania najlepsze są nawozy organiczne (np. humusowe). Złoć lubi także nawożenie azotem (nie można być jednak nadgorliwym!). Zabiegi pielęgnacyjne, przy których istnieje ryzyko okaleczenia rośliny zaleca się wykonywać w rękawicach, ponieważ sok ze złoci może powodować podrażnienia skóry.

Złoć można rozmnażać przez wysiew nasion. Miejsce sadzenia warto oznaczyć, by później nie uszkodzić cebul, np. przy dosadzaniu roślin kwitnących latem i jesienią oraz wykopywaniu cebul innych gatunków.

Zastosowanie złoci żółtej w ogrodzie

Złoć żółta to jedna z najatrakcyjniejszych roślin, które sadzi się pod koroną drzew i krzewów (o ile jest tam wystarczająco żyzne i wilgotne podłoże). W ten sposób uda się uzyskać pożądany, naturalistyczny efekt. Dodatkowo może dekorować rabaty i obrzeża w nieco zacienionych miejscach. Warto ją łączyć z innymi gatunkami kwitnącymi wiosną, np. zawilcami, pierwiosnkami i fiołkami. Ponadto stworzy niesztampowe kompozycje z cebulicami (mają podobne kwiaty, tylko niebieskie). Może także ozdabiać okolice zbiorników wodnych. Złoć pasuje do ogrodów różnego typu – od restrykcyjnych ogrodów naturalistycznych po minimalistyczne ogrody nowoczesne. Rzecz jasna, będzie efektownie prezentowała się również w ogrodach angielskich, wiejskich oraz wielostylowych. Roślina ma pewne znaczenie w ziołolecznictwie. Odradza się jednak sporządzanie z niej naturalnych leków samemu.

Złoć żółta to ciekawe urozmaicenie w ogrodzie. Kwitnie, gdy wiele roślin dopiero budzi się do życia. Jej delikatne, ale rzucające się w oczy kwiaty przy uprawie w grupach sprawiają niesamowite wrażenie. Warto wprowadzić ją na działkę i łączyć z innymi bylinami kwitnącymi w okresie wiosennym.

Kiedy i jak sadzić cebulki roślin kwitnących wiosną
Nasi Partnerzy polecają