Wiśnia kosmata (Prunus tomentosa) - wymagania, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

2021-07-22 14:10
Wiśnia kosmata
Autor: GettyImages Owocująca wiśnia kosmata

Jeśli nie mamy zbyt dużo miejsca w ogrodzie na posadzenie drzew lub krzewów owocowych, wiśnia kosmata może być świetnym i oryginalnym rozwiązaniem. Łączy w sobie niewielkie rozmiary i walory ozdobne, a także rodzi jadalne owoce. Jak uprawiać wiśnię kosmatą?

Wiśnia kosmata (Prunus tomentosa) pochodzi z Azji i ma różne potoczne nazwy, np. wisienka kosmata, wiśnia koreańska, wiśnia Manchu.

Czym wyróżnia się wiśnia kosmata?

Ten karłowy gatunek wiśni przybiera formę krzewiastą i osiąga wysokość od kilkudziesięciu centymetrów do 2-3 m. Pędy rośliny są wyprostowane, przez co tworzy ładny, zwarty pokrój. Można wyprowadzić ją także na niskie, jednopniowe drzewko poprzez wybranie jednego najsilniejszego, głównego pędu i usunięcie pozostałych.

Na młodych pędach rośliny występuje delikatne omszenie (kutner) i stąd bierze się nazwa rośliny – wiśnia kosmata. Liście wiśni kosmatej przypominają liście migdałka trójklapowego, są lekko piłkowane, ciemnozielone w sezonie, a jesienią przebarwiają się na ładny, żółtoczerwony lub ciemnoczerwony kolor.

Główną zaletą wiśni kosmatej są efektowne i bardzo liczne, biało-różowe kwiaty pojawiające się w kwietniu. W czasie kwitnienia krzew jest oblepiony pachnącymi kwiatami, a gałęzie wręcz uginają się pod ich ciężarem.

Po przekwitnieniu roślina zawiązuje ogromną liczbę drobnych, czerwonych, smacznych, słodko-kwaśnych owoców („małe wisienki”), które dojrzewają w czerwcu/lipcu i nadają się zarówno do spożycia bezpośredniego, jak i na przetwory (soki, dżemy, nalewki, wina, marynaty). Z jednego krzewu można ich zebrać nawet do 5 kg owoców! Tworzą się (podobnie jak kwiaty) na bardzo krótkich (zwykle niewidocznych) szypułkach, co jest dodatkowym walorem dekoracyjnym. Smak owoców wiśni kosmatej przypomina połączenie wiśni z czereśnią – są nieco słodsze od typowej wiśni.

Rzadkie gatunki krzewów i drzew owocowych do uprawy w ogrodach >>>

Wiśnie – dlaczego warto je jeść? Co zrobić z wiśni?

Wiśnia kosmata - wymagania, sadzenie, pielęgnacja, uprawa

Najlepiej posadzić ją na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Nie jest wymagająca i zadowoli się przeciętną, umiarkowanie wilgotną ogrodową ziemią (o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH), ale najlepiej by była lekka i dobrze przepuszczalna.

Wiśnie kosmate są obcopylne, co oznacza, że potrzebują drugiego okazu, żaby doszło do zapylenia kwiatów. Z tego względu najlepiej sadzić obok siebie zawsze dwie różne odmiany.

Krzew ten świetnie nadaje się do sadzenia zarówno pojedynczo, jak i w grupach, po kilka sztuk. Nie lubi nadmiaru wilgoci w glebie, dlatego najlepiej podlewać go dopiero po delikatnym przeschnięciu podłoża. Jest mrozoodporny, dobrze znosi okresy letniej suszy i rzadko (lub wcale) jest atakowany przez szkodniki

Krzewy z tzw. gołym korzeniem najlepiej sadzić wczesną wiosną lub jesienią, a krzewy ukorzenione w doniczkach można sadzić przez cały sezon (z wyjątkiem okresu upałów lub przymrozków). Gdy sadzimy kilka okazów, najlepiej zastosować rozstawę około 2 m między roślinami.

Wiśnia kosmata nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych - wystarczy zadbać o umiarkowane, ale regularne podlewanie, a w kolejnych latach można dokarmiać ją nawozami mineralnym lub organicznymi (obornikiem lub kompostem). Krzew zaczyna zwykle kwitnąć i owocować już w drugim roku uprawy. Aby pobudzić krzew do tworzenia owoconośnych pędów, w 5.-6. roku po posadzeniu należy wycinać u nasady starsze gałęzie. Zapobiega to także zbytniemu zagęszczeniu roślin, co zwiększa podatność na choroby grzybowe.

Wiśnia kosmata
Autor: GettyImages Wiśnia kosmata najlepiej plonuje, gdy rośnie na stanowisku słonecznym, ewentualnie półcienistym

Ciekawe odmiany wiśni kosmatej

Wyhodowano wiele odmian wiśni kosmatej, w tym także o ciekawych barwach kwiatów i owoców. Warte polecenia są między innymi:

  • `Red Ninja` (Czerwony Ninja) - owoce (bardzo liczne) są różowoczerwone i dojrzewają na przełomie czerwca i lipca, nadają się zarówno do zjedzenia na surowo, jak i na przetwory – są zdecydowanie mniej kwaśne niż typowe wiśnie,
  • 'Snovit' – owoce dojrzewają w lipcu i mają oryginalny, kremowożółty kolor; dla dobrego owocowania należy w pobliżu posadzić inną odmianę tego gatunku; preferuje stanowiska słoneczne i jest w pełni mrozoodporna,
  • `White Ninja` (Biały Ninja) - kwiaty śnieżnobiałe, owoce kremowobiałe, dość duże (równie smaczne, co czerwone); plenność tej odmiany jest nieco mniejsza w porównaniu z innymi odmianami. W celu zapylenia należy sadzić w pobliżu inne odmiany np. `Red Ninja',
  • `Efimka` - nowa ukraińska odmiana, dojrzewająca na przełomie czerwca i lipca; dojrzałe owoce są ciemnoczerwone (największe i najsmaczniejsze ze wszystkich odmian).

Nie przegap:

Ałycza - uprawa, pielęgnacja, wykorzystanie ałyczy >>>

Tamarillo - skrzyżowanie śliwki z pomidorem >>>

Czy owoce kaki można uprawiać w Polsce? >>>

Malina arktyczna - wymagania, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie >>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE