Trawnik czy łąka kwietna - co wybrać do ogrodu?

2017-05-24 11:34

Zakładając trawnik musimy najpierw zastanowić się, jakie będzie jego przeznaczenie. W zależności od tego, do czego będzie służył trawnik w ogrodzie wybieramy różne mieszanki nasion traw. Obok mieszanek na trawniki dywanowe, parkowe, rekreacyjne i regeneracyjne w sprzedaży są specjalne mieszanki przeznaczone na łąki kwietne. Trawnik czy łąka kwietna - co wybrać do ogrodu?

Łąka kwietna
Autor: GettyImages Jakie nasiona na łąkę kwietną? Można kupić zestaw nasion pochodzących z naturalnych zbiorowisk, a przeznaczonych do stworzenia określonego typu łąki

Zanim zdecydujemy się na kupno nasion traw, zastanówmy się, jakie wybrać. Od tego zależy, czy trawnik będzie dobrze rósł i ile czasu będziemy musieli poświęcić jego pielęgnacji.

W sklepach ogrodniczych można kupić różne mieszanki trawnikowe (między innymi dywanowe, parkowe, rekreacyjne i regeneracyjne), a także mieszanki traw z ziołami i ładnie kwitnącymi roślinami, przeznaczone na łąki kwietne (zwane także trawnikami łąkowymi). Wybór nasion nie powinien być przypadkowy, wcześniej warto się zastanowić:

  • jakie jest nasłonecznienie działki, jaka jest na niej gleba (zwięzła czy przepuszczalna, sucha czy wilgotna), czy wybrany teren pod trawnik jest jednorodny, czy też warunki są różne w różnych częściach ogrodu;
  • jak zamierzamy trawnik użytkować (głównie na niego patrzeć czy wylegiwać się na kocu) i ile czasu możemy poświęcić na pielęgnację trawnika.
Wiosenne kwiaty - stokrotki, niezapominajki

Zakładanie trawnika - jaki rodzaj trawnika wybrać do naszego ogrodu

  • Trawnik dywanowy. Pełni funkcję dekoracyjną, podkreśla walory ozdobne nasadzeń ogrodowych i architektury. Musi być jednolity: założony na doskonale przygotowanym, dokładnie oczyszczonym z chwastów i wyrównanym terenie. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna. Taki trawnik trzeba kosić często (co 3-5 dni) i nisko (3 cm) oraz systematycznie i równomiernie podlewać. Powinien też być rzadko deptany. Na trawnik tego rodzaju nadają się mieszanki dwuskładnikowe z niskich traw: kostrzewy nitkowatej i czerwonej rozłogowej, mietlicy pospolitej i psiej. Trawnik dywanowy dobrze rośnie w miejscach słonecznych i półcieniu. Jego pielęgnacja jest pracochłonna.
  • Trawnik parkowy. Zakładany zazwyczaj na dużym terenie o niejednorodnych warunkach. Można kosić go rzadziej (3-4-krotnie w sezonie) i wyżej (5-7 cm). W skład mieszanek wchodzą trawy odporne na niesprzyjające warunki, między innymi: kostrzewa różnolistna, mietlica biaława, wiechlina łąkowa, życica trwała. Wytrzymują one zacienienie i okresowy niedobór wody, ale nie są zbyt odporne na intensywne deptanie.
  • Trawnik rekreacyjny. Jest najbardziej przydatny do ogródków przydomowych. Wytrzymały na częste deptanie, dobrze rośnie w słońcu i półcieniu. Podłoże pod ten trawnik nie musi być tak doskonale przygotowane jak pod trawnik dywanowy. Trawnik rekreacyjny kosi się zwykle co 7-10 dni na wysokość 4-5 cm. W mieszankach na trawniki rekreacyjne oprócz wytrzymałych traw – kostrzewy czerwonej rozłogowej i owczej, mietlicy pospolitej, wiechliny łąkowej i rocznej oraz życicy trwałej – znajdują się często rośliny motylkowe (na przykład koniczyna biała).
  • Mieszanki regeneracyjne. Służą naprawie zaniedbanych trawników. Zawierają oprócz nasion traw szybko kiełkujących i odpornych na niesprzyjające warunki wzrostu (między innymi kostrzewy czerwonej rozłogowej i życicy trwałej) także nawozy.

>>Przeczytaj też: Najlepsze gatunki traw na trawnik – główne składniki mieszanek nasion traw

W miejscach o szczególnie trudnych warunkach wzrostu zamiast mieszanek nasion traw lepiej posiać trawy przystosowane do tych warunków. Na skarpach, gdzie potrzebne są trawy o silnych rozłogach wiążących glebę, dobrze będzie rosła wiechlina łąkowa. W miejscach zacienionych i wilgotnych – wiechlina gajowa i zwyczajna oraz kostrzewa różnolistna, a na glebach suchych – kostrzewa czerwona kępkowa, owcza i rozłogowa.

Łąka kwietna zamiast trawnika

Właściciele dużych ogrodów, którzy nie chcą poświęcać wiele czasu na pielęgnację trawnika, powinni założyć łąkę kwietną. Takie łąki są niezwykle dekoracyjne, pasują do ogrodów utrzymanych w stylu naturalnym.

Rośliny na łąkę kwietną

W sklepach są gotowe mieszanki nasion traw i roślin o ozdobnych kwiatach (zwykle są to: koniczyna, łubin trwały, chaber bławatek, mak polny, lucerna). Wysiewa się je wiosną po przekopaniu gleby i usunięciu chwastów. Bardzo efektownie wyglądają łąki z traw i roślin jednorocznych (na 1 m2 łąki należy wysiać 1 g roślin jednorocznych), na przykład: chabru bławatka, czarnuszki, dimorfoteki, driakwi, facelii, godecji, klarkii, kosmosu pierzastego, łyszczca wytwornego, maciejki, maczka kalifornijskiego, maku polnego, nagietka, ostróżki polnej, rezedy, wyki kosmatej. Rośliny można tak dobrać, by łąka kwitła od wiosny do jesieni. Po przekwitnięciu nie należy roślin ścinać, lecz poczekać, by rozsiały się nasiona (w ten sposób łąka odrodzi się w następnym roku). Łąki kwietne doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach siedliskowych. Zamiast walczyć z nadmiarem wilgoci czy zbyt suchą glebą, można posiać rośliny przystosowane do takiego środowiska (nasiona wielu gatunków roślin można kupić, inne trzeba zebrać samemu). Dobrze rosną:

  • na łąkach wilgotnych – bodziszek łąkowy, firletka poszarpana, koniczyna białoróżowa, krwawnica pospolita, mięta polna, niezapominajka błotna, pełnik europejski, rdest wężownik, rzeżucha łąkowa, wiązówka błotna, złocień właściwy, żywokost lekarski;
  • na łąkach świeżych (przeciętna gleba ogrodowa) – chaber łąkowy, koniczyna biała i czerwona, krwawniki, łubin trwały, mak polny, nachyłek lancetowaty, wiesiołek czworokątny, wyka kosmata, złocień właściwy;
  • na łąkach suchych – dziurawiec, dzwonek okrągłolistny i rozpierzchły, gipsówka, goździk kropkowany i piaskowy, lebiodka pospolita, macierzanka, przetacznik kłosowy, rogownica polna, szałwia łąkowa.

Pielęgnacja łąki kwietnej

Łąki kwietnej nie trzeba nawozić ani podlewać (jeśli rośliny zostały dobrze dobrane do środowiska). Pielęgnacja sprowadza się do kilkakrotnego skoszenia roślin. Termin koszenia ma wpływ na charakter łąki. Łąkę, która ma być najpiękniejsza wiosną, należy po raz pierwszy skosić pod koniec czerwca, gdy przekwitną kwiaty (najlepiej na wysokość 10 cm), a później do jesieni kosić jeszcze kilkakrotnie. Odwrotnie – łąkę kwitnącą latem należy kosić do połowy czerwca, również na wysokość 10 cm. Kwiaty pojawią się w lipcu i do września łąka będzie wyglądała jak kwietny dywan. Trzeba ją skosić w październiku po przekwitnięciu roślin. Łąki suchej, na której rośliny rosną wolno, nie kosi się przez cały sezon. Rośliny ścina się pod koniec września.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.