Wiśnia kosmata (Prunus tomentosa) - wymagania, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie
Jeśli nie mamy zbyt dużo miejsca w ogrodzie na posadzenie drzew lub krzewów owocowych, wiśnia kosmata może być świetnym i oryginalnym rozwiązaniem. Łączy w sobie niewielkie rozmiary i walory ozdobne, a także rodzi jadalne owoce. Jak uprawiać wiśnię kosmatą?
Wiśnia kosmata (Prunus tomentosa) pochodzi z Azji i ma różne potoczne nazwy, np. wisienka kosmata, wiśnia koreańska, wiśnia Manchu.
Czym wyróżnia się wiśnia kosmata?
Ten karłowy gatunek wiśni przybiera formę krzewiastą i osiąga wysokość od kilkudziesięciu centymetrów do 2-3 m. Pędy rośliny są wyprostowane, przez co tworzy ładny, zwarty pokrój. Można wyprowadzić ją także na niskie, jednopniowe drzewko poprzez wybranie jednego najsilniejszego, głównego pędu i usunięcie pozostałych.
Na młodych pędach rośliny występuje delikatne omszenie (kutner) i stąd bierze się nazwa rośliny – wiśnia kosmata. Liście wiśni kosmatej przypominają liście migdałka trójklapowego, są lekko piłkowane, ciemnozielone w sezonie, a jesienią przebarwiają się na ładny, żółtoczerwony lub ciemnoczerwony kolor.
Główną zaletą wiśni kosmatej są efektowne i bardzo liczne, biało-różowe kwiaty pojawiające się w kwietniu. W czasie kwitnienia krzew jest oblepiony pachnącymi kwiatami, a gałęzie wręcz uginają się pod ich ciężarem.
Po przekwitnieniu roślina zawiązuje ogromną liczbę drobnych, czerwonych, smacznych, słodko-kwaśnych owoców („małe wisienki”), które dojrzewają w czerwcu/lipcu i nadają się zarówno do spożycia bezpośredniego, jak i na przetwory (soki, dżemy, nalewki, wina, marynaty). Z jednego krzewu można ich zebrać nawet do 5 kg owoców! Tworzą się (podobnie jak kwiaty) na bardzo krótkich (zwykle niewidocznych) szypułkach, co jest dodatkowym walorem dekoracyjnym. Smak owoców wiśni kosmatej przypomina połączenie wiśni z czereśnią – są nieco słodsze od typowej wiśni.
Rzadkie gatunki krzewów i drzew owocowych do uprawy w ogrodach >>>
Autor: GettyImages
W czasie kwitnienia krzew wiśni kosmatej jest oblepiony pachnącymi kwiatami
Wiśnia kosmata - wymagania, sadzenie, pielęgnacja, uprawa
Najlepiej posadzić ją na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Nie jest wymagająca i zadowoli się przeciętną, umiarkowanie wilgotną ogrodową ziemią (o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH), ale najlepiej by była lekka i dobrze przepuszczalna.
Wiśnie kosmate są obcopylne, co oznacza, że potrzebują drugiego okazu, żaby doszło do zapylenia kwiatów. Z tego względu najlepiej sadzić obok siebie zawsze dwie różne odmiany.
Krzew ten świetnie nadaje się do sadzenia zarówno pojedynczo, jak i w grupach, po kilka sztuk. Nie lubi nadmiaru wilgoci w glebie, dlatego najlepiej podlewać go dopiero po delikatnym przeschnięciu podłoża. Jest mrozoodporny, dobrze znosi okresy letniej suszy i rzadko (lub wcale) jest atakowany przez szkodniki
Krzewy z tzw. gołym korzeniem najlepiej sadzić wczesną wiosną lub jesienią, a krzewy ukorzenione w doniczkach można sadzić przez cały sezon (z wyjątkiem okresu upałów lub przymrozków). Gdy sadzimy kilka okazów, najlepiej zastosować rozstawę około 2 m między roślinami.
Wiśnia kosmata nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych - wystarczy zadbać o umiarkowane, ale regularne podlewanie, a w kolejnych latach można dokarmiać ją nawozami mineralnym lub organicznymi (obornikiem lub kompostem). Krzew zaczyna zwykle kwitnąć i owocować już w drugim roku uprawy. Aby pobudzić krzew do tworzenia owoconośnych pędów, w 5.-6. roku po posadzeniu należy wycinać u nasady starsze gałęzie. Zapobiega to także zbytniemu zagęszczeniu roślin, co zwiększa podatność na choroby grzybowe.
Ciekawe odmiany wiśni kosmatej
Wyhodowano wiele odmian wiśni kosmatej, w tym także o ciekawych barwach kwiatów i owoców. Warte polecenia są między innymi:
- `Red Ninja` (Czerwony Ninja) - owoce (bardzo liczne) są różowoczerwone i dojrzewają na przełomie czerwca i lipca, nadają się zarówno do zjedzenia na surowo, jak i na przetwory – są zdecydowanie mniej kwaśne niż typowe wiśnie,
- 'Snovit' – owoce dojrzewają w lipcu i mają oryginalny, kremowożółty kolor; dla dobrego owocowania należy w pobliżu posadzić inną odmianę tego gatunku; preferuje stanowiska słoneczne i jest w pełni mrozoodporna,
- `White Ninja` (Biały Ninja) - kwiaty śnieżnobiałe, owoce kremowobiałe, dość duże (równie smaczne, co czerwone); plenność tej odmiany jest nieco mniejsza w porównaniu z innymi odmianami. W celu zapylenia należy sadzić w pobliżu inne odmiany np. `Red Ninja',
- `Efimka` - nowa ukraińska odmiana, dojrzewająca na przełomie czerwca i lipca; dojrzałe owoce są ciemnoczerwone (największe i najsmaczniejsze ze wszystkich odmian).
Nie przegap:
Ałycza - uprawa, pielęgnacja, wykorzystanie ałyczy >>>
Tamarillo - skrzyżowanie śliwki z pomidorem >>>
Czy owoce kaki można uprawiać w Polsce? >>>
Malina arktyczna - wymagania, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie >>>