Ziemniaki w workach - uprawa ziemniaków w workach na balkonie i tarasie

2021-04-28 12:33
Ziemniaki w workach
Autor: GettyImages Uprawa ziemniaków w workach na balkonie lub tarasie to pewnego rodzaju namiastka ogrodu dla osób, które go nie posiadają

Uprawa ziemniaków w workach na balkonie oraz tarasie staje się modna i coraz więcej osób decyduje się na nią. W ten sposób można osiągnąć niezły, wczesny plon, chociaż jest to oczywiście zaledwie kropla w morzu potrzeb żywieniowych. Ziemniaki sadzi się nie w tradycyjnych pojemnikach, lecz w workach jutowych lub torbach wielokrotnego użytku.

Uprawa ziemniaków w workach i torbach jest powszechna w wielu krajach Europy Zachodniej. W Polsce „technologia” dopiero raczkuje. Warto jednak zdecydować się na taki ogrodniczy eksperyment, który daje dużą szansę na uzyskanie zadowalającego plonu. Zapotrzebowania rodzinnego niestety nie pokryje, zabrakłoby miejsca na worki na balkonie lub tarasie.

Nowa moda, warzywa na balkonie

Spis treści

 1. Zalety uprawy ziemniaków w workach
 2. Wymagania ziemniaków – jakie warunki trzeba im zapewnić?
 3. Worki do uprawy ziemniaków
 4. Sadzenie i uprawa ziemniaków w workach na balkonie oraz tarasie
 5. Ziemniaki uprawiane w workach - podstawowe zabiegi pielęgnacyjne

Zalety uprawy ziemniaków w workach

 • Wcześniejsze plony. Możliwość uzyskania wcześniejszego plonu (nawet o kilka tygodni). Ziemniaki w gruncie sadzi się od 20 kwietnia. Warzywa w workach można posadzić już pod koniec marca, przy czym pozostawia się je w domu lub w szklarni do końca kwietnia (przy chłodnej wiośnie nawet później).
 • Ochrona przed chorobami. Uprawy w workach łatwiej można ochronić przed zarazą ziemniaczaną. Ziemniaki są mniej narażone także na inne choroby. Dotyczy to balkonów i tarasów z zadaszeniem, w których łatwiej jest kontrolować gospodarkę wodną.
 • Większe plony. W torbach i workach można uzyskać nawet dwukrotnie wyższy plon z sadzonki ziemniaka niż w uprawie zagonowej w gruncie.
 • Namiastka ogrodu warzywnego. To pewnego rodzaju namiastka warzywnika dla osób, które nie posiadają ogrodu.

Wymagania ziemniaków – jakie warunki trzeba im zapewnić?

Ziemniaki, podobnie jak inni przedstawiciele rodziny psiankowatych, to rośliny ciepłolubne. Źle reagują na chłody, zaszkodzić im mogą nawet przymrozki. Dlatego na czas zapowiadanych przymrozków worki z ziemniakami powinno się przenosić do pomieszczenia. Do 15 maja zaleca się śledzić przebieg pogody.

Podłoże powinno być żyzne, próchnicze. Optymalne do uprawy jest stanowisko lekko zacienione. Najlepsze jest miejsce, gdzie rano i późnym popołudniem jest słonecznie, a w okolicach południa warzywa są lekko osłonięte. Przy nadmiarze ciepła i słońca ziemia zbyt szybko wysycha, a ziemniaki mają tendencję do tworzenia wielu drobnych i rzecz jasna – niepożądanych bulwek.

Ziemniaki w workach
Autor: GettyImages Uprawa ziemniaków w workach to możliwość uzyskania wcześniejszego plonu (nawet o kilka tygodni). Ziemniaki w gruncie sadzi się od 20 kwietnia. Warzywa w workach można posadzić już pod koniec marca

Worki do uprawy ziemniaków

Jako pojemniki do uprawy ziemniaków posłużą worki jutowe lub worki z plecionki polipropylenowej. W sprzedaży dostępne są także specjalne worki przeznaczone do uprawy ziemniaków z jedną ścianką zapinaną na zamek, ułatwiającą zbiory.

warto wiedzieć

Typowe worki z tworzywa sztucznego (z wykonanymi otworami) są kłopotliwe, gdyż mogą powodować przegrzanie części podziemnej ziemniaka. Podobnie wygląda sytuacja z pojemnikami o czarnej barwie, które szybciej się nagrzewają.

Ziemniaki w workach
Autor: GettyImages Jako pojemniki do uprawy ziemniaków posłużą worki jutowe lub worki z plecionki polipropylenowej

Sadzenie i uprawa ziemniaków w workach na balkonie oraz tarasie

Sadzeniaki powinno się wysadzać do toreb lub worków z ziemią, które znajdowały się w pomieszczeniu (podłoże powinno być umiarkowanie ciepłe). Przykrywa się je kilkucentymetrową warstwą gleby. Kiedy kiełki przebiją się, można ponownie dosypać trochę podłoża. To nie zaszkodzi im, wręcz przeciwnie – jest to zabieg, który może poprawić plonowanie. Na dnie pojemnika można umieścić warstwę dobrze przerobionego obornika.

W workach wykonuje się drobne otwory. Są na tyle małe, aby ziemia się nie osypywała, ale jednocześnie liczne. Powinny zapewnić dobrą wymianę powietrzną. Ścianki worków zawija się na zewnątrz. W jednym worku umieszcza się 1-2 sadzeniaki (najlepiej 60l na każdy). Przy takiej uprawie z jednego warzywa można uzyskać ok. 1kg ziemniaków.

Przeczytaj też:

Jak założyć ogródek warzywny na balkonie: najlepsze gatunki i odmiany roślin >>

Ziemniaki w workach
Autor: GettyImages Ziemniaki to rośliny ciepłolubne. Źle reagują na chłody, zaszkodzić im mogą nawet przymrozki

Zbiory ziemniaków wykonuje się, gdy nadziemna część zaczyna zamierać. Cykl uprawy trwa średnio 90 dni.

Ziemniaki uprawiane w workach - podstawowe zabiegi pielęgnacyjne

 • podlewanie ziemniaków w workach

Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Dlatego ziemniaki należy regularnie podlewać, zwłaszcza latem. Zabieg wykonuje się rano lub wieczorem.

 • nawożenie ziemniaków w workach

Raz na kilka tygodni można zastosować nawóz dla pomidorów (zwłaszcza jeśli nie zastosowało się warstwy obornika). Intensywne nawożenie nie jest konieczne, gdyż rośliny korzystają ze związków znajdujących się w żyznej glebie. Dodatkowe nawożenie traktuje się jako wsparcie.

 • ochrona przed chorobami i szkodnikami

Na bieżąco powinno się sprawdzać ziemniaki w poszukiwaniu objawów chorób lub śladów żerowania szkodników. Profilaktycznie można je opryskiwać ekologicznymi preparatami, np. opartymi na bazie czosnku.

Balkonowa i tarasowa uprawa ziemniaków w workach to ciekawe urozmaicenie i szansa na uzyskanie smacznego plonu w okresie, gdy młode ziemniaki w sklepach są wciąż drogie.

Ziemniaki w workach
Autor: GettyImages Zbiory ziemniaków wykonuje się, gdy nadziemna część zaczyna zamierać. Cykl uprawy trwa średnio 90 dni

Przeczytaj też, jakie warzywa można uprawiać na balkonie:

Ziemniaki, kartofle, pyry... co ty o nich wiesz?

Pytanie 1 z 10
Ziemniaki pochodzą:
Ziemniaki
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE